خط امام : دبیر جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه تهران (جایزه دکتر شهید چمران) از تغییر رویکرد این جشنواره از سال آینده به صورت تقاضامحور و کارفرمایی خبر داد. حسین شعبانعلی فمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: امروز (31 خردادماه) شاهد برگزاری پنجمین جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه […]

خط امام : دبیر جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه تهران (جایزه دکتر شهید چمران) از تغییر رویکرد این جشنواره از سال آینده به صورت تقاضامحور و کارفرمایی خبر داد.

حسین شعبانعلی فمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: امروز (31 خردادماه) شاهد برگزاری پنجمین جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه تهران (جایزه دکتر شهید چمران) هستیم که 15 طرح برگزیده در محورهای تعیین شده، معرفی و تجلیل خواهند شد.
معاون پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ادامه داد: در پنج دوره اخیر از ابتدا محورهایی برای رقابت متخصصان تعیین و فراخوان مربوطه اعلام می شد اما برای دوره بعدی، جشنواره را به صورت کارفرمایی و تقاضامحور برگزار خواهیم کرد.
فمی یکی از اهداف جشنواره را تسهیل فرآیند تجاری سازی دانست و گفت: در راستای اهداف جشنواره در نظر داریم در یک مرحله به بخش های تولیدی و صنعتی فراخوان دهیم تا دستگاه های دولتی نیازهای خود در حوزه فناوری را به ما اعلام کنند و بعد از یک دوره چند ماهه، نیازها را جمع بندی کرده و محورهای جشنواره را براساس آن تعیین و اعلام فراخوان کنیم.
وی ادامه داد: ضمنا پس از اتمام فراخوان از همان دستگاه ها می خواهیم که در کنار استادان دانشگاه، طرح های ارسالی به جشنواره را داوری و ارزیابی کنند و خود آن دستگاه ها هم به طرح ها جایزه بدهند و از آن حمایت کنند.
فمی خاطرنشان کرد: به این ترتیب، طرح های برتر بلافاصله پس از معرفی شدن دراختیار دستگاه تولیدی قرار می گیرد تا در قالب یک تعامل مناسب، عملیاتی شود.
معاون پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصریح کرد: ما نمی خواهیم با برگزاری جشنواره، فردی را مورد تشویق قرار دهیم و یک جایزه مادی یا معنوی به وی اهدا کنیم اما بعد از اتمام طرحش، سرگردان باشد و نداند که طرح خود را باید در کجا تجاری سازی کند.
وی تقاضامحور شدن جشنواره را گامی مهم در توسعه تجاری سازی طرح های پژوهشی و نوآورانه قلمداد کرد.
پنجمین دوره جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه تهران در بخش های اصلی علوم کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و دامپزشکی، علوم انسانی، هنر و تربیت بدنی، علوم پایه و علوم فنی مهندسی، پزشکی و داروسازی و فناوری های نوین (نانو، بایو و هوافضا ) ترتیب یافته و بخش ویژه آن نیز به موضوع فناوری در خدمت جانبازان نابینا اختصاص یافته است.
مراسم اختتامیه این جشنواره امروز با معرفی برترین ها در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار می شود.