با دیدن «آخرین روزهای زمستان» از ساخت «گرگ و میش» منصرف شدم
با دیدن «آخرین روزهای زمستان» از ساخت «گرگ و میش» منصرف شدم

به گزارش خط امام ، بهروز افخمی که از سال‌های دور فیلمنامه‌ «گرگ و میش» را درباره شهید حسن باقری آماده ساخت دارد ولی به دلایلی ساخت آن را منتفی کرده، این روزها فیلمنامه «خمسه خمسه» را در پیش‌تولید دارد که در آن به گوشه‌ای از نقش این شهید در جنگ و مقابله با توپخانه […]

به گزارش خط امام ، بهروز افخمی که از سال‌های دور فیلمنامه‌ «گرگ و میش» را درباره شهید حسن باقری آماده ساخت دارد ولی به دلایلی ساخت آن را منتفی کرده، این روزها فیلمنامه «خمسه خمسه» را در پیش‌تولید دارد که در آن به گوشه‌ای از نقش این شهید در جنگ و مقابله با توپخانه عراقی‌ها پرداخته است.

بهروز افخمی که این روزها فیلم سینمایی «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» را روی پرده سینما دارد در گفتگو با خبرنگار مهر از دلمشغولی‌اش برای ساخت فیلمی درباره شهید حسن باقری اینگونه گفت: شخصیت حسن باقری و شیوه‌ای که برای زندگی انتخاب کرده بود همیشه برای من جذاب بوده است. همچنین شجاعت و هوش این سردار مورد ستایش بوده و به همین دلیل دوست دارم فیلمی درباره این سردار شهید بسازم.

وی افزود: یادم هست بیست سال پیش فیلمنامه‌ای با نام «گرگ و میش» نوشتم که شرح زندگی شهید باقری بود اما متاسفانه در آن زمان نتوانستم این فیلمنامه را به فیلم تبدیل کنم تا اینکه متوجه شدم مستند خوبی با عنوان «آخرین روزهای زمستان» با موضوع زندگی این شهید جنگ تحمیلی ساخته شده که آن را دیدم و اتفاقا از دیدن آن لذت بردم.

کارگردان «عروس» با تمجید از مستند «آخرین روزهای زمستان» عنوان کرد: من بارها به کارگردان جوان این مستند تبریک گفتم و در طول دیدن فیلم متوجه شدم همه آن کارهایی که من می خواستم در فیلم «گرگ و میش» انجام دهم محمد حسین مهدویان در «آخرین روزهای زمستان» خیلی بهتر ، دقیق تر و با تحقیق وسیع تری انجام داده است لذا از ساخت «گرگ و میش» با آن ساختار منصرف شدم ولی در فیلمنامه دیگری به شهید باقری پرداختم.

افخمی با اشاره به فیلمنامه «خمسه خمسه» درباره توپخانه عراق و ارتباط آن با شهید باقری عنوان کرد: فیلمنامه «خمسه خمسه» که تهیه‌کنندگی آن را سیدجمال ساداتیان به عهده گرفته است درباره توپخانه عراقی‌ها است که این توپ‌ها به صورت پنج عدد، پنج عدد به همراه هم شلیک می‌شود و قدرت تخریب بالایی دارد و از آنجا که طبق مستندات جنگ شهید باقری در خنثی کردن این توپخانه نقش مهمی داشته است، من در فیلم «خمسه خمسه» به نوعی به این شهید می‌پردازم.

وی در ادامه افزود: شخصیت تاریخی حسن باقری در این فیلم نقش کوتاهی دارد و به هیچ عنوان قرار نیست فیلمی درباره این سردار شهید ساخته شود.

افخمی درباره زمان تولید این فیلم سینمایی گفت: فیلمنامه «خمسه خمسه» دست ساداتیان است و چون پیش‌تولید سخت و طولانی دارد ترجیح می دهم همه مراحل کار را به این تهیه‌کننده بسپارم اما به احتمال زیاد نیمه اول سال آینده این فیلم جلوی دوربین خواهد رفت.

افخمی با اشاره به این که جسارت شهید حسن باقری و تصمیم‌هایی که در عملیات های مختلف می گرفت، او را برای ساخت فیلمی درباره این سردار شهید ترغیب کرده است، گفت: نام اصلی حسن باقری، غلامحسین افشردی بود که در ابتدای انقلاب فعالیت خبری می کرد و به عنوان خبرنگار جمهوری اسلامی مطرح بود اما زمانی که جنگ شروع شد به جبهه رفت و محسن رضایی او را به عنوان فرمانده اطلاعات سپاه منصوب کرد.