سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

پرسش هايي از دكتر حداد عادل در پاسخ به پرسش ايشان

حجاب دیروز ، امروز و فردا

حجاب دیروز ، امروز و فردا
به قلم : مهرداد گرمسیری

برنامه ی ” دیروز ، امروز ، فردا ” مورخه ۸ خرداد با حضور جناب آقای حداد عادل و سرکار خانم فرهمند پور با موضوع ” حجاب ” بر روی آنتن رفت . نگارنده هر از چند گاهی بیننده ی این برنامه هستم  و بیشتر اوقات بیش از آنکه محتوای برنامه برایم جالب باشد – به دلیل دایره ی محدود میهمانان برنامه ، حوزه ی عمل محدود میهمانان و جهت دار بودن برنامه – از موسیقی زیبای تیتراژ پایانی آن لذت می برم . با صرفنظر از تحلیل محتوای کلی برنامه ی ” دیروز ، … ” ، به صورت عام و برنامه ی پنج شنبه شب ۸ خرداد به طور خاص ، همانگونه که از عنوان مطلب معلوم است ، بهانه ی نگارش این سطور سخنان جناب آقای حداد عادل می باشد که در پاسخ به سئوال مجری برنامه مطرح گردید .

در بخشی از برنامه جناب آقای حداد عادل به این نکته اشاره کردند که : ” با رصد وضع عمومی جامعه می توان به این نکته پی برد که وضع حجاب هر سال نسبت به سال قبل نامطلوب تر شده  ” – هر چند جناب آقای احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی که در پایان برنامه از طریق تلفن به جمع میهمانان برنامه اضافه شدند این مدعای آقای حداد عادل را رد کردند آن هم با استناد به سخنان رهبری که قریب به مضمون فرموده اند: گرایش و پایبندی جوانان نسبت به دین روز افزون است ، این هم بماند که وقتی رهبری نکته ای را با چنین مضامینی مطرح می کنند، وظیفه ی کارشناسان و سایر مدیران و دست اندرکاران تبیین آن موضوع از طریق ارائه ی ادله و مستندات کارشناسی و پاسخ به چرایی موضوع مطرح شده از سوی رهبری است و یا احیانا بیان موضع مستقل ویا حتی انتقادیشان در چارچوب ضوابط و عرف ،  نه تکرار عین بیان رهبری به عنوان تنها مستند مدعایشان . به تعبیری ، وظیفه بیشتر اعانت به رهبری است و نه استعانت از رهبری ! جناب احمدی مقدم می توانستند به جای نقل قول از رهبری  که معمولا در مناظره های صدا و سیما موجب معذوریت و محذوریت  میهمانان و در نتیجه ابتر ماندن نظرات کارشناسی می شود ، از آقای حداد بخواهند که مستندات و مبانی ادعایشان دایربر بدتر شدن وضع حجاب را ارائه کنند – .

پس از این جمله ی معترضه ی طولانی به بحث اصلی باز می گردیم . وقتی جناب حداد عادل موضوع بدتر شدن سالانه ی وضع حجاب را مطرح کردند ، مجری از ایشان دلیل این امر را جویا شد . ایشان درپاسخ به دو نکته اصلی اشاره کردند اول آنکه موضوع حجاب امر پیچیده ای است – اشاره ای سربسته که احتمالا محدودیت ها و معذوریت ها مانع باز کردن آن در یک برنامه زنده ی تلویزیونی است – و نکته ی دومی که  محرک  نگارنده در تهیه ی این نوشتار گردید .

نکته ی دوم مطرح شده از سوی ایشان این بود که : وقتی شاهد حساسیت ها و تمرکز دشمن بر روی مساله ی حجاب در ایران هستیم  ، آیا نباید از خود سئوال کنیم که این همه سرمایه گذاری و توجه از سوی دشمن بر موضوع حجاب در ایران ناشی از چیست ؟ آیا این به این معنی نیست که آنها می خواهند از طریق حذف حجاب هویت و خودباوری جوانان ما را زائل سازند ؟

در حقیقت این گونه طرح سئوال و کشیدن پای دشمن به موضوعات سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی کشور یکی از شیوه های رایج توجیه پاره ای از سیاست ها در کشور ما محسوب می شود که اتفاقا انبان استدلال و توجیهاتمان نسبت به چرایی در پیش گرفتن این سیاستها چندان پر نیست .

حال به رغم آن که صاحب این قلم با پاره ای از مواضع و باورهای سیاسی جناب آقای حدادعادل زاویه دارد اما از آنجاییکه مشی ایشان همواره بر مدار متانت ، وقار ودر غالب اوقات نکته سنجی عالمانه بوده ، پرسش هایی را با ایشان در میان می نهم . امید که به رویت ایشان برسد .

۱-    این واضح است که که قدرت های غربی بر روی موضوع حجاب در ایران تمرکزی ویژه دارند . سئوال این است که از آنجاییکه رقبا معمولا بر نقاط ضعف رقیب متمرکزمی شوند آیا تمرکز غربی ها بر مساله ی حجاب در ایران ناشی از آن نیست که آنها موضوع حجاب اجباری را یک نقطه ضعف نظام ما می دانند واز این رو بر روی آن متمرکز شده اند ؟ به تعبیری اجباری شدن حجاب در قوانین جمهوری اسلامی موجب پدید آمدن خلاها ، مقاومت ها و ناسازگاریهایی در حوزه ی اجتماعی با آثار سیاسی گردیده  و توجه مخا لفان نظام را برای بهره برداری ، به خود جلب کرده است .سئوال به طور واضح این است که توجه و تمرکز و دخالت قدرت های غربی موجب ضعف جامعه درزمینه ی حجاب شده یا ضعف ما در این حوزه توجه و تمرکز آنها را برای تداوم وتشدید این ضعف به خود جلب کرده است ؟

۲-    با توجه به نظر امام خمینی (ره) که حاکم اسلامی می تواند برای حفظ نظام حج و حتی نماز را تعطیل کند ، آیا ظرفیت های نظری و تئوریک نظام جمهوری اسلامی قادر است تعطیلی ( ونه حذف ) حجاب اجباری را در خود جای دهد ؟  در این صورت ظرفیت های عملی نظام  امکان تحقق این امر را می دهد ؟

۳-    اگر پاسخ به سئوال ۲ مثبت است ، بهتر نیست ما تا این حد بر پیوند ناگسستنی حجاب اجباری با موجودیت و هویت جمهوری اسلامی تاکید نورزیم و قادر باشیم در ذهن خود جمهوری اسلامی  را حتی بدون حجاب اجباری ، تصور کنیم ؟ آیا انعطاف پذیری قوانین و مقررات ( ولو قانون اساسی ) در جای خود یکی از راه های خلع سلاح بدخواهان و بقا و استحکام نظام ، محسوب نمی شود ؟

۴-    هم شما وهم مجری برنامه یکی از ضعف های سیاستهای حوزه ی حجاب را نا هماهنگ و موسمی بودن مواضع مقامات اجرایی در ادوار مختلف بر شمردید . آیا صدا و سیمایی که تنها در مناسبت هایی نظیر ۲۲ بهمن و انتخابات ، دریچه های دوربین خود را به روی خانم های بد حجاب ( به تعبیر رایج ) می گشاید ، در این نا هماهنگی ها سهمی ندارد ؟

نوشته شده توسط خط امام در دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹ ق٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.