خط امام :به رغم کاهش حدود 86 درصدی غرق شوندگان در دریا نسبت به خرداد ماه سال قبل ،شمار مغروقین در سواحل مازندرانی خزر امسال به چهار نفر رسید و اعضای ستاد سالمسازیسواحل خواهان توجه مسوولان ملی به ارایه خدمات مطلوب تر به شهروندان هستند. به گزارش ایرنا از جلسه ستاد سالمسازی سواحل دریای مازندران, […]

خط امام :به رغم کاهش حدود 86 درصدی غرق شوندگان در دریا نسبت به خرداد ماه سال قبل ،شمار مغروقین در سواحل مازندرانی خزر امسال به چهار نفر رسید و اعضای ستاد سالمسازیسواحل خواهان توجه مسوولان ملی به ارایه خدمات مطلوب تر به شهروندان هستند.

به گزارش ایرنا از جلسه ستاد سالمسازی سواحل دریای مازندران, فرمانداران شهرهای ساحلی کمبود نیروی امنیتی و پرداخت نشدن حقوق ناجیان غریق و ضعفاطلاع رسانی از تهدیدها و مخاطرات و ویژگی های دریای خزر را از مشکلات عنوان میکنند.
خرداد ماه پارسال 22 نفر در سواحل خزر مازندران غرق شدند.
ˈهادی خنجری ˈ فرماندار شهرستان نور در جلسه فوق از غرق شدن پسر جوان 11ساله ای در اسکله سنگی ساحل نور در شب قبل خبر داد.
پیش از این نیز سه نفرجانشان را در آب های ساحلی دریای خزر شهرهای محمودآباد ، بابلسر و چالوس از دستداده بودند.
وی با بیان اینکه این پسر جوان که ساکن تهران بوده است، در خارجاز مکان سالمسازی و در ساعت تعطیلی طرح غرق شد، ادامه داد: به رغم هشدار لازم نسبتبه طوفانی بودن دریا اما برخی از خانواده ها به این موضوع توجهنکردند.
فرماندار شهرستان نور بر لزوم حضور پررنگتر نیروی انتظامی در سواحلتاکید کرد و بیان داشت: پرداخت به موقع حق و حقوق ناجیان غریق نیز ضروریاست.
خنجری به مقوله ممنوعیت استفاده زنان از جت اسکی در سواحل مازندراناشاره کرد و بیان داشت: حضور باشگاه های جت اسکی در کنار ساحل انگیزه مسافران ازدریا را دوچندان می کند و به نظر می رسد این ممنوعیت به زیان گردشگری دریاییاست.
فرماندار شهرستان نور خاطر نشان کرد: مربیان جت اسکی در کمک به ناجیانغریق نیز بسیار موثرند.
ˈ جواد واحدی ˈ فرماندار شهرستان ساری نیز از حضورکم رنگ نیروی انتظامی در سواحل انتقاد کرد و گفت: با توجه به وجود 11طرح سالمسازیسواحل ، با کمبود نیرو امنیتی مواجه هستیم.
وی از دخالت برخی مسوولان نظارتیدیگر قوا در اجرای طرح سالمسازی انتقاد کرد و بیان داشت: بر اساس مصوبه دولت ،فرمانداران مسوول ساماندهی و حفظ جان شهروندان هستند ، اما به دلیل مسایل حقوقی کهدر طرح سالمسازی عدالت 2 سواحل فرح آباد ساری وجود دارد ، مسولیتی را نمیپذیرم.
وی بیان داشت: امسال غریقی در سواحل فرح آباد ساری نداشتهایم.
ˈ محمد علی فقیه ˈفرماندار نوشهر با بیان اینکه به دلیل کمبود نیرومدیریت بر 40نقطه کور سواحل 60کیلومتری این شهرستان بسیار ضعیف است، گفت: نظارت برشهرک های ساحلی نوشهر نیز با مشکلاتی مواجه است.
ˈنعمت الله آزادی ˈجانشینفرماندهی دریابانی استان مازندران به ساماندهی یکهزار و 200 شناور از جمله قایقموتوری در سواحل استان اشاره کرد و گفت: نظارت بر عملکرد جت اسکی ها نیز به درستیانجام می شود.
ˈسید کریم سجادی ˈ فرماندار شهرستان بابلسر بر لزوم مدیریتیکپارچه بر ساماندهی سواحل مازندران تاکید کرد و بیان داشت :نمی توان جلوی ورودمردم به دریا را گرفت وباید فعالیت های مختلف در سواحل بر اساس ارزش های اسلامیتعریف شود.
وی با بیان اینکه صدا و سیما باید به صورت متمرکز برنامه های ملیرا درمورد چالش و تهدیدات و ویژگی های دریای خزر را اطلاع رسانی کند، گفت: 90 درصدمسافران با هدف دریا به استان های شمالی سفر می کنند،پس توجه به تمامی مقولات آن ازجمله هزینه های ساماندهی و ارایه خدمات مطلوب به شهروندان از سوی مسوولان ارشد وملی ضروری است.
مسوولان ستاد سالمسازی سواحل مازندراننباید به کاهش حدود 86درصدی غرق شدگی در سواحل مازندران مغرور شوند زیرا به نظر میرسد ،بازی های فوتبال جام جهانی، کنکور سراسری ،امتحانات دانش آموزان و دانشجویاننقش مهمی در دلایل کاهش داشته است.
به طور یقین با پایان یافتن ماه مبارکرمضان حضور شهروندان در ساحل دریای خزر دو چندان می شود و حضور نیروهای انتظامی ،هلال احمر و ناجیان غریق باید دوچندان شود.
بر اساس آمار اداره کل پزشکیقانونی مازندران پارسال 224 نفر در سواحل مازندران در دریای خزر غرق شدند.
ستاد ساماندهی دریا در مازندران امسال 81 نقطه از سواحل استان را برایاجرای طرح سالمسازی در نظر گرفته و مسوولیت آن را به نهادهای مختلف سپرده است.
مازندران 338کیلومتر سواحل دریای خزر را در اختیار دارد.