خط امام : خبرگزاری رویترز در تحلیلی ضمن اشاره به روند مذاکرات هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی نوشت: ایران به دنبال تمدید مدت مذاکرات هسته ای با ۱+۵ است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تهران بر این باور است که امکان تمدید مهلت مذاکرات هسته ای با قدرت های […]

خط امام : خبرگزاری رویترز در تحلیلی ضمن اشاره به روند مذاکرات هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی نوشت: ایران به دنبال تمدید مدت مذاکرات هسته ای با ۱+۵ است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تهران بر این باور است که امکان تمدید مهلت مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی وجود دارد ولی جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است ایران اگر می خواهد به توافقنامه بلندمدت هسته ای دست پیدا کند باید ظرفیت غنی سازی اورانیوم را کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، ایران و قدرت های جهانی قصد دارد تا 20 جولای به توافق نهایی برای پایان دادن به اختلافات موجود بر سر برنامه هسته ای ایران که در 10 سال گذشته وجود داشته دست یابند.

ایران بارها بر مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده ولی قدرت های غربی تهران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم کرده اند. در حالی که هنوز هیچ تصمیمی در خصوص تمدید مذاکرات هسته ای اتخاذ نشده ولی یک مقام رسمی ایران که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد: من بر این باورم که تمدید مذاکرات هسته ای روز یکشنبه بسیار محتمل خواهد بود.

جان کری برای مشورت با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به واشنگتن بازگشته است. یک گزینه تمدید مذاکرات هسته ای به مدت 6 ماه دیگر است که این مساله از نظر تئوری و در چارچوب توافق موقت هسته ای امکان پذیر است.

بر اساس توافقنامه موقت هسته ای بخشی از تحریم های تجاری و اقتصادی در ازای متوقف شدن قسمتی از برنامه هسته ای ایران لغو شده است