|دامنه های اینترنتی ایران «دارایی» نیست|ناکامی دیگر صهیونیست ها
|دامنه های اینترنتی ایران «دارایی» نیست|ناکامی دیگر صهیونیست ها

به گزارش خط امام ،  آیکان که مدیریت تخصیص دامنه های اینترنتی کشورها را دراختیار دارد،در پاسخ به رای دادگاه فدرال آمریکا علیه دامنه های اینترنتی ایران تصریح کرد: دامنه های اینترنتی ایران «دارایی» نیست و نمی توان آنها را توقیف یا مصادره کرد. پیشتر سایت فری بیکن، اعلام کرد گروه قربانیان تروریسم ایران (که […]

به گزارش خط امام ،  آیکان که مدیریت تخصیص دامنه های اینترنتی کشورها را دراختیار دارد،در پاسخ به رای دادگاه فدرال آمریکا علیه دامنه های اینترنتی ایران تصریح کرد: دامنه های اینترنتی ایران «دارایی» نیست و نمی توان آنها را توقیف یا مصادره کرد.

پیشتر سایت فری بیکن، اعلام کرد گروه قربانیان تروریسم ایران (که یک گروه لابی صهیونیستی هستند) قصد دارند سازمان آیکان را تحت فشار قرار داده و مانع از حضور ایران در اینترنت شوند. سازمان آیکان که مقر آن در لس آنجلس است مدیریت اینترنت و دامنه های آن را در اختیار دارد.

این گروه که مدعی اند قربانی تروریسم شده اند،در دادگاه فدرال آمریکا دادخواست توقیف دامنه های کشوری ایران(.ir)،سوریه و کره شمالی را اریه داده بودند.

«نیتسانا دارشان لیتنر»، وکیل مدافع صهیونیست این افراد اظهار کرده بود که به تلاش برای کنترل دیگر دارایی ها و اموال ایران در نقاط مختلف جهان ادامه می دهد تا آنچه که وی خسارات وارده به قربانیان به اصطلاح تروریسم توصیف کرده، جبران شود.

همچنین به نوشته نشریه هاآرتص «نیتسانا دارشان لیتنر»، وکیل اسراییلی، که همراه با «رابرت تالچین»، وکیل نیویورکی این پرونده را پیگیری می کند، به این نشریه گفته بود که حکم ضبط به منظور بستن «وب سایت» های معمولی در ایران نیست، بلکه شاکیان را قادر می کند که پول هایی را که ایران به آیکان می پردازد، تصرف کنند.

این پرداخت ها را ایران بابت بازکردن «وب سایت»های جدید یا «وب سایت»هایی که تجدید ثبت می شوند و در انتهای نشانی خود علامت «دات آی آر» دارند، به آیکان می پردازد.

به گزارش ایرنا از سازمان نظام صنفی رایانه ای، «دارشان لیتنر» ادعا کرده بود:ما فقط سایت هایی را که بخواهیم ببندیم، می بندیم،همه وب سایت های متعلق به حکومت به مجرد آنکه اینترنت ایران تحت اختیار ما درآمد، دیگر ثبت نخواهد شد.

«داشا لیتنر» و دیگر وکیلان این پرونده، مدعی شده بودند که نام یک دامنه، جزو دارایی های قراردادی حساب می شود و از این رو قابل ضبط است.

به گفته آنان، هرگاه دادگاه ثبت نام دامنه ای را متوقف کند، آن نام تا زمانی که پرونده حل وفصل نشده، قابل انتقال به کس دیگری نیست.

به گفته این وکیل ،شاکیان پرونده پیشتر بخشی از حساب های بانکی و دارایی های ملکی ایران را که ده هامیلیون دلار قیمت دارد، مسدود کرده اند.

دادگاه فدرال آمریکا به شکایت این گروه رسیدگی کرده و براساس رای صادره خواستار ضبط دامنه های ایران شد.

بر اساس این حکم غیر منطقی، افراد یاد شده می توانند به جای مطالبه خسارت، خواستار کنترل دامنه دات آی ار متعلق به ایران و تمامی آدرس های آی.پی (آدرس های اینترنتی) مربوط به کشورمان شوند و از این طریق غرامتی را که بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده شده جبران کنند.

اما آیکان در واکنش رسما اعلام کرد که درخواست لغو این دستور را رسما به دادگاه فدرال تسلیم کرده است.

جان جفری مشاور عمومی آیکان در بیانیه ای اعلام کرد که این دامنه ها دارایی نیستندکه بتوان آنها را تصاحب کرد آنها«بخشی از یک اینترنت واحد جهانی»هستندکه آیکان برای کمک به حفظ آنها خدمت ارایه می کند.

دامنه های اینترنتی کشوری،بیشتر شبیه کدهای پستی هستند که مسیر یابی و خدمات اداری را برای نام های دامنه ای که در «دامنه سطح بالای کد کشوری» (ccTLD) به ثبت رسیده اند، به سادگی فراهم می کند.

این مقام آیکان افزود: اگر آیکان دخالت کند و خود این دامنه ها را به گونه دیگری تعیین کند این کار موجب اختلال در کار افراد، تاجران و سازمان های خیریه ای می شود که از نام دامنه ای استفاده می کنند که به این کدها ختم می شوند.

آیکان براساس قراردادی با وزارت بازرگانی آمریکا،مدیریت آدرس های اینترنتی را بر عهده دارد و این قرارداد به این سازمان اجازه نمی دهد که به خودی خود دامنه سطح بالای کد کشوری را جا به جا کند.

دامنه سطح بالای کد کشوری (country code Top Level Domain که به اختصار ccTLD نامیده می شود)،یک دامنه اینترنتی سطح بالاست که بطور عمومی برای یک کشور،یک منطقه خودمختار، یا منطقه وابسته به قلمرو یک کشور مورد استفاده قرار گرفته یا رزرو شده است.

در این بیانیه آمده است: قوانین برای ارزیابی و تایید مدیران دامنه سطح بالای کد کشوری، توسط رویه ها، استانداردها و اصول جامعه اینترنت ابداع شده است.

سازمان نظارت بر آیکان با اعلام اینکه این سازمان با مدیران سه دامنه یاد شده «تعامل بسیار اندکی» داشته است، نوشت:دامنه های کشوری ایران توسط «موسسه تحقیقات علوم بنیادین»در تهران مدیریت می شود و میزبانی دو سرور را بر عهده دارد که یکی در ایران و دیگری ظاهرا در اتریش قرار دارد.

این سازمان ادامه داد:دامنه های کشوری سوریه توسط «سازمان ملی خدمات شبکه» در دمشق مدیریت می شود میزبانی چهار سرور را بر عهده دارد که دو سرور ظاهرا از لحاظ فیزیکی در سوریه قرار دارند و محل استقرار دو سرور دیگر مشخص نیست.

آیکان افزود:همچنین دامنه های کشوری کره شمالی توسط «شرکت سرمایه گذاری ستاره مشترک»در پیونگ یانگ مدیریت می شود و میزبانی دو سرور را که هر دو ظاهرا در کره شمالی قرار دارند، بر عهده دارد.

ايرنا