خط امام : ادوارد شواردنادزهˈ رییس جمهوری پیشین گرجستان و وزیر امور خارجه اسبق اتحاد جماهیر شوروی در گذشت. به گزارش خط امام ، ایرنا به نقل از رویترز نوشت: در حالی که رادیو صدای مسکو ابتدا این خبر را منتشر کرد، دقایقی قبل دستیار شواردنادزده تایید کرده که وی امروز (دوشنبه) در گذشت. ˈمارینا […]

خط امام : ادوارد شواردنادزهˈ رییس جمهوری پیشین گرجستان و وزیر امور خارجه اسبق اتحاد جماهیر شوروی در گذشت.
به گزارش خط امام ، ایرنا به نقل از رویترز نوشت: در حالی که رادیو صدای مسکو ابتدا این خبر را منتشر کرد، دقایقی قبل دستیار شواردنادزده تایید کرده که وی امروز (دوشنبه) در گذشت.
ˈمارینا داویتاشویلیˈ دستیار وی گفت که شواردنادزه بعد از دوران طولانی بیماری درگذشته است، اما جزئیات بیشتری از دلیل مرگ وی ارایه نداد.
ادوارد شواردنادزه که ازسال 1985 تا 1991 وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق بود سیاست مداری گرجستانی است که ازسال 1995 تا 2003 میلادی به ریاست جمهوری گرجستان رسید.
شواردنادزده درپی وقوع انقلاب رنگی در گرجستان در سال 2003 از مقام ریاست جمهوری برکنار شد.
رییس جمهوری پیشین گرجستان و وزیر امور خارجه اسبق اتحاد جماهیر شوروی 7 اسفند 1367 به دیدار امام خمینی رفت. حدود 56 روز از ارسال پیام امام خمینی به میخائیل گورباچف (آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی) گذشته بود که وزیر امور خارجه این کشور به تهران وارد شد. وی به جماران رفت تا پیام گورباچف را به استحضار امام برساند. امام خمینی در 11 دی ماه 1367 پیامی به گورباچف فرستاد و ضمن تبیین برخی مسائل و پیش بینی شکست کمونیسم ، رهبر اتحاد جماهیر شوروی را به پذیرش اسلام دعوت کرد. اکنون وزیر خارجه و نماینده ویژه بزرگ ترین ابرقدرت شرق در راس هیات بلندمرتبه ای در جماران حاضر شده بود تا پیام گورباچف را که در پاسخ به پیام امام خمینی بود در اختیار رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.