خط امام : رئیس منطقه کردستان عراق با بیان اینکه کردها درصدد تسلط بر منطقه کرکوکنیستند، گفت: ما همه‌پرسی را در این خصوص برای ساکنان مناطق مورد مناقشهبرگزار خواهیم کرد. به گزارش خط امام ، ایسنا به نقل از شبکه خبری المسلة نوشت: مسعود بارزانی،رئیس منطقه کردستان عراق تاکید کرد: اگر ما ماده 140 قانون […]

خط امام : رئیس منطقه کردستان عراق با بیان اینکه کردها درصدد تسلط بر منطقه کرکوکنیستند، گفت: ما همه‌پرسی را در این خصوص برای ساکنان مناطق مورد مناقشهبرگزار خواهیم کرد.

به گزارش خط امام ، ایسنا به نقل از شبکه خبری المسلة نوشت: مسعود بارزانی،رئیس منطقه کردستان عراق تاکید کرد: اگر ما ماده 140 قانون اساسی عراق درمورد کرکوک را قبول کردیم به این معنا نیست که ما در کرد بودن آن‌ و دیگرمناطق شک داریم بلکه به خاطر حل مساله به روش قانونی و مسالمت آمیز دست بهچنین اقدامی زده‌ایم.

وی افزود: نیروهای پیشمرگ از سال 2003 و با مشارکت ارتش عراق در کرکوک و دیگر مناطق حضور داشته‌اند و در حال حاضر پس از رخدادهای اخیر و عقب نشینی ارتش عراق از این مناطق، نیروهای پیشمرگ به خاطر حمایت از مرزهای کردستان وحمایت از جان ساکنان این منطقه و همچنین به خاطر جلوگیری از پیشرویتروریست‌ها، به حفظ و حمایت از شهر کرکوک می‌پردازند.

بارزانی خاطرنشان کرد: حضور نیروهای پیشمرگ در مناطق مذکور به معنای این نیست کهکردها می‌خواهند خود را بر کرکوک تحمیل کنند. ما همه پرسی را در خصوص اینمناطق برگزار می‌کنیم و به تصمیم ساکنان مناطق مذکور احترام می‌گذاریم امامعتقدیم که صحبت کردن از ماده 140 قانون اساسی عراق در حال حاضر لازم نیست.

بارزانی پیشتر اعلام کرده بود که ماده 140 قانون اساسی عراق با ورود پیشمرگ‌ها بهمناطق مختلفی که ارتش عراق از آن عقب نشینی کرده‌ بود، انجام شده است.

بهاء جمال الدین، عضو ائتلاف دولت قانون که نوری مالکی، نخست وزیر عراق رهبریآن را برعهده دارد، نیز روز شنبه اعلام کرد: سلطه کردها بر کرکوک و اینکهکرکوک را در اختیار خود بگیرند، مساله درستی نیست. استان کرکوک استانیعراقی است و متعلق به مردم عراق است.

وی گفت: اظهارات مسعود بارزانی درخصوص اجرای ماده 140 قانون اساسی، در واقعاظهارات نیچروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان را یادآور می‌شود کهگفته بود عراق کنونی دیگر عراق پیشین نیست.

در همین راستا جبهه ترکمان عراق در کرکوک از سفر مسعود بارزانی به این استان استقبال کرد.

 

در بیانیه این جبهه آمده است: در شرایط وخیم کنونی و با توجه به قطع شدنراه‌های ارتباطی استان کرکوک با دیگر مناطق ما نیازمند متحد شدن و همزیستیمسالمت آمیز هستیم.

در این بیانیه آمده است: اظهارات مسعود بارزانی موجب نگرانی ساکنان کرکوک وهمچنین ترکمان‌ها در خصوص آینده این استان شده است چرا که موجب خدشه‌دارشدن روابط میان طرف‌های مختلف می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده است: جبهه ترکمان عراق از سفر مسعود بارزانی بهاستان کرکوک استقبال می‌کند چرا که طبیعی است که هر مسئول عراقی با ایناعتبار که کرکوک استانی عراقی است از آن دیدن کند.

مسعود بارزانی 26 ژوئن به همراه تعدادی از مسئولان کرد وارد استان کرکوک شد و این سفر اولین سفر از آغاز بحران عراق بوده است.