خط امام :سازنده سمفونی کوروش کبیر از تلاش خود برای ساخت یک سوئیت سمفونی جدید و اجرای آن در روز تولد جهان پهلوان تختی خبر داد. لوریس چکناواریان در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود در عرصه موسیقی گفت: بعد از اجرای موفقی که از سمفونی «کوروش کبیر» در سانفرانسیسکو داشتم […]

خط امام :سازنده سمفونی کوروش کبیر از تلاش خود برای ساخت یک سوئیت سمفونی جدید و اجرای آن در روز تولد جهان پهلوان تختی خبر داد.

لوریس چکناواریان در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود در عرصه موسیقی گفت: بعد از اجرای موفقی که از سمفونی «کوروش کبیر» در سانفرانسیسکو داشتم مدتی است مشغول ساخت یک سوئیت سمفونی جدید در تجلیل از ورزشکار ملی کشورمان جهان پهلوان تختی هستم که این سوئیت سموفنی می‌تواند در نوع خود حرکت متفاوتی باشد.

وی ادامه داد: به طور حتم اگر امکانات فراهم شود تصمیم دارم این سوئیت سمفونی را در شهریور ماه امسال همزمان با سالروز تولد غلامرضا تختی اجرا کنم و امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که بتوانم این پروژه مهم را به سرانجام برسانم.

این آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت موسیقی با اشاره به پیشنهاد یکی از کارگردانان تئاتر برای اجرای نمایشی برگرفته از پروژه موسیقی «سیمرغ» گفت: این پروژه موسیقایی را من 35 سال پیش نوشته بودم و دوست داشتم بتوانم روزی آن را دوباره در قالب یک اجرای زنده به صحنه ببرم و چندی پیش که برای دیدن نمایش «بیچاره مکبث» به تماشاخانه ایرانشهر مراجعه کردم، پیام عزیزی کارگردان این اثر نمایشی که من از دیدن آن واقعا لذت برده بودم پیشنهاد همکاری با من پیرامون اجرای زنده و نمایشی از پروژه «سیمرغ» را داد و من پذیرفتم که با او همکاری کنم.

چکناواریان افزود: از نظر من مشکلی برای ادامه این همکاری وجود ندارد اما به نظر می آید اجرای این پروژه نیازمند فراهم آمدن امکانات مالی و فنی زیادی است که امیدوارم بخش خصوصی به کمک این پروژه بیاید و من شاهد اجرای دوباره از این موسیقی – نمایش باشم.

وی درباره انتشار خبری مبنی بر پیشنهاد رییس سازمان سینمایی برای ضبط سینمایی «اپرای شمس تبریزی و مولانا» در کشور ترکیه تصریح کرد: زمانی که آقای ایوبی در سازمان اکو مشغول به فعالیت بودند از من خواستند که روی اپرای شمس تبریزی و مولانا کار کنم که خوشبختانه این کار انجام شد و چندی پیش هم به اتمام رسید و این بار خوشحالم که از سوی وی پینشهادی برای ضبط سینمایی این پروژه در کشور ترکیه شده است.

این موزیسین در پایان تاکید کرد: با اینکه من از دیدار رییس سازمان سینمایی با سفیر ترکیه مطلع نبودم اما بسیار خوشحالم که یک مدیر فرهنگی با درایتی که دارد این چنین برای به سرانجام رسیدن یک پروژه ارزشمند فرهنگی تلاش می‌کند بنابراین لازم است همین جا از آقای ایوبی تشکر فراوانی کنم که همیشه واکنش های خوبی به اتفاقات ارزشمند هنری داشته و دارند.