خط امام : علی‌ لاریجانی تلاش دارد تا نمایندگان ناراضی و دلواپس توافق هسته‌ای را راضی کند. طبق گفته سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی، لاریجانی‌ در جلسه دیروز تاکید کرده دلیلی ندارد نمایندگان جزئیات مذاکرات هسته‌ای را علنی و رسانه‌ای کنند. به گزارش خط امام : منتقدان توافقنامه ژنو در مجلس با عنوان «دلواپسان»، دولت را در […]

خط امام : علی‌ لاریجانی تلاش دارد تا نمایندگان ناراضی و دلواپس توافق هسته‌ای را راضی کند. طبق گفته سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی، لاریجانی‌ در جلسه دیروز تاکید کرده دلیلی ندارد نمایندگان جزئیات مذاکرات هسته‌ای را علنی و رسانه‌ای کنند.

به گزارش خط امام : منتقدان توافقنامه ژنو در مجلس با عنوان «دلواپسان»، دولت را در مذاکرات هسته‌ای سازش‌کار می‌دانند و تاکید دارند که با این تیم، هر 10 سال یک بار شاهد تعلیق غنی‌سازی بوده‌ایم.

حال مخالفان دولت در مجلس نهم در بزنگاه دور نهایی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 بازی جدیدی را برای بی‌اثر کردن توافقات احتمالی شروع کرده‌اند.

اکنون آنها با دو پروژه به میدان آمده‌اند؛ تلاش برای تصویب توافقنامه احتمالی نهایی ایران و 1+5 در مجلس و ارائه طرحی برای تعیین راهبرد سیاسی، فنی و حقوقی ایران در این مذاکرات.

این در حالی است که پیش از آغاز ششمین دور مذاکرات هسته‌ای در وین، این نمایندگان عضو جبهه پایداری معتقد بودند هرگونه توافقی در ژنو باید به تصویب مجلس برسد که البته نهایتا نتوانستند پروژه خود را جلو ببرند.

در خلال همان مذاکرات برخی از نمایندگان تندرو و مخالف دولت طرحی با عنوان «الزام دولت به پاسداری از حقوق هسته‌ای ایران» را تنظیم کردند تا بلکه با تصویب آن بتوانند دست دولت را در چانه‌زنی‌های دیپلماتیک ببندند. این همان طرحی بود که توسط جواد کریمی قدوسی تهیه شد و نام معاهده «ان پی تی» در آن به زبان فارسی «ام پی تی» نوشته شد. این طرح نیز نهایتا راه به جایی نبرد.

پس از مذاکرات ژنو 3 همین عده تلاش کردند تا یک نفر را به نمایندگی از مجلس که در حقیقت نماینده‌ای از خود این طیف‌ها بود به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اضافه کنند. بهانه آنها برای این کار نظارت بیشتر بر مذاکرات بود. هر چند زمانی اعلام شد که علاءالدین بروجردی به عنوان نماینده مجلس به تیم مذاکره‌کننده اضافه شده اما خیلی زود این مساله نیز تکذیب شد و مخالفان دولت نتوانستند مسافر مذاکرات بعدی هسته‌ای باشند.

این عده از نمایندگان همیشه مخالف مذاکرات هسته‌ای هیچ‌گاه از تلاش خود دست برنداشتند. با این وجود نمایندگان محافظه‌کار مجلس هر از چندگاهی به بهانه موفق نبودن روند مذاکرات خواهان گرفتن پرونده هسته‌ای از وزیر امور خارجه و سپردن مستقیم آن به شورای‌عالی امنیت‌ملی شدند که این پروژه هم راه به جایی نبرد.

همچنین اعضای جبهه پایداری در آخرین تلاش خود در 16 اردیبهشت و در زمان آغاز پنجمین دور از مذاکرات هسته‌ای در وین، ظریف، وزیرامورخارجه را برای توضیح در قبال عملکردش به مجلس کشاندند تا پیش از شروع مذاکرات به او هشدار لازم را بدهند.

ظریف که در ماه‎های ابتدایی دولت نیز یک بار در جلسه علنی مجلس حضور یافته و از دیپلماسی دولت یازدهم دفاع کرده بود، این بار نیز سخنرانی قابل تاملی را در این زمینه داشت و توانست نمایندگان را قانع کند.

این پایان ماجرا نبود، چراکه این دسته از نمایندگان که در قالب تذکر کتبی و شفاهی، سوال، نطق و مصاحبه گوشه‌هایی از سیاست‌خارجی دولت را با چالش مواجه می‌کنند همچنان قصد دارند دستگاه دیپلماسی را به مسیر مورد نظر خود هدایت کنند. موضع این عده از نمایندگان که مخالفان بسیاری در مجلس نهم دارد، باعث شد که هیات رئیسه‌مجلس و شخص علی لاریجانی برای همراهی بیش‌تر این عده از نمایندگان وارد گود شوند و از روند مذاکرات هسته‌ای حمایت کنند.

حمایت مجدد علی‌لاریجانی از روند مذاکرات هسته‌ای

در همین راستا، علی‌لاریجانی روز گذشته در جلسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شرکت کرد و تلاش داشت تا آن عده از نمایندگان ناراضی و دلواپس را راضی کند.

طبق گفته سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی، لاریجانی‌ در این جلسه تاکید کرده که دلیلی ندارد نمایندگان جزئیات مذاکرات هسته‌ای را علنی و رسانه‌ای کنند.

به گزارش آنا، رئیس مجلس در نشست مشترک با کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه رویکرد کنونی تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات هسته‌ای مفید است، گفت: این موضوع ابزار فشار به ایران را کاهش می‌دهد.

لاریجانی در این جلسه تاکید داشته که 10 سال اخیر مسئله هسته‌ای کشور دارای ابعاد مهمی بوده و رویکرد کنونی را مثبت ارزیابی کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی: درموضوع هسته‌ای مجلس کمبود اطلاعات ندارد

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی وسیاست‌خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آنا در تشریح جزئیات نشست مشترک رئیس‌مجلس با کمیسیون متبوعش، گفت: در ابتدا تعدادی از نمایندگان دغدغه‌های خود را در زمینه مذاکرات هسته‌ای مطرح کردند.

نماینده ورامین در مجلس ادامه داد: رئیس مجلس پس از استماع سخنان نمایندگان، گفت که مطالب و موضوعات خوبی مطرح شد. حقیقت این است که حوزه امنیت ملی شامل مسائل متنوع و متعددی می‌شود. تحولات بین‌المللی، حوادث منطقه‌ای و مسائل داخلی در حوزه امنیت اثرگذار هستند.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: در این جلسه همچنین تاکید شد که نباید گفت‌وگوهای این نشست را رسانه‌ای کرد.

عضو فراکسیون رهروان تاکید کرد: آقای لاریجانی در این جلسه تاکید داشت که مجلس در موضوع هسته‌ای کمبود اطلاعات ندارد و تقریبا نمایندگان در جریان کلیت موضوع هستند و البته ضرورت هم ندارد که جزئیات مذاکرات و ریز گفت‌وگوها در همه محافل مطرح شود.

ایسنا