مقابلِ احمدی نژاد امکان فریاد نداشتیم ، مبادا اصلاح طلبان امتیاز بگیرند!
مقابلِ احمدی نژاد امکان فریاد نداشتیم ، مبادا اصلاح طلبان امتیاز بگیرند!

خط امام : اظهارات اصولگرایانی که روزی حامی پر و پا قرص احمدی نژاد بودند، کمی رنگ فرافکنی دارد اما بوی پشیمانی هم از آن به مشام می رسد. نسبت احمدی نژاد با اصولگرایان مثل کسی است که نمک خورده و نمکدان شکسته. حالا بعد از چندین سال حدادعادل صریح و بی پرده از نمکی […]

خط امام : اظهارات اصولگرایانی که روزی حامی پر و پا قرص احمدی نژاد بودند، کمی رنگ فرافکنی دارد اما بوی پشیمانی هم از آن به مشام می رسد. نسبت احمدی نژاد با اصولگرایان مثل کسی است که نمک خورده و نمکدان شکسته. حالا بعد از چندین سال حدادعادل صریح و بی پرده از نمکی که احمدی نژاد روی زخم های اصولگرایان پاشیده، سخن گفته است.

انتخاب در ادامه آورده است: غلامعلی حدادعادل که دو سال از ریاستش بر مجلس هفتم با دو سال اول ریاست احمدی نژاد بر دولت مقارن و همان وقت متهم به مدارا با دولت بود، در مصاحبه ای با سایت خبری «پارس» گفته که «دولت آقای احمدی نژاد در چهار سال دوم خود، هزینه های بسیار بالایی را به نظام و کشور تحمیل کرد که همه این هزینه ها و خسارت ها به پای اصولگرایان نوشته شد.»

شخصیت ها و گروه های حزبی و غیرحزبی در طی سال های گذشته بویژه از بعد از انتخابات پرحرف و حدیث 88 بارها نسبت به اقدامات احمدی نژاد هشدار داده و انتقاد کردند، اما همین انتقادات نیز به جرم تضعیف دولت از سوی شخصیت ها و گروه های اصولگرا تخطئه شد.

از میان اصولگرایان هم کسانی بودند که نسبت به روند اقدامات احمدی نژاد انتقاد داشتند اما محکوم به سکوت بودند.

چندی پیش سیدمهدی طباطبایی عضو جامعه روحانیت مبارز (از تشکل های مذهبی – سیاسی اصولگرا) درباره حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد گفته بود: «برخی اصولگرایان در حمایت از احمدی نژاد اشتباه کردند اما شهامت و جرأت گفتن آن را نداشتند.»

حدادعادل، دلیلِ نبودِ این شهامت را اینطور توضیح داده است که «در مقابلِ احمدی نژاد امکان فریاد نداشتیم که مبادا اصلاح طلبان امتیاز بگیرند.»

البته او در ادامه گفت وگویش گفته که «سکوت و همراهی (با احمدی نژاد) نیز در مقاطعی ممکن نبود»، اما توضیحی درباره مصداق های این سکوت شکستن ها نداده است.

ریاست احمدی نژاد بر پاستور، معلول اختلافاتی بود که از سال 84 اصولگرایان در پس پرده با آن دست و پنجه نرم می کردند و بخشی از توانشان هم مصروف پنهان کردن همین اختلافات می شد.

«محمدباقر قالیباف» و «علی لاریجانی» دو گزینه اصلی اصولگرایان در انتخابات 84 بودند اما بخت با احمدی نژاد یار شد و در نهایت اصولگرایان هم با او یار شدند.

اما او پس از به دست گرفتن قدرت هرگونه انتسابش به جریان اصولگرایی را منکر شد.

حدادعادل خود در این باره گفته: «در سال آخر خاتمی، فضای خوبی بین اصولگرایان حاکم بود اما با آمدن احمدی نژاد بسیاری از اصولگرایان دچار سر درگمی شدند.»

همین اختلافات در چهار سال دوم ریاست او بر دولت نیز ادامه یافت. تنها پس از اردیبهشت 90 و خانه نشینی محمود احمدی نژاد بر سر استعفا یا ابقای وزیر اطلاعات بود که اصولگرایان کمی از او فاصله گرفتند.

اصولگرایان محافظه‎کار هرچند این اقدام احمدی نژاد را برنتابیدند، اما از انتقاد صریح نیز چشم پوشی و به طرح انتقادات خود در محافل خصوصی اکتفا کردند. جبهه پایداری که از راست های جوان و رادیکال، زیر نظر آیت الله مصباح یزدی از همین تاریخ به بعد تشکیل شد، نیز در این باره تنها دست به دامن تأویل و قائل به تفکیک احمدی نژاد از اسفندیار رحیم مشایی شد.

 

فاصله گرفتن اصولگرایان از احمدی نژاد در یک سال منتهی به انتخابات اما شدت بیشتری گرفت. اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات 92 ناچار به تفکیک احمدی نژاد از خود بودند اما حمایت بی چون و چرای سال های گذشته این جریان از آنچه معجزه هزاره سوم نام گرفته بود، باور آن را دشوار می کرد. پس از انتخابات ریاست جمهوری 92 نیز همین روند ادامه دارد و با پررنگ تر شدن فعالیت احمدی نژاد از آغاز سال 93، این تلاش ها بیشتر هم شده است.

پژمان فر – از اعضای جبهه پایداری – پس از حضور احمدی نژاد در مشهد به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره) گفت: «زنده کردن یک مُرده اشتباه بزرگی است… احمدی نژاد تمام شد و رفت.» سیدکمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری (از تشکل های اصولگرا) نیز گفته که «تفکر احمدی نژاد جایگاهی در فضای سیاسی کشور و آینده ندارد و این تفکر تمام شده تلقی می شود.»

اظهارات اصولگرایانی که روزی حامی پر و پا قرص احمدی نژاد بودند، کمی رنگ فرافکنی دارد اما بوی پشیمانی هم از آن به مشام می رسد. شاید از میان اصولگرایان، حدادعادل می تواند جز اولین کسانی به حساب آید که «شهامت» گفتن اشتباه اصولگرایان را پیدا کرده است.