برنامه تخریبی سیما علیه مذاکرات هسته ای
برنامه تخریبی سیما علیه مذاکرات هسته ای

همزمان با اعلام تذکر رهبر معظم انقلاب به برخی رسانه‌ها، جمعه شب گزارش مستندی از تلویزیون پخش شد که به نظر می‌رسد مصداق عینی بی توجهی به تذکرات و توصیه‌های رهبری انقلاب باشد. این مستند 30 دقیقه‌ای با عنوان «از ژنو تا وین» به دنبال القای این پیام به مخاطب بود که مذاکرات هسته‌ای به […]

همزمان با اعلام تذکر رهبر معظم انقلاب به برخی رسانه‌ها، جمعه شب گزارش مستندی از تلویزیون پخش شد که به نظر می‌رسد مصداق عینی بی توجهی به تذکرات و توصیه‌های رهبری انقلاب باشد.
این مستند 30 دقیقه‌ای با عنوان «از ژنو تا وین» به دنبال القای این پیام به مخاطب بود که مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست رسیده و دورنمایی مثبت برای آن متصور نیست. برخی رسانه‌ها در ارزیابی خود از این مستند آن را ادامه فیلم «من روحانی هستم» خوانده‌اند که با واکنش‌های متعددی از جمله از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شده بود.
در اثر جدید رسانه ملی با استناد به برخی اظهارنظرهای مقامات غربی و گزارش‌های شبکه‌های خارجی همچون بی‌بی‌سی و صدای امریکا و بدون توجه به مواضع مقامات ایرانی القا می‌شد که مذاکرات راه به جایی نخواهد برد. به گزارش سایت پیام نو، در این مستند ۲۳ بار از اظهارنظر مقامات خارجی (شامل 13 مقام امریکایی از جمله اوباما و کری) استفاده شده و تنها ۳ اظهارنظر موافق ایران از مقامات و کارشناسان روسی و ۳ اظهارنظر فنی از مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن دیده می‌شود. غایب بزرگ این مستند، مقامات رسمی کشورمان بودند که صدا و سیما اصلاً به سراغ آنها نرفته بود. آنها برای اثبات پیش‌بینی خود از بن‌بست آتی در مذاکرات هسته‌ای و سخت بودن کار به سراغ تحلیل امیرحسین گنج بخش در BBC و مهران براتی در VOA رفته‌اند. این همه در حالی است که مسئولان صدا و سیما بارها و بارها در رد آنچه که از طریق این دو شبکه به مخاطب عرضه می‌شود، فیلم و مستند و گزارش ساخته و کار آنها را یکسره «وارونه‌نمایی» و «سیاه‌نمایی» نامیده‌اند.
پخش این مستند در رسانه ملی درحالی است که «دروغ پراکنی»،‌ «تهمت» و «افترا» اقداماتی که در ماه‌های گذشته از سوی برخی رسانه‌ها در تضعیف و تخطئه دولت و سیاست‌های آن انجام شد، با تذکر شدیداللحن مقامات عالی‌رتبه نظام مواجه شده است. از آنجا که خط سیر این بی اخلاقی‌ها حول محور اساسی سیاست خارجی دولت یعنی مذاکرات هسته‌ای قرار دارد، می‌توان این تذکرها را حمایتی مضاعف از هیأت مذاکره کنندگان هسته‌ای ارزیابی کرد و امیدوار بود که جریان‌هایی که مرز انتقاد را تا کارشکنی و تخریب پیش برده‌اند به حدود انتقاد مسئولانه و دلسوزانه بازگردند. خبر «تذکر شدیداللحن» مقام معظم رهبری به «مسئولان رسانه‌هایی که دروغ‌پراکنی می‌کنند» پس از آن از سوی «سید محمود علوی»، وزیر اطلاعات علنی شد که دو روز پیش از اعلام این خبر در دیدار از یکی از روزنامه‌های سراسری کشور به گفت‌وگو با مدیر مسئول آن پرداخته بود. هرچند از دیدار 90 دقیقه‌ای محمود علوی و حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان که خبرش با تأخیر دو روزه در خبرگزاری فارس منتشر شد، جزئیاتی منتشر نشد، اما گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای از این قرار بود که این دیدار با آنچه وزیر اطلاعات درباره تذکر مقامات عالی کشور به برخی رسانه‌ها اعلام کرد، بی ارتباط نبوده است. چه آن که علوی در یک سخنرانی به مناسبت مراسم بزرگداشت بیست‌ و پنجمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی‌(ره) در مسجد جامع دماوند گفته بود: «زمانی که رهبر معظم‌ انقلاب اسلامی متوجه این دروغ‌پراکنی‌ها شدند، به مسئولانی که این رسانه‌های دروغ‌پراکنی مرتبط با آنها هستند، تذکر شدیداللحن دادند و زمانی که مشاهده کردند در عمل تأثیر آنچنانی نگذاشته خود برخی از این بزرگواران را احضار کرده و برخورد شدیداللحن انجام دادند که چرا دولت را تضعیف می‌کنید، مگر این دولت از کجا آمده است؟» علوی با ابراز تأسف از بولتن‌هایی که علیه رئیس جمهوری و وزرای او دروغ‌پردازی می‌کنند، گفته بود: «امروز باید از حاشیه‌سازی و ایجاد تفرقه و دروغ دوری کنیم بویژه از سوی کسانی که دم از ولایتمداری و دینداری می‌زنند.»
اظهارات صریح وزیر اطلاعات در انتقاد از عملکرد برخی رسانه‌ها و علنی کردن تذکر به آنها در شرایطی انجام شد که حدود دو هفته پیش نیز چنین انتقاداتی از سوی سرلشکر حسن فیروز‌آبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مطرح شده بود. فیروزآبادی در سخنان خود به رسانه‌های وابسته به نهاد‌های نظامی هشدار داد که «چنانچه رویکرد خود در رابطه با دولت را تغییر ندهند با آنها برخورد خواهد شد.» وی که «خطا»ی این رسانه‌ها را حرکت برخلاف «مشی و منویات رهبری» توصیف کرده بود، اذعان داشت: «بعضی اخبار بی‌ارزش و تفرقه‌انگیز هستند، بعضی‌ها هم شایعه، تهمت و بی‌مبنا هستند.» در عین حال این اظهارات نیز با توجه به حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در شورای عالی امنیت ملی و مناسبت ساختاری او با فرماندهی کل نیروهای مسلح نه یک اظهارنظر و موضعگیری شخصی که به نوعی اعلام موضعی تلقی شد که می‌توانست از سوی مقامات ارشد نظام مطرح شده باشد. همان گونه که دیدار و گفت‌وگوی 90 دقیقه‌ای وزیر اطلاعات و مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز از سوی برخی تحلیلگران با توجه به سخنان دو روز بعد علوی این گونه تعبیر شد که احتمالاً وی حامل پیام واضح و روشنی برای مدیر مسئول کیهان بوده است.
چرا که این روزنامه در کنار برخی رسانه‌های متعلق به طیف حامیان دولت گذشته در مواجهه با دولت یازدهم و سیاست‌هایش از اقدامات مقابله‌جویانه‌ای که گاه تا انتشار اخبار کذب و حاشیه‌پردازانه پیش رفته بود، دریغ نکردند. مواجهه رسانه‌ای که نقطه ثقل آن بر موضوع مذاکرات هسته‌ای قرار داشت و از تیتر درشت «هولوکاست هسته‌ای» در فردای امضای توافق ژنو به دست هیأت مذاکره کننده هسته‌ای ایران تا ابراز خوشحالی با قلم درشت از به نتیجه مطلوب نرسیدن مذاکرات وین در اواخر اردیبهشت ماه ادامه داشت. اما رئیس جمهوری بارها تأکید داشت که دولت قصد ندارد خود را مشغول این «حاشیه‌سازی‌ها» کند.
حال تذکر مقامات عالی کشور نسبت به دروغ پراکنی علیه دولت حکایت از حمایتی مجدد و فراگیر از سیاست‌های دولت در موضوعات مختلف از جمله مذاکرات هسته‌ای دارد. تذکر و حمایتی که انتظار می‌رود از سوی چهره‌های رسانه‌ای که به گفته وزیر اطلاعات شعار ولایتمداری و دینداری را سرلوحه کار خود دارند، شنیده شود و با تغییر شیوه انتقاد و بیان اختلاف نظر‌ها پاسخ داده شود.