ریشه ˈحساسیتˈ به انتخابات مجلس خبرگان
ریشه ˈحساسیتˈ به انتخابات مجلس خبرگان

به گزارش خط امام : یک فعال سیاسی اصولگرا، حساسیت نسبت به نتایج انتخابات مجلس خبرگان را متاثر از نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته می داند که امور جاری کشور را به جریانی غیر از اصولگریان واگذار کرد. به گزارش فرارو، این روزها نگرانی ها محافظه کاران چند وجهی است. پس از شکست در […]

به گزارش خط امام : یک فعال سیاسی اصولگرا، حساسیت نسبت به نتایج انتخابات مجلس خبرگان را متاثر از نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته می داند که امور جاری کشور را به جریانی غیر از اصولگریان واگذار کرد.
به گزارش فرارو، این روزها نگرانی ها محافظه کاران چند وجهی است. پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، محافظه کاران نگران تکرار شکست از یک سو در انتخابات مجلس دهم و از سوی دیگر در انتخابات مجلس خبرگان دوره پنجم هستند.

بر همین اساس مدتی است که هشدار و نهیب آنها نسبت به تبعات غفلت احتمالی، در انتخابات مجلس خبرگان اوج گرفته است تا به این ترتیب مهمترین جایگاه فقاهتی کشور هم از هیاهوهای سیاسی مصون نماند.

برخی از محافظه کاران بر این باورند که اصلاح طلبان پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر انتخابات مجلس شورای اسلامی برای انتخابات مجلس خبرگان هم خیز برداشته اند.

اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه، در این باره گفته است: «جریان استکبار از همین حالا با همراهی عوامل و گروه های منتسب به خود درصددند تا در مجلس خبرگان نفوذی بفرستند و به دنبال طراحی های مکارانه هستند. زیرا مجلس خبرگان عمود خیمه انقلاب و مبدا اصل ولایت فقیه است و به همین بهانه سعی دارند چهره های جدیدی را وارد این مرکز کنند. آنها باید متوجه باشند که اصلاح طلبان و اصولگرایان اصلاح طلب در حال تلاش هستند و شبکه بندی می کنند؛ البته ملت ما باید مراقب باشندˈ.

وی پیش از این نیز با اشاره به این که اصلاح طلبان به قصد ˈمزاحمت ایجاد کردنˈ برای مقام معظم رهبری، قصد حضور در مجلس خبرگان را دارند، گفته بود:« در این سال ها از راه تبلیغات، فشار و سر پل ها می خواهند به مجلس خبرگان برسند. آن ها به دنبال بزرگ نمایی نقاط ضعف، کوچک نمایی نقاط قوت اند و می خواهند به سلطه برسندˈ.

ˈجواد کریمی قدوسیˈ نماینده عضو جبهه پایداری، نیز مدعی شده بود که هاشمی رفسنجانی لیست 50 نفره ای برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان تهیه کرده است.

وی گفته است: «این جریان با همدستی آقای خاتمی به دنبال فتح مجلس شورای اسلامی آینده و خبرگان رهبری است و لیست 50 نفره ای را برای در اختیار گرفتن خبرگان رهبری تهیه کرده که با دانش و بصیرت مردم و توانایی نظام این اتفاق نمی افتد.»

حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمدرضا تویسرکانیˈ مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین نیز در این باره گفته است: «کسانی که به دنبال طراحی های ویژه برای انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری هستند، بدانند که ملت هوشیار و بصیر هستندˈ.

در همین جهت بود که آیت الله ˈمحمد مومنˈ از اعضای فقهای شورای نگهبان هم در گفت و گو با نشریه 9 دی گفت: همه اعضای کنونی مجلس خبرگان رهبری برای انتخابات آینده این مجلس تائید صلاحیت نخواهند شد و این شورا مقابل برخی آدم های ناباب خواهد ایستاد.

به گفته او «شورای نگهبان در انتخابات مراقب خواهد بود تا نامزد هایی که قرار است انتخاب شوند، آدم بی پدر و مادری نباشند.»

پیشتر هم آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان هم هشدار داده بود که: «عده ای که می خواهند با نفوذ به مجلس خبرگان رهبری، این سنگر را فتح کنند از الان در حال برنامه ریزی هستندˈ.

* تاثیر نتایج انتخابات 24 خرداد بر افزایش نگرانی ها نسبت به مجلس خبرگان

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره دلایل نگرانیها از نتایج احتمالی انتخابات مجلس خبرگان آینده با تاکید بر اینکه انتخابات مجلس خبرگان همیشه دارای اهمیت بالایی بوده است، گفت: حساسیت هایی که اخیرا در مورد مجلس خبرگان به وجود آمده است، بی ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری نیست.

ˈناصر ایمانیˈ روزنامه نگار با بیان این مطلب در گفت وگو با فرارو گفت: در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته طیفی توانستند پیروز انتخابات شوند و مدیریت اجرایی کشور را در اختیار بگیرند که غیر از اصولگرایان هستند.

وی افزود: بر همین اساس برخی از اصولگرایان نگرانند که آن نتایج بار دیگر در انتخابات مجلس خبرگان هم تکرار شود و ترکیب مجلس خبرگان متاثر از انتخابات ریاست جمهوری ترکیب خاص دیگری پیدا کند.

ایمانی ادامه داد: البته همان هایی که نسبت به نتایج انتخابات مجلس خبرگان حساسیت هایی را مطرح می کنند نسبت به نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی هم حساسیت ها و نگرانی هایی دارند و برای انتخابات مجلس شورای اسلامی هم همین نوع ادبیات را کار می گیرند. ولی در انتخابات مجلس خبرگان به هر حال حساسیت ها بیشتر است.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه برای نشان دادن این حساسیت ها بزرگ نمایی هم می شود، گفت: طرح این ادعا که اصلاح طلبان لیست 50 نفره ای برای مجلس خبرگان تهیه کرده است از جمله این بزرگنمایی ها است چرا که اساسا اصلاح طلبان از جهت تعداد مجتهد دارای شرایط ورود به مجلس خبرگان فقیر هستند و این تعداد نفر در جمع اصلاح طلبان وجود ندارد.

وی افزود: این بزرگنمایی ها هم با این هدف انجام می گیرد که هراس در اردوگاه اصولگرایان افزایش پیدا کند تا نوعی انسجام درون گروهی شکل گیرد