علیرضا سلیمانی؛قهرمان دوران ساز
علیرضا سلیمانی؛قهرمان دوران ساز

خط امام : ورزش ایران در تمام سال هایی که در مسیر رشد و پیشرفت گام برداشته، چهره های درخشانی را در آسمان پرستاره خود داشته است که با افتخار آفرینی خود منشاء تحول و «دوران ساز» بوده اند. قهرمانی ها و افتخارآفرینی آنها اگر چه باعث شادمانی و سربلندی ملت ایران شده است اما […]

خط امام : ورزش ایران در تمام سال هایی که در مسیر رشد و پیشرفت گام برداشته، چهره های درخشانی را در آسمان پرستاره خود داشته است که با افتخار آفرینی خود منشاء تحول و «دوران ساز» بوده اند.

قهرمانی ها و افتخارآفرینی آنها اگر چه باعث شادمانی و سربلندی ملت ایران شده است اما در کنار اینها، اثر اقدامات آنها نقطه عطفی در تاریخ ورزش ایران محسوب می شود.
پهلوان علیرضا سلیمانی یکی از این ورزشکاران دوران ساز بود. او در کنار بعد قهرمانی و مدال آوری ا لبته از سرآمدان اخلاق و معرفت پهلوانی نیز محسوب می شد به صورتی که پیشوند «پهلوانی« بی شک زیبنده ترین صفت برای اوست.
از نظر مدال آوری، مدال طلای علیرضا سلیمانی در مسابقات 1989 سوئیس یکی از مهم ترین بزنگاه های تاریخی در ورزش کشور است که در واقع موج بعدی توجه به ورزش قهرمانی در کشور را از این مقطع زمانی در ساختار برنامه ریزی کلان ورزش کشور وارد کرد؛ مدال علیرضا سلیمانی یادآوری این نکته بود که توجه به ورزش قهرمانی در بستر ورزش برای همه می تواند یک راهبرد اصولی در تبلور غرور ملی و میهنی برای کشور باشد.
توجه به این نکته که وقتی علیرضا سلیمانی به مدال طلای مسابقات جهانی رسید یک دهه بود که ورزش ایران نتوانسته بود مدال طلای جهانی را در رشته ملی کشتی از آن خود کند.
این مسئله نه به دلیل ضعف ورزش و ورزشکاران ایرانی که به دلیل فضایی بود که جبهه استکبار غربی، جنگی ناجوانمردانه را علیه ملت مظلوم ایران تحمیل کرده بودند. در این سال ها ورزشکاران زیادی مانند گروه های دیگر جامعه، اولویت نخست را حضور در میادین جبهه و مبارزه با دشمن می دیدند. همه پتانسیل های کشور از جمله نیروی انسانی جوان و غیرتمند جذب جبهه شده بودند و مجالی برای حضور در عرصه های دیگر نبود.علیرضا سلیمانی1
در این میان اما مدال طلای سلیمانی درست بعد از پایان جنگ آن هم با کیفیتی که او در برابر حریف آمریکایی به پیروزی رسید یک استارت سریع و بجا برای تبلور ورزش قهرمانی در کشور بود.
آن مقطع زمانی مهم بود؛ پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی بالاتر از ابرقدرت های شرق و غرب به اهتزاز درآمده بود و این نشان دهنده نیرومندی و پیروزی ایرانیان در میادین مختلف محسوب می شد. همین مسئله در عرصه بین الملل ورزش ایران را مطرح کرد و در عرصه داخلی ورزش قهرمانی را در نزد مسئولان به عنوان یک ابزار مهم در دیپلماسی عمومی در عرصه بین الملل مطرح کرد.
این راهبرد مهم در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز مورد توجه قرار گرفت به صورتی که ایشان فرمودند: من برخلاف بعضی ها که از اول انقلاب گفتند انقلاب با قهرمان ورزشی مخالف است، گفتم نه، بنده با قهرمان ورزش موافقم و معتقدم دنیای ورزشی باید قهرمان داشته باشد.
کلام معظم له در واقع یک استراتژی بلندمدت در نزد برنامه ریزان ورزش کشور شد به صورتی که توجه به ورزش قهرمانی، تبلور غرور ملی در عرصه داخلی و بین المللی مطرح گردید.
از این رو مدال علیرضا سلیمانی در مقطع اتمام جنگ تحمیلی آن هم در برابر نماینده آمریکایی و بالارفتن پرچم نظام مقدس جمهور یا سلامی از روسیه و آمریکا (دوابرقدرت روز جهان)، بی شک دوران ساز بود و راه ورود به ورزش قهرمانی به صورت رسمی مدیون این دلاورمرد کشتی کشورمان است.
روحش شاد؛ پهلوان علیرضا سلیمانی مرد اخلاق، معرفت و مردانگی، مرد دوران ساز ورزش ایران 

منبع: تابناک کیومرث هاشمی – رئیس کمیته ملی المپیک