خط امام : روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره روز شنبه خود نوشت: فرانسه که اهتمام زیادی به اوضاع لبنان دارد، اکنون مذاکرات و تماس هایی را با کشورهای ذیربط بویژه جمهوری اسلامی ایران در باره انتخاب رییس جمهوری لبنان شروع کرده است. به گزارش خط امام به نقل از ایرنا، الاخبار با اشاره به گزارش […]

خط امام : روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره روز شنبه خود نوشت: فرانسه که اهتمام زیادی به اوضاع لبنان دارد، اکنون مذاکرات و تماس هایی را با کشورهای ذیربط بویژه جمهوری اسلامی ایران در باره انتخاب رییس جمهوری لبنان شروع کرده است.

به گزارش خط امام به نقل از ایرنا، الاخبار با اشاره به گزارش های بین المللی که در آنها نسبت به آینده اوضاع لبنان ابراز نگرانی شده است، افزود: با توجه به شروع مذاکرات فرانسه بویژه با ایران احتمال اینکه نیروهای سیاسی لبنانی در آستانه جلسه آینده پارلمان این کشور به راه حلی برای انتخاب رییس جمهوری جدید برسند، زیاد شده است.

«نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان نیز دیروز جمعه تاکید کرد که انتخاب رییس جمهوری لبنان به نتیجه مذاکرات ایران و گروه 1+5 و همچنین مذاکرات احتمالی تهران و ریاض ارتباط دارد.

الاخبار نوشت که مبنای طرح فرانسه قانع کردن کشورهای ذیربط منطقه ای و نیروهای سیاسی لبنان برای انتقال به « برنامه ب» یعنی توسعه دایره گفت وگوها در باره نامزدهای توافقی و خروج از انتخابات با دو نامزد بارز یعنی ژنرال« میشل عون» و « سمیر جعجع» است.

این روزنامه لبنانی همچنین با اشاره به ابتکار عمل « ولید جنبلاط» رییس جبهه مبارزه ملی که درصدد ایجاد پلی ارتباطی بین « نبیه بری» رییس مجلس و حزب جریان المستقبل به ریاست « سعدحریری» است، خاطرنشان کرد که احتمال تمدید دوره کنونی مجلس لبنان افزایش یافته است.

گفته می شود که به دلیل تهدیدات امنیتی امکان برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان وجود ندارد.

منابع نزدیک به رییس مجلس لبنان به نقل از وی گفته اند که « امکان رسیدن به راه حلی برای فعالیت مجلس و تشکیل جلسات آن در آینده نزدیک وجود دارد».

تاکنون نمایندگان احزاب مسیحی لبنان و حزب جریان المستقبل با تشکیل مجلس و قانونگذاری به دلیل خالی بودن کرسی ریاست جمهوری مخالفت کرده اند.

الاخبار به نقل از منابعی نوشت که مذاکرات بین « علی حسن خلیل» از نزدیکان نبیه بری با « نادر الحریری» مشاور و رییس دفتر سعد حریری در باره فعالیت مجلس ، دولت و پرونده های دیگر پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

این منابع با بیان اینکه احتمال دارد نمایندگان حزب جریان آزاد ملی لبنان به ریاست ژنرال عون هم در جلسات پارلمان شرکت کنند، زیاد است، این خبر را که علی حسن خلیل بین جریان المستقبل و حزب الله میانجیگری می کند، رد کردند.