روزه داران بخوانند / توصیه های تغذیه ای برای روزه داران
روزه داران بخوانند / توصیه های تغذیه ای برای روزه داران

خط امام :مصرف آب زیاد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم موادغذایی می شود. بعد از صرف سحری نیز بسـیاری از روزه داران از بیــم تشنـگیدر طول روز به مقدار فراوان آب می نوشند که عادت صحیح غذایی نیست. مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت ماهرمضان، […]

خط امام :مصرف آب زیاد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم موادغذایی می شود. بعد از صرف سحری نیز بسـیاری از روزه داران از بیــم تشنـگیدر طول روز به مقدار فراوان آب می نوشند که عادت صحیح غذایی نیست.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت ماهرمضان، توصیه های تغذیه ای را برای روزه داران در این ماه ارائه کرد.

به گزارش خط امام: دکتر زهرا عبداللهی با بیان این که مطالعات متعدد نقشموثر روزه داری را در بهبود بیماری های مختلف نشان داده است، گفت: روزه داری در اغلـب بیماری هایی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروزآنها دخالت دارند، مفید است.

وی افزود: مطالعات نشان داده است روزه گرفتن برای مبتلایان به چربی خون بالابسیار مفید است و میزان چربی های نامطلوب موجود در خون را تنظیم می کند وموجب افزایش میزان چربی های مفید خون می شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به روزه داران توصیه کرد: همانندزمانی که روزه دار نیستند سه وعده غذا بخورند که این وعده ها شامل افطار،شام و سحر است.

عبداللهی ادامه داد: خیلی ها فکر می کنند هنگام سحر باید غذاهای پرچربی و پرکالریبخورند که در طول روز احساس گرسنگی نکنند اما مصرف مواد غذایی پرچربی بخصوص در هوای گرم موجب تشنگی شدید و کم آبی بدن می شود.

وی با تاکید بر اینکه در وعده سحری باید از غذای کم چرب مواد غذایی پرفیبرمثل میوه ها و سبزی ها استفاده شود، افزود: موادغذایی پرفیبر آب زیادی درخود جذب می کنند و بدن می تواند آن را به آهستگی جذب کند و احساس تشنگیدیرتر عارض شود.

عبداللهی گفت: مصرف آب به مقدار زیاد در وعده سحری و به ویژه بین غذا توصیه نمی شود چون موجب رقیق شدن شیره معده و آنزیم های گوارشی شده و روند هضم غذا مختلمی شود.

وی اضافه کرد: مصرف مایعات مثل آب آشامیدنی، آب میوه، شیر کم چربی، دوغ بدوننمک در فاصله پس از افطار تا هنگام خوابیدن کمک می کند که تعادل آب والکترولیت های بدن، هنگام روزه داری حفظ شود.

لزوم پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده و پرچرب

مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان بهتر است از غذاهای سرخ شده و پرچرب استفاده نشود زیرا علاوه بر افزایش چربی های خونموجب سوء هاضمه، ورم معده، اضافه وزن و چاقی می شوند.

عبداللهی افزود: مصرف زیاد چای بخصوص در وعده سحری توصیه نمی شود زیرا چای ادرارآور است و موجب از دست دادن آب بدن شما می شود.

وی ادامه داد: مصرف زیاد مواد قندی و شیرین مثل کیک های خامه ای، شکلات،شیرینی های خامه دار، زولبیا و بامیه، باقلوا، حلوای خیلی شیرین و چرب، شله زرد شیرین و چرب در ایام ماه مبارک رمضان اضافه وزن و چاقی و خطر بالارفتن قند خون را به دنبال دارد.

وی با بیان این مطلب که آش رشته غلیظ همراه با پیاز داغ که حاوی روغن زیادیاست و به وفور در افطار مصرف می شود، غذای مناسبی برای افطار نیست زیراموجب سوءهاضمه و اختلالات گوارشی دیگر می شود. بجای آن بهتر است از آش رشته رقیق و کم روغن در وعده افطار استفاده شود.

عبداللهی با اشاره به این که در فصل تابستان طول شب کوتاهتر است، گفت: بهتر استروزه داران کمی پس از صرف افطار بسیار ساده و سبک (مثلاً 30 دقیقه بعد) اقدام به صرف شام کرده و تا پیش از خوابیدن دو لیوان چای کم رنگ، یک لیوانشیر کم چرب (کمتر از 2.5 درصد چربی) و حداقل 2 عدد میوه نیز میل کنند.

نخوردن سحری موجب چاقی می شود

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: برخلاف تصور برخی افراد، روزهبدون سحری نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه به دلیل افت شدید قند خون در طی روز موجب می شود تا شخص روزه دار در زمان افطار تمایل بیشتری برایخوردن غذاهای شیرین و چرب پیدا کند و همین موضوع در نهایت منجر به اضافهوزن و چاقی می شود.

عبداللهی، مصرف غذاهای سبک و مختصر شامل گروه های غذایی شیر و لبنیات (مانند شیر وماست و پنیر) میوه ها و سبزی ها و نان و غلات (مانند برنج و نان) را بهمردم در ماه مبارک رمضان توصیه کرد و گفت: مصرف وعده هایی مانند نان و پنیر و سبزی یکی از عادات خوب غذایی هموطنان در این ایام است.

هنگام افطار نوشیدنی گرم بنوشید

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در ادامه گفت: مصرف شیر گرم، فرنی یـا شیر برنج ، هنگام افطار مناسب است.

عبداللهی افزود: استفاده از مواد غذایی آبکی مانند سوپ، آش، حلیم بـدون روغن وهمچنین مایعات به هنگام افطار و سحر موجب حفظ تعادل آب و املاح فرد روزهدار می شود.

وی تاکید کرد: استفاده از سبزی ها و میوه ها در هنگام افطار و همچنین درفاصله زمانی بین افطار تا سحر به دلیل اینکه منبع خوبی از فیبر هستند برایدستگاه گوارش بسیار مفید است و مانع بروز یبوست می شود. توصیه می شود دروعده سحری مقدار مناسبی سبزی های مختلف مصــرف شود.

وی گفت: یکی از عادات غذایی نادرست روزه داران این است که به دلیل تشنگی زیاد افطار را با آب سرد و یا نوشیدنیهای سرد شروع می کنند که توصیه می شودافطار را با نوشیدنیهای گرم و یا ولرم مانند آب ولرم، چای کمرنگ و شیر گرمآغاز کنند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: پس از آن روزه داران میتوانند از خرما یا کشمش استفاده کنند زیرا این دو ماده غذایی موجب کنترلاشتها می شود و از پر خوری به هنگام افطار ممانعت می کند.

عبداللهی افزود: علاوه بر آن مصرف خرما در ماه مبارک رمضان در تنظیم قند خون بسیارمفید اسـت لـذا تـوصیه می شود که در وعده افطار تا حد ممکن سه تا پنج عددخرما مصرف شود و البته از مصرف بیش از حد خرما نیز مانند سایر شیرینی هاپرهیز شود.

از نوشیدن آب زیاد هنگام افطار بپرهیزید

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف آب زیاد به هنگام صرفافطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود. بعد از صرف سحری نیز بسـیاریاز روزه داران از بیــم تشنـگی در طول روز به مقدار فراوان آب می نوشند کهعادت صحیح غذایی نیست.

وی همچنین افزود: روزه داران باید از مصرف تنقلات زیاد در فاصله افطار تا سحر پرهیز کنند چرا که این مواد غذایی، دیر هضم هستند و موجب می شوند که هنگام سحر به دلیل پری معده میل به غذا کاهش پیدا کند.

عبداللهی گفت: مصرف مـــواد غذایی سنگین، دیر هضم، پر چرب و سرخ شده هنگام افطارمناسب نیست. به طور کلی توصیه می شود به جای غذاهای چرب و سرخ کرده ازغذاهای آب پز و بخارپز، کم چرب و کم نمک استفاده شود.

وی افزود: مصرف میوه رنده شده، لبنیات به ویژه شیر کم چرب، استفاده از انواعسوپ ها و آش ها در افطار و سحر و نوشیدن چای کمرنگ برای سالمندان روزه دارمفید است و می تواند تعادل آب و املاح را برقرار کند. همچنین مصرف یک لیوان شیر در هنگام افطار و سحر و مصرف یک پیاله ماست در موقع شام به کودکان ونوجوانان روزه دار توصیه می شود.

دکتر عبداللهی در پایان یادآور شد: هرچند بخش عمده انرژی دانش آموزان در زمانروزه داری باید از گروه غذایی نان و غلات تامین شود اما مصرف مواد پروتئینی مانند انواع گوشت ها به ویژه گوشت سفید، تخم مرغ، شیر و لبنیات برای آنهاضروری است.

به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی (وبدا)