خط امام : در دیدار علما و روحانیون با رئیس جمهور، برخی از روحانیون سخنان و دیدگاه‌های خود را با حسن روحانی در میان گذاشتند. به گزارش خط امام  به نقل از ایسنا، آیت‌الله مقتدایی طی سخنانی در دیدار علما و روحانیون با رئیس جمهور گفت: از رئیس جمهور محترم به خاطر تشکیل این جلسه […]

خط امام : در دیدار علما و روحانیون با رئیس جمهور، برخی از روحانیون سخنان و دیدگاه‌های خود را با حسن روحانی در میان گذاشتند.

به گزارش خط امام  به نقل از ایسنا، آیت‌الله مقتدایی طی سخنانی در دیدار علما و روحانیون با رئیس جمهور گفت: از رئیس جمهور محترم به خاطر تشکیل این جلسه تشکر می‌کنم و این نشان ارتباط عمیق ایشان با روحانیت است.

وی با بیان اینکه بزرگترین وظیفه در این ایام شکر نعمتهای الهی است، افزود: ما این نعمت بزرگ یعنی ماه مبارک رمضان را در یک امنیت و آرامش گذراندیم و این اهمیت زیادی دارد. این از برکات نظام جمهوری اسلامی است که الان نظام ما به فضل الهی در جهان می‌درخشد و در دلهای مردم جهان جا دارد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به خاطر اسلامیتش این جایگاه را دارد، افزود: امام (ره) بر اسلامیت نظام تأکید زیادی داشت و مدام از وضع اسلامیت قوای نظام سوال می‌پرسید.

مقتدایی با اشاره به ابتکار امام در ایجاد روز قدس گفت: در روز قدس نه تنها در ایران بلکه حتی در لندن، واشنگتن و نیویورک هزاران نفر راهپیمایی کردند. وظیفه ماست که این معنویت که با انفاس قدسیه امام (ره) و در ادامه با هدایت‌های مقام معظم رهبری داشته‌ایم را حفظ کنیم.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: شکر نعمت این است که ما اسلامیت و معنویت را در جمهوری اسلامی حفظ کنیم. حفظ معنویت با حس ارزش‌های اسلامی است. ارزش‌های اسلامی باید در نظام تبلور داشته باشد و هر کجا نمایندگانی از کشورمان می‌روند، تبلور اسلامیت باشد. به هر جهت اسلامیت این نظام باید حفظ شود و اگر این طور شد، ان شاء الله این نظام همچنان مستقر خواهد ماند.

وی با اشاره به اهمیت نقش علما در حفظ دین گفت: حمایت و حفظ جایگاه روحانیت ضامن اسلامیت و معنویت نظام است. ما امیدواریم که رئیس جمهور محترم که انصافا،ً‌ وصفاً و عملاً روحانی و در بین روسای جمهوری قبلی ارتباطشان با حوزه‌ها و روحانیت بیشتر است این ارتباط را حفظ کنند

مقتدایی ادامه داد: همان موقع که حجت الاسلام و المسلمین روحانی به ریاست جمهوری رسیدند، شادی فوق‌العاده‌ای به چشم می‌آمد و حتی مراجع بزرگوار اظهار خوشحالی می‌کردند. بعضی از بزرگان می‌فرمودند صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های ایشان خیلی خوب بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: انتظار ما این است که ارتباطشان را با حوزه‌ها حفظ کنند و ان شاء الله در مقام تأکید بر اسلامیت که منشاء‌اش روحانیت است، باشند.

وی گفت: حجت الاسلام و المسلمین روحانی باید به قم تشریف بیاورند. شاید هم دیر شده است. البته ایشان یک سفر آمدند که آن موقع رئیس جمهور نبودند. در جامعه مدرسین گاهی صحبت شده و نظرات ایشان تأئید شده و البته اگر اشکالات و خدشه‌هایی وجود دارد، نباید پای خود ایشان حساب شود.

وی افزود: دغدغه‌هایی وجود دارد که شاید مقام معظم رهبری و مراجع دارند، ولی ما این موارد را از ناحیه ایشان نمی‌دانیم و معتقدیم که با مذاکرات حل می‌شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، با اشاره به اهمیت تلاش برای کسب تقوا در ماه مبار ک رمضان گفت: ما در نهاد ائمه جمعه 800 امام جمعه داریم و به تبعیت از مقام معظم رهبری از دولت جناب آقای روحانی حمایت می‌کنیم . همه ائمه جمعه مسائلی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند را به گوش خود سپرده‌اند و حمایت خود را انجام می‌دهند.

تقوی با بیان اینکه تریبون نماز جمعه جایگاه نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه است، افزود: ما از دل و جان می‌خواهیم که دولت آقای روحانی موفق باشد، چرا که موفقیت ایشان موفقیت نظام است و از لحاظ صنفی هم نگاه کنیم رئیس جمهور محترم یک روحانی است و لذا از این جهت هم باید ایشان را حمایت کنیم.

وی گفت: توصیه من به رئیس جمهور محترم این است که مواضع مقام معظم رهبری در مسئله فرهنگ را بشناسند و رعایت کنند و مبادا روزی مقام معظم رهبری از بعضی فعالیت‌های فرهنگی ناراضی باشند. هر چند رئیس جمهور محترم در این زمینه اهتمام لازم را دارند، ولی باید مدام مواظب تهدیدات باشیم تا نارضایتی بروز نکند.

تقوی گفت: به خاطر نداشتن بودجه امسال 6000 مبلغ نتوانستند به روستاها اعزام شوند. در حالی که ما نباید برای دین و تبلیغ آن بحث مالی داشته باشیم. نکته دیگر این است که نباید به حاشیه سازی‌ها مشغول شویم. مثلاً‌یک هفته تمام دولت را درگیر می‌کنند که زنها به ورزشگاه بروند یا نه. آیا این اولویت کشور است؟ من معتقدم دولت نباید وارد این حاشیه‌سازی‌ها شود و خیلی از مسائل را نباید پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین فیرحی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی با اشاره به وجود افراط‌گرایی مذهبی گفت: بسیار جای تأسف است که این خشونت دارد با اسلام گره می‌خورد و شناخته می‌شود.

وی گفت: خطر افراط‌گرایی چه در داخل و چه در خارج چیزی نیست که رهبران سیاسی ما از آن غفلت کنند. به نظر می‌رسد که آنها با تمام توان، نگاهشان به ایران است که ببینند ایران و رئیس جمهور چه پیامی به جهان مخابره می‌کنند.

فیرحی خطاب به رئیس جمهور افزود: من از نزدیک در جریان هستم که شما کنفراس‌هایی مانند جهان علیه خشونت را پیگیری می‌کنید، اما پیشنهاد می‌کنم شورایی به نام شورای مذهبی رئیس جمهور هم وجود داشته باشد تا با دقت بیشتری به شبهات مذهبی پاسخ داده شود.

وی گفت: اگر چنین شورایی ایجاد شود، رئیس جمهور در موضع‌گیری‌هایش تنها نخواهد بود و یک بانک فکری پشت سر خواهد داشت.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین شجاعی به عنوان یکی دیگر از روحانیون حاضر در جلسه دقایقی سخنرانی کرد.

پس از صحبت‌های روحانیون، رئیس جمهور به ایراد سخن پرداخت و با رسیدن هنگام اذان حاضران در جلسه نماز مغرب و عشاء را به امامت حجت الاسلام و المسلمین روحانی اقامه کردند و پس از آن ضیافت افطار پایان بخش این مراسم بود.