دانشگاه تهران و پایان انتظار چند ماهه
دانشگاه تهران و پایان انتظار چند ماهه

به گزارش خط امام ، از 29 بهمن سال گذشته که دوران ریاست شش ساله فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران پایان یافت، این سوال ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده بود که وزیر علوم دولت تدبیر و امید در نهایت چه فردی را برای ریاست براین دانشگاه بزرگ، برخواهد گزید. فرجی دانا در ابتدا […]

به گزارش خط امام ، از 29 بهمن سال گذشته که دوران ریاست شش ساله فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران پایان یافت، این سوال ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده بود که وزیر علوم دولت تدبیر و امید در نهایت چه فردی را برای ریاست براین دانشگاه بزرگ، برخواهد گزید.

فرجی دانا در ابتدا محمدحسین امید معاون مالی و اداری خود را که عضو هیات علمی دانشگاه کشاورزی تهران نیز است به عنوان سرپرست برای دانشگاه تهران برگزید اما در حکم انتصاب وی تاکید کرد: بایسته است نسبت به تشکیل شورایی از منتخبین دانشگاه به منظور ایجاد مشارکت حداکثری دانشگاهیان در پیشنهاد افراد شایسته به وزارت جهت تصدی ریاست دانشگاه اهتمام ورزید.

این موضوع باعث شد تا محمدحسین امید از میان 2 هزار عضو هیات علمی دانشگاه تهران، شورایی 50 نفره تشکیل داده و با برگزاری دو جلسه، نظر مشورتی اعضای شورای منتخبین را درباره پنج نامزد ریاست بر این دانشگاه برای وزیر علوم ارسال کند.

این پنج نفر محمدحسین امید معاون مالی و اداری وزیر علوم، سیدحسین حسینی مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم، محمد رحیمیان رییس اسبق دانشگاه تهران، محمود کمره ای رییس دانشکده فنی دانشگاه تهران و محمود نیلی احمد آبادی رییس سابق دانشکده فنی دانشگاه تهران بودند اما در نهایت نیلی احمدآبادی به عنوان سرپرست دانشگاه تهران انتخاب شد.

بدنبال طولانی شدن روند انتخاب رییس جدید دانشگاه تهران برخی از رسانه ها مدعی شدند که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با گزینه های رضا فرجی دانا برای ریاست بر این دانشگاه مخالف هستند.

با این حال عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت علوم روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این زمینه مخالفتی وجود ندارد و قرار است از روش معمول گزینه ریاست دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گزینه ریاست دانشگاه تهران در هفته جاری به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد یا نه؟ افزود: فرد مورد نظر تا جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی (سه شنبه هفته اینده) به این شورا معرفی خواهد شد.

براساس قانون، انتخاب سرپرست دانشگاه ها با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است ولی تایید و حکم ریاست آنها از اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

** نگاهی به سوابق محمود نیلی احمدآبادی

محمود نیلی احمد آبادی متولد 1335 در شهر اصفهان است که در سال 1360 در مقطع کارشناسی از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل شده است.

وی تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف در گرایش شناسایی و انتخاب مواد در سال 1367 و در مقطع دکتری در رشته مهندسی متالوژی و مواد در دانشگاه توهوکو ژاپن در سال 1373 به پایان رسانده است.

از سوابق علمی و پژوهشی وی می توان به مواردی از قبیل انتشار بیش از 47 مقاله در نشریات معتبر علمی و پژوهشی بین المللی و داخلی 24 JCR مقاله از نشریات Web of Science، 23 مقاله در نشریات معتبر علمی پژوهشی و ترویجی غیر JCR، انتشار بیش از 60 مقاله کامل در کنفرانسهای بین المللی و ملی، انجام بیش از 20 طرح تحقیقاتی که 11 طرح آن با پشتیبانی کامل صنعت و نهادهای خارج از دانشگاه بوده است و مجری و مدیر چندین طرح پژوهشی تحقیقات صنعتی 1367-1360 اشاره کرد.

وی پیش از این مدیریت بخش مهندسی جهاد دانشگاهی دانشگاه شیراز، معاونت فنی و پژوهشی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاونت آموزشی گروه متالورژی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی دانشکده فنی دانشگاه تهران، ریاست پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و مدیریت قطب علمی مواد با کارایی بالا را عهده دار بوده است.

نیلی احمدآبادی همچنین در سال 1369 موفق به دریافت بورس تحصیلی دکتری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. وی در سال 1382 به عنوان استاد نمونه دانشگاه تهران برگزیده شد و در سال 1383 جایزه رتبه دوم پژوهش کاربردی جشنواره بین المللی خوارزمی را از آن خود کرد.

از محمود نیلی احمدآبادی بابت پژوهش کاربردی از COMSATS به دلیل ابداع تکنولوژی با کاربری اقتصادی تقدیر شده است.

از : مهدی رهبر / ايرنا