خط امام : پارلمان عراق بالاخره در پنجمین جلسه خود توانست تکلیف پست ریاست‌جمهوری این کشور را مشخص کند و بدین ترتیب فواد معصوم با اکثریت آرای نمایندگان رئیس جمهور عراق شد. به گزارش خط امام ایسنا به نقل از سایت المسله نوشت ، پنجمن جلسه پارلمان عراق با حضور 226 تن از نمایندگان با […]

خط امام : پارلمان عراق بالاخره در پنجمین جلسه خود توانست تکلیف پست ریاست‌جمهوری این کشور را مشخص کند و بدین ترتیب فواد معصوم با اکثریت آرای نمایندگان رئیس جمهور عراق شد.

به گزارش خط امام ایسنا به نقل از سایت المسله نوشت ، پنجمن جلسه پارلمان عراق با حضور 226 تن از نمایندگان با ریاست سلیم جبوری، رئیس پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور برگزار شد.

المیادین نیز گزارش داد، رأی‌گیری در جلسه امروز (پنج‌شنبه) مجلس عراق برای انتخاب رئیس‌ جمهور جدید به دور دوم کشیده شد که در این رأی گیری رقابت بین فواد معصوم و حنان الفتلاوی بود اما الفتلاوی به درخواست فراکسیون خود نامزدی‌اش را پس گرفت. پس از آن، حسین موسوی از سوی پارلمان به عنوان رقیب معصوم تعیین شد.

در دور دوم، 269 رأی به صندوق انداخته شد که از این تعداد 228 رأی صحیح بود. فواد معصوم در این رأی‌گیری 211 رأی به دست آورد و رقیب وی نیز 17 رأی را برای خود به ارمغان آورد.

ائتلاف کردها در پارلمان عراق فواد معصوم از رهبران این ائتلاف را برای تصدی پست ریاست‌جمهوری این کشور معرفی کرده بود.

فواد معصوم هورامی در سال ۱۹۳۸ در شهر کویه اقلیم کردستان متولد شده است. خانواده وی اصالتا اهل روستای “خرپان” هورامان اقلیم کردستان است. وی در اوایل دهه ۵۰ میلادی برای تحصیل به مصر می رود و مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه به دست می آورد.

فواد معصوم پیش از پیوستن به حزب دموکرات کردستان در سال ۱۹۶۴ عضو حزب کمونیست عراق بوده است. وی در سال های دهه ۶۰ در علاوه بر فعالیت ها و مسئولیت های حزبیش در حزب دموکرات در دانشگاه های بغداد و بصره مشغول به تدریس بوده است. فواد معصوم به دلیل آشنایی با دنیای عرب و داشتن رابطه با رهبران مصر در سال ۱۹۷۳ از سوی مصطفی بارزانی، رهبر وقت حزب دموکرات کردستان به عنوان نماینده وی در قاهره انتخاب شد و تا سال ۱۹۷۵ به فعالیت خود در این سمت ماند.

پس از شکست کردها در سال ۱۹۷۵ و عقب‌نشینی حزب دموکرات به رهبری بارزانی به سمت ایران، وی از حزب دموکرات جدا شد و در سال ۱۹۷۶ به همراه جلال طالبانی و چندین چهره دیگر اتحادیه میهنی کردستان را تاسیس کردند. فواد معصوم تا سال ۱۹۹۲ دبیر کل اتحادیه انقلابی کردستان را بر عهده داشت.

وی پس از سقوط رژیم صدام در سال ۲۰۰۳ عضو مجلس عراق بوده و در سال ۲۰۰۴ به عنوان اولین رئیس مجلس عراق انتخاب شد.

گفته می‌شود که جلال طالبانی و فواد معصوم دارای رابطه‌ای حسنه هستند. جلال طالبانی وی را یکی از روشنفکران محبوب در میان اعضا و هواداران اتحادیه میهنی معرفی کرده است.