بازگشت دلواپسان با خط قرمز
بازگشت دلواپسان با خط قرمز

خط امام : «دلواپسان» دوباره به صحنه می آیند؛ این بار نام همایش خود را گذاشته اند «خط قرمز». گویا می خواهند خط قرمزهای گفت وگوهای هسته یی را برای تیم مذاکره کننده ترسیم کنند. در ادامه گزارش روزنامه اعتماد که روز دوشنبه در صفحه سیاست منتشر کرد را می خوانید: نام 64 مهمان را […]

خط امام : «دلواپسان» دوباره به صحنه می آیند؛ این بار نام همایش خود را گذاشته اند «خط قرمز». گویا می خواهند خط قرمزهای گفت وگوهای هسته یی را برای تیم مذاکره کننده ترسیم کنند.
در ادامه گزارش روزنامه اعتماد که روز دوشنبه در صفحه سیاست منتشر کرد را می خوانید: نام 64 مهمان را هم برای این مراسم اعلام کرده اند و قرار است کسانی که می آیند به «شرح و تفصیل بیانات اخیر رهبر عزیز انقلاب پیرامون خطوط قرمز مذاکرات هسته یی و اصول کلی دیپلماسی انقلاب اسلامی» بپردازند و فرق «توافق خوب و توافق بد» را به مذاکره کنندگان ایرانی نشان دهند.

از آخرین همایش «دلواپسان» تقریبا 40 روز می گذرد؛ 40 روزی که آنها کمتر جنبشی داشتند. آخرین بار در دانشگاه تهران سیاست های اقتصادی دولت را در همایش «آدرس غلط» به نقد گذاشته بودند؛ همایشی که نتوانست بیشتر از 100 نفر را به محل برگزاری بکشاند.

جلسه بی رمق آخر آنها اما گویا نتوانست «پایداری»شان را در «دلواپسی» کم کند. این بار هم مانند دوره های پیش، درست از جایی که مذاکرات هسته یی به نقطه حساس خود می رسد کارشان را آغاز کرده اند؛ یک روز پس از حضور وزرای امور خارجه در وین. این روال آنهاست؛ همایش «آدرس غلط» هم درست در آستانه مذاکرات وین1 برگزار شد. پایگاه اطلاع رسانی کمیته یی که نام خود را «صیانت از منافع ایران» و بانی تمام این «دلواپسی»ها بوده، در توضیحی کنایه آمیز می گوید؛ همایش «خط قرمز» برای تبیین دقیق خط قرمزهای نظام و تاکید بر حفظ واقعی صنعت هسته یی کشور و «نه دکور آن» برگزار می شود. هدف این کنایه تیم هسته یی کشورمان در جریان مذاکرات است که دلواپسان آنها را متهم به «عقب نشینی از حقوق هسته یی ایران» می کنند و مهم ترین مصداق این اتهام در شعار دلواپسان نمود داشت؛ «انرژی هسته یی، حق معلق ماست». بزرگ ترهای این جریان بارها بی پرده اعلام کرده اند که تیم مذاکره کننده هم از حقوق هسته یی ایران «عقب نشینی» کرده و هم «نتوانسته» امتیازی از طرف مقابل بگیرد.

حالا آنها در بیانیه خود می گویند که به دنبال «مشخص کردن معیارها و مشخصات توافق خوب و توافق بد» هستند و این حرف ها را در عنوان کلی «حافظ منافع ملت ایران» می پیچند. برنامه ریزان «خط قرمز» گفته اند که «64 چهره سیاسی و دانشگاهی تاکنون برای حضور در این برنامه را اعلام کرده اند» اما پیش از این هم آنها از این هم همواره یک لیست بلندبالا از سخنرانان و حامیان دلواپس در این برنامه ها اعلام می شد اما در روز واقعه خبری از کسی نبود، چنان که در مراسم راهپیمایی 20 اردیبهشت این جریان با اعلام گسترده قبلی، به جز محمدعلی رامین هیچ چهره شناخته شده یی دیده نشد. به نظر می آید که امروز هم کمتر کسی از نخبگان، فرهیختگان و کارشناسان دعوت دلواپسان را بپذیرد و در مناسک دلواپسی آنها هم پیاله شود، کسانی که بارها به عیان یا کنایه اعلام کرده اند که سیاست هسته یی دولت احمدی نژاد، ایده آل آنهاست و سیاست هایی که تحریم های «فلج کننده» را به دنبال داشت، در راستای منافع ملی ارزیابی می کنند، کسی چه می داند، شاید برداشت آنها از منافع ملی، نسبت آشکار با منافع فردی دارد.

*دلواپسان در 40 روز گذشته چه می کردند؛ بولتن سازی و کلیپ سازی علیه دیپلمات ها

جماعت «دلواپس» در این 40 روز تحرک بیرونی خاصی نداشتند اما بیشتر وقت خود را به مانور رسانه یی مشغول بودند و تهیه و ساخت کلیپ ها و بولتن هایی علیه مذاکرات هسته یی و تیم مذاکره کننده کشورمان. بخش زیادی از آنها روی سایت این مجموعه کمیته دلواپس قابل دیدن است، از جمله نشریه یی با عنوان «ورود مردم ایران ممنوع» که تهیه کنندگان این نشریه مدعی «مخفی کاری نسبت به مذاکرات انجام گرفته پیرامون حقوق ملت ایران» از طرف هیات مذاکره کننده ایران هستند.

در این نشریه توافق سعدآباد و توافق ژنو «مغایر منافع ملی» معرفی شده اند. وب سایت کمیته دلواپسان همچنین در روزهای 7 و 14 تیرماه نیز دو کلیپ با عناوین «دیپلمات هم نیستید» و «خفقان در اعتدال» بر روی خروجی خود قرار داده بود اما از زمان برگزاری همایش «آدرس غلط» در دهم خردادماه تا روز 7 تیر که کلیپ «دیپلمات هم نیستید» از سوی این مجموعه منتشر شده، هیچ محصول مشابهی از این گروه در نقد مذاکرات هسته یی معرفی نشده است. به این ترتیب به نظر می رسد که کمیته موسوم به «صیانت از منافع ایران» ترجیح می دهند تا فعالیت های خود را به مقاطعی محدود کنند که دیپلمات ها و کارشناسان کشورمان یا مشغول آماده سازی خود برای مذاکرات هستند یا در کوران مذاکرات قرار گرفته اند. راه اندازی سایتی با نام «مرجع جامع محصولات و تولیدات حراست از دستاوردهای هسته یی» یکی از این فعالیت هاست که به شدت مشغول پوشش دادن به فعالیت های دلواپسان است و در کنار آن با عناوینی چون «خسارت چند ده میلیارد دلاری اعتمادسازی»، «تیم مذاکره کننده به خطوط قرمزی که خود مطرح کرده بود نیز وفادار نماند» یا «وقتی تیم مذاکره کننده چیز دیگری برای امتیازگیری باقی نگذاشت» در مطالب خود این گونه جلوه می دهد که دولت در پی واگذاری امتیازاتی بسیار فراگیر به طرف های مذاکره هسته یی با کشورمان است.

نکته قابل توجه این است که در سایت های وابسته به جریان «دلواپسی» و در تحلیل ها، اخبار و گزارش های این سایت ها به تقریب هیچ ردی از دیدگاه ها و سخنان مقام های وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته یی ایران مبنی بر عدم عقب نشینی از حقوق هسته یی کشورمان که بارها تکرار شده است، دیده نمی شود و جالب تر اینکه هرگز توضیحی درباره منابع مالی این رسانه ها و هزینه هنگفت ساختن این فیلم ها و کلیپ ها وجود ندارد