افشای یارانه‌ روزنامه‌ها+جدول
افشای یارانه‌ روزنامه‌ها+جدول

خط امام : باگذشت زمان و دور شدن از روزهای حیات دولت نهم و دهم، هر چند وقت یک بار اطلاعات جالب توجهی از بذل و بخشش بیت‌المال بدون حساب و کتاب گزارش می‌شود؛ گزارش‌هایی که نشان از یک حرکت تامل‌برانگیز دولتی در ریختن پول نفت بر سفره برخی رسانه‌هاست. به گزارش خط امام ، […]

خط امام : باگذشت زمان و دور شدن از روزهای حیات دولت نهم و دهم، هر چند وقت یک بار اطلاعات جالب توجهی از بذل و بخشش بیت‌المال بدون حساب و کتاب گزارش می‌شود؛ گزارش‌هایی که نشان از یک حرکت تامل‌برانگیز دولتی در ریختن پول نفت بر سفره برخی رسانه‌هاست.

به گزارش خط امام ، فرارو نوشت: در نخستین سال دولت دهم، محمدعلی رامین معاون جنجالی و عجیب و غریب مطبوعاتی وزارت ارشاد، بالغ بر 20 میلیارد تومان را به یارانه مطبوعات اختصاص داده است. از این 20میلیارد تومان یارانه سال 88، حدود 5میلیارد تومان به دو روزنامه کشور رسیده است: «ایران و کیهان»!

موسسه ایران با روزنامه‌ای 32 صفحه‌ای، ویژه‌نامه‌های رنگارنگ و ویژه‌نامه‌های استانی در کنار کیفیت چاپ و تیراژ بالای آن، 2.2 میلیارد تومان یارانه گرفته است اما روزنامه کیهان که در کمیت و کیفیت انتشار، قابل قیاس با روزانه ایران نیست، یارانه‌اش 400 میلیون تومان از «ایران»بیشتر است.

در واقع روزنامه کیهان بالاترین رقم دریافت یارانه را در بین روزنامه‌های کشور در سال 88 به خود اختصاص داده که گویا در 4 سال دوم دولت احمدی‌نژاد رکورد دریافت یارانه نیز محسوب می‌شود؛ 2.6 میلیارد تومان برای یک سال! ضمن اینکه روزنامه کیهان در طول سال‌های 89، 90 و 91 حدود 6میلیارد تومان یارانه دریافت کرده است.

نکته قابل تامل اینکه در سال اول وزارت سیدمحمد حسینی، 5 روزنامه «کیهان، وطن امروز، رسالت، جوان و عصر ایرانیان»یک‌چهارم یارانه کل مطبوعات را به خود اختصاص داده‌اند و 5 میلیارد تومان یارانه دریافت کرده‌اند که با احتساب 2 میلیارد تومان یارانه روزنامه ایران، می‌توان گفت که در واقع حدود 8 میلیارد تومان، بین 6 روزنامه و 12 میلیارد تومان بین بالغ بر 100 روزنامه کشور توزیع شده است.

این در حالی است که در همین سال، یارانه روزنامه همشهری 150 میلیون تومان، جام جم 900 میلیون تومان، جمهوری اسلامی300 میلیون تومان و اطلاعات نیز حدود یک میلیارد تومان بوده است.

روند بذل و بخشش دولت احمدی‌نژاد به دلواپس‌های امروز به کیهان ختم نمی‌شود. روزنامه وطن امروز متعلق به مهرداد بذرپاش، در سال 89 نزدیک به «یک میلیارد تومان» از دولت یارانه دریافت کرده است؛ روزنامه‌ای با تیراژ بسیار پایین که سابقه انتشارش به دو سال نمی‌رسیده است اما با این حال مبلغ دریافتی‌اش از روزنامه‌های «جام جم، همشهری، جمهوری اسلامی، اطلاعات، رسالت، شرق و خراسان» بسیار بیشتر بوده است!

بر اساس این گزارش، روزنامه تازه متولدشده «عصر ایرانیان» که «بیژن نوباوه» مدیرمسئول آن است نیز در دولت احمدی‌نژاد مشمول مهرورزی قرار گرفته و طی سال‌های 89 تا 91 در مجموع 900 میلیون تومان یارانه از ارشاد گرفته است. در همین مدت، روزنامه کم‌تیراژ «رسالت» حدود 1.5 میلیارد تومان و روزنامه کم‌تیراژ «جوان» نیز نزدیک به 2 میلیارد تومان یارانه نقدی دریافت کرده‌اند!

رروزنامه شرق در این بازه زمانی حدود400 میلیون تومان و روزنامه مردم‌سالاری، حدود 700 میلیون تومان یارانه دریافت کرده است. در واقع روزنامه‌های باسابقه و شناخته‌شده با گستره توزیع سراسری خیلی کمتر از روزنامه تازه متولدشده بیژن نوباوه یارانه دریافت کرده‌اند؛ روزنامه‌ای که گویا فقط در تهران توزیع می‌شده و نام «سراسری» را با خود یدک می‌کشیده است.

اینکه روزنامه‌ای با تیراژی کمتر از50 هزار نسخه در دریافت یارانه رکورد بزند یا روزنامه‌ای که تنها در برخی مناطق و دکه‌های تهران توزیع می‌شود و کل تیراژش 3 هزار نسخه هم نیست از روزنامه‌ای مثل همشهری و جام جم و اطلاعات بیشتر یارانه می‌گیرد، از جمله مصادیق مهرورزی‌های عادلانه دولت دهم است اما اگر شعار دولت یازدهم «اعتدال» است و وزارت ارشاد مدعی شفاف‌سازی و رفتار حرفه‌ای در قبال مطبوعات، باید لیست دقیق پرداخت یارانه در دولت گذشته(اگر وجود داشته باشد!) و لیست دولت فعلی را منتشر کند تا مردم در جریان واقعیت‌ها قرار گیرند.

اینک به جدول اطلاعات مربوط به پرداخت یارانه مطبوعات از محل بیت‌المال طی سال‌های 1388 تا پایان 1390 توجه بفرمایید.این داده‌ها بر اساس اطلاعاتی که یک منبع آگاه در وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد در اختیار خبرنگار فرارو قرار داده، آورده شده است.

جدول روزنامه