سید محمد خاتمی: توافق هسته ای دور از دسترس نیست / در مورد رفع حصر سکوت نشده هرچه صحبت بکنیم کار بد تر می شود
سید محمد خاتمی: توافق هسته ای دور از دسترس نیست / در مورد رفع حصر سکوت نشده هرچه صحبت بکنیم کار بد تر می شود

خط امام : رییس جمهوری اسبق کشورمان با بیان اینکه توافق هسته ای دور از دسترس نیست، گفت: دولت در این خصوص جدی بوده و رهبری هم از آن حمایت می کنند به گزارش روابط عمومی دفتر حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی در دیدار با فرزندان شهیدان جهان آرا ، باکری، داوود کریمی، عباس […]

خط امام : رییس جمهوری اسبق کشورمان با بیان اینکه توافق هسته ای دور از دسترس نیست، گفت: دولت در این خصوص جدی بوده و رهبری هم از آن حمایت می کنند

به گزارش روابط عمومی دفتر حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی در دیدار با فرزندان شهیدان جهان آرا ، باکری، داوود کریمی، عباس کریمی و جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس در لشکرهای 27 محمد رسول الله، 10 سید الشهداء، 110 خاتم الانبیاء، 110 سید الشهداء افزود: این (جدی بودن و حمایت از توافق) ظرفیت های خوبی است و امیدوارم شاهد رویکرد خوب و متفاوتی از غرب باشیم . وی اظهار امیدواری کرد با تدبیر و شهامتی که دولت تدبیر و امید برای حل مساله هسته ای اخیر داشته با واقع بینی غرب رو به رو شویم و حق و حاکمیت ایران را به رسمیت بشناسند و ما چیزی بیش از این نمی خواهیم.

خاتمی در ادامه، سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) را تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد که به حرمت مظلومیت و شهامت و فضیلت این بزرگوار، خداوند در کار همه ما و همه مسلمانان گشایشی ایجاد فرماید.

خاتمی همچنین سالروز سوم خرداد را گرامی داشت و یادآور شد: دفاع مقدس تداعی کننده دو واقعیت بزرگ یکی تلخ و یکی شیرین است.

در جنگ تحمیلی دشمنان انقلاب و دشمنان ایران، کسانی که احساس می کردند با این انقلاب منافعشان به خطر افتاده، برای ضربه زدن به ایران و انقلاب نوپای اسلامی بسیج شدند.

در جنگ ، عراق با غرور و تکبر و بهره گیری از امکانات وبا پشتیبانی همه قدرت های جهانی در حالیکه ما در وضعیت خوبی از نظر امکانات نبودیم ، به ایران تجاوز کرد.

وی اضافه کرد: دفاع مقدس نشان دهنده و یادآور خطر بزرگی است که انقلاب را در بامداد حضورش تهدید می کرد ؛ این واقعیت تلخ دفاع مقدس بود و واقعیت دوم اینکه عیار شخصیت، هویت و فضیلت ملت ایران در جریان دفاع مقدس مشخص شد.دیدار جمعی از فرزندان شهدا با خاتمی2

بعد از جنگ هم دو واقعه مهم رخ داد که هر دو با محوریت آمریکا بود؛ یکی اشغال افغانستان و دیگری اشغال عراق. اما نتیجه چه شد؟ در هر دو جا دشمنان ملت ایران و انقلاب اسلامی نابود شدند و از پا در آمدند.

رییس جمهوری اسبق کشورمان تصریح کرد: صدام که جنگ 8 ساله را بر ما تحمیل کرد و طالبان که بینش تحجرآمیزی داشت که به نظر من آن جریان در مقابل انقلاب اسلامی مورد تایید قرار گرفت تا بگویند اسلام دین تجاوز، خشونت و افراط است و دشمنی در مقابل جمهوری اسلامی مطرح بکنند. خاتمی با بیان این که شاید برای مرحله سوم ایران مورد نظر بود یا لااقل می خواستند علیه ایران اقدام کنند و ایجاد ناامنی در ایران بیشتر شود و آمریکا و ناتو همسایه ما باشد گفت: این برنامه ریزی شده بود و الحمدالله بالعکش شد. از این چه می فهمیم؟ عظمت ملت ایران که یکی از نشانه های عظمتش همین انقلاب اسلامی است.

اسلامی که در انقلاب ایران بود با جاهای دیگر متفاوت است. این عظمت ملت ایران، عظمت انقلاب ایران، اهمیت ایران و جایگاه ایران را در جهان نشان می دهد.

من بار ها در مصاحبه ها حتی سخنرانی هایی که کرده ام از جمله صحبت هایی که در آمریکا و جاهای دیگر داشته ام گفته ام از اشتباهات بزرگ غرب و بخصوص آمریکا این است که ایران را مشکلی می داند که می خواهد آن را حل کند! در حالیکه ایران مشکل نیست.

با ایران می شود بسیاری از مشکلات را حل کرد، عظمت و ظرفیت ایران است که اگر درست به آن پرداخته شود با آن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. غرب دچار اشتباه و تحلیل غلط نشود، خیال نکند ایران مشکل است و بخواهد هر گونه که هست به نفع خود مشکل را حل کند.

حیثیت، هویت، عظمت ملت ایران و انقلاب اسلامی که حاصل کار رهایی از استبداد چند هزار و چند ده ساله وابسته به بیگانه است و نظامی که حق حاکمیت مردم را به رسمیت شناخته، آزادی و پیشرفت را برای ملت خواسته و جمهوری اسلامی را در مقابل اشکال ارتجاعی و تحجرآمیزی که به نام اسلام یا غیر اسلام بوجود آمده، مطرح کرده است.

آمریکا این همه سرمایه گذاری می کند تا به ایران دست پیدا کند اما هم در عراق و هم در افغانستان هر دو جا قضیه به نفع ما تمام می شود. امروز هم نباید اشتباه کنند. می توانند ایران، حق ایران، حرمت ایران و ملت ایران، حقوق حقه و قانونی ملت ایران را به رسمیت بشناسند و منافعشان را طوری تعریف بکنند که در مقابل منافع ملت ما نباشد، سپس توافق حاصل خواهد شد. اگر اشتباه بکنند مثل اینکه تا به حال کرده اند، طبعا تنها مشکل بر مشکل افزوده می شود.

صدور انقلاب به معنی دخالت در امور کشورهای دیگر نیست، به معنی توسعه طلبی نیست، ما می خواهیم اینجا به نام ملت ایران بسازیم، مستقل، آزاد، اخلاقی و پیشرفت کنیم و می خواهیم معیارهای اسلامی در آن حاکم باشد برای ما این مساله مهم است.

البته صدور انقلاب به این معنی هست که وقتی یک ملتی آزادی خواه و عدالت خواه باشد، وطن دوست باشد و اراده اش را به کار گیرد پیروز می شود. این می تواند برای ملت های دیگر سرمشق باشد ولی به معنای دخالت نیست.اسلام جهانی است، اسلام برای همه مردم آمده ولی جمهوری اسلامی، ایرانی است و جهان گشایی در کارنیست، ما ملت بزرگی هستیم، به سرزمین خودمان احترام می گذاریم، به هیچ کس اجاره نمی دهیم چشم چپ به این ملت و سرزمین بکند.

دیدار جمعی از فرزندان شهدا با 1خاتمینمونه کار خرمشهر بود، این نماد ملت و عظمت ملت ایران بود. اهتمامی که ما امروز به سوم خرداد داریم به خاطر این نماد ملیت و ملت ماست که بروز و ظهور پیدا کرد.محور جمهوری اسلامی هم اینست که مردم بر سرنوشت خودشان حاکمند، ایران برای همه ایرانیانی است که وجود دارند و با هر انگیزه و گرایشی کافی است که حاضر باشند و در چارچوب نظام قانونی پذیرفته شده زندگی کنند، شهروندی هستند که همه صاحب حق اند، جمهوری اسلامی با بینشی از اسلام است که برای همه ملت ایران احترام و حق قائل است.

آنان که اسلام را در مقابل ایران می بینند اشتباه می کنند، آنان که معتقدند ایران و ملیت ایرانی بر خلاف اسلام است یعنی با اسلامیت سازگار نیست آن ها هم اشتباه می کنند.خاتمی با بیان این که اکثریت جامعه ما شیعه است و ما به آن افتخار می کنیم گفت: اما در ایران غیرشیعه و غیرمسلمان هم وجود دارد یک دایره ای است که ما را به هم پیوند می دهد و آن ایرانی بودن ماست و تعلق به ایران داشتن. البته عامل معنوی دیگر هم هست و آن اینکه حب اهل بیت در ایران بسیار است.

فقط هم اختصاص به شیعیان ندارد سنی ها و غیر مسلمانان نیز به اهل بیت احترام می گذارند.اقوام ما اگر از ایران جدا شوند هویت خود را از دست می دهند، همه اقوام ما در درون ایران هستند البته که باید حق و حقوق آن ها را به رسمیت بشناسیم. احساس نکنیم جمهوری اسلامی فقط تعلق به شیعیان دارد، آن هم فقط گرایش خاصی از شیعیان! نه ما این درس را ازفتح خرمشهر و انقلابمان می گیریم و امیدوارم خداوند به همه ما توفیق بدهد که قدر انقلاب را بدانیم.پیام دوم خرداد هم همین بود، این چنین اسلام و انقلابی را می دید. به ملت ما این چنین نگاه می کرد. برای همه ملت ایران سربلندی، استقلال و آزادی و پیشرفت را می خواست.

پیام 24 خرداد هم همین ها بود و ما به این پیامی که ملت ایران می دهد و از دل تاریخ آن را می شنویم به آن احترام بگذاریم هم حکومت هم مردم.سید محمد خاتمی در ادامه این دیدار در پاسخ به این سوال که چرا با اینکه انقلاب ما فرهنگی بود؛ مشکل ما باز هم فرهنگی است ؟ گفت: خواهران و برادران عزیز مشکل بزرگ فرهنگی ما دور شدن لحظه به لحظه نسل های بعد از انقلاب ما از حکومت اسلامی و خدایی نکرده از اسلام است و باید ریشه آن را در رفتار خودمان بدانیم.

تکیه کردن روی ظواهر البته که خوب است و از دست دادن بواطن، اینکه در کشوری مثلا مسجد رفتن، نوحه خواندن سینه زدن و کارهای دیگر این همه رویش تاکید بشود، ولی به نام اسلام بداخلاقی بشود، تهمت بزنیم، بد اخلاقی بکنیم اول افراد را متهم بکنیم به انواع اتهامات به جای اینکه ثابت شده باشد اجازه بدهیم از خودش دفاع کند و بعد با این اتهامات هر طور می خواهیم با او برخورد کنیم، اول می گویند شما رفتارتان درست نیست بعد هم چون به نام اسلام بوده می گویند پس اسلام هم نمی خواهد در حالیکه اسلام آمده است تا مکارم اخلاق را در جامعه پیاده بکند.راستی و پاکی و عدل را ظواهر هم باید با باطن راهنما باشد.

نماز ما باید به سوی اخلاق و روزه ما باید راهنمایی باشد، اعتکاف ما باید به سوی اخلاق و معنویت باشد، اگر نکند، در این ظواهر عیب است و مشکلی وجود دارد. تبلیغات علیه ایران می شود این شبکه ها و… روز به روز هم بیشتر می شود نمی شود جلویش را گرفت ما باید رفتار خودمان را درست کنیم.من بار ها گفته ام ما انقلابی هستیم، برزگترین رسالت انقلابی ما این است که ایران را الگویی بسازیم که آزادی های قانونی دارد، امنیت برای همه وجود دارد، هم پیشرفت وجود دارد، هم با فقر مبارزه می شود، هم تساوی همه افراد در برابر قانون تامین می شود ما باید زمینه ساز این امور باشیم.همه مزایایی که در دنیای پیشرفته دارد باید داشته باشیم البته نمی گویم یک شبه می رسیم.دیدار جمعی از فرزندان شهدا با خاتمی3

آیا ما توانستیم این کار را بکنیم؟ آیا یک دهم دغدغه ای که نسبت به بعضی ظواهر هست به باطن داشته ایم؟ آیا رفتار و سیاست های ما آن را نشان می دهد؟ این است مشکل فرهنگی ما . خاتمی در ادامه در مورد اینکه محور انقلاب اصلاحات است: دوم خرداد قرائتی انسانی از انقلاب است ؛ قرائتی است رحمانی از دین خدا اینکه ما چقدرتوانسته ایم یا نتوانسته ایم کاری ندارم بنده رویکردم را عرض می کنم تعریف خودم را از اصلاحات می گویم جلساتی داشته ایم انشالله باز هم تکمیل می کنیم و خدمت دوستان می دهیم. انقلاب را ادامه حرکت ملت در صد و پنجاه سال گذشته می دانیم که محورش هم اصلاحات بوده، ایران را آباد وازاد و پیشرو می خواهد. در عین حال معیارهای معنوی در دنیای امروز خسارت آور بوده ما نمونه ای از این روحیه را در سوم خرداد و دفاع مقدس دیدیم.

اصلا ما همانی را می خواهیم که انقلاب و امام ما می خواستند. همانی را می خواهیم که ملت ما در طول تاریخ می خواسته بنابراین این ها به هیچ وجه مقابل هم نیستند بنابراین شاید کسانی که بیگانه با آن آرمان ها و انگیزه ها هستند و حالا میدان دار هم شده اند احیانا سعی می کنند با این دوگانه ایجاد کردن و تقابل ایجاد کردن، حرف خودشان را که به نظر حرف درست هم نیست پیش ببرند ما باید جلوی این بایستیم.

رییس جمهوری اسبق کشورمان همچنین گفت: در مورد رفع حصر اصلا سکوت نشده بلکه احساس می کنیم هرچه صحبت بکنیم کار بد تر می شود تلاش واقعا صورت گرفته نمی دانیم چطور شد که تحقق پیدا نکرد! حالا که لااقل رفع حصر صورت نگرفته لااقل به فکر زندگی شان باشیم و بگذاریم معالجه شان صورت بگیرد. امیدواریم هر چه زود تر این مساله تحقق پیدا کند