قابلیت های فیس بوک
قابلیت های فیس بوک

خط امام ، شبکه اجتماعی فیس بوک از گسترده ترین و مشهورترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان است و کاربران فراوانی هر روز از این ابزار ارتباطی استفاده می کنند، به طوری که در آمریکا 57 درصد افراد بالغ بالای 18 سال و 73 درصد افراد 12 تا 17 سال عضو این شبکه هستند. […]

خط امام ، شبکه اجتماعی فیس بوک از گسترده ترین و مشهورترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان است و کاربران فراوانی هر روز از این ابزار ارتباطی استفاده می کنند، به طوری که در آمریکا 57 درصد افراد بالغ بالای 18 سال و 73 درصد افراد 12 تا 17 سال عضو این شبکه هستند. 64 درصد کاربران این شبکه اجتماعی نیز بیان کرده اند که روزانه به صفحه شخصی خود در فیس بوک مراجعه می کنند.

این شبکه و جامعه ی گسترده ی ارتباطی که از تمام ملت های جهان عضو دارد بهانه ای به موسسه پژوهشی «پیو» داده است تا در زمینه کیفیت و دلایل استفاده و نکات مورد علاقه یا تنفر از این شبکه اجتماعی نظرسنجی انجام دهد.

این نظرسنجی به کمک موسسه تحقیقاتی پرینستون به صورت تلفنی از تاریخ 16 مرداد تا 25 شهریور سال گذشته (2013 میلادی ) در آمریکا و با جامعه آماری یک هزار و 801 فرد بالغ بالای 18 سال به دو زبان اسپانیولی و انگلیسی انجام گرفته و نتایج آن بر روی تارنمای این موسسه قرار گرفته است.

** دلایل استفاده از فیس بوک برای مردان و زنان

بر پایه نتایج به دست آمده از نظرسنجی پیو ،47 درصد کاربران نخستین دلیل استفاده از فیس بوک را تماشای عکس ها و ویدیو های دوستان خود اعلام کردند و 46 درصد نیز به دلیل توانایی به اشتراک گذاشتن مطالب (پست) در یک لحظه با کاربران دیگر به قیس بوک مراجعه می کنند.

از سوی دیگر 39 درصد کاربران اظهار کردند که برای با خبر شدن و دیدار دوستان خود در فیس بوک به این شبکه اجتماعی می روند و همین میزان از افراد هم برای امور تفریحی و مطالعه مطالب سرگرمی و خنده آور سری به فیس بوک می زنند. شماری از افراد هم برای پیگیری اخبار و مطالب اجتماعی روز به این شبکه اجتماعی مراجعه می کنند.

بر پایه نتایج نظرسنجی پیو، زنان و مردان برای اهداف مختلفی به فیس بوک مراجعه می کنند. 54 درصد زنان برای تماشای عکس ها و ویدیوهای دوستان به فیس بوک می روند اما در این مورد سهم مردان تنها 39 درصد است.

50 درصد زنان برای به اشتراک گذاشتن مطلب یا عکسی با افراد جدید به فیس بوک می روند در حالی که 42 درصد مردان بدین قصد به فیس بوک سر می زنند.

35 درصد مردان برای امور تفریحی و سرگرم کننده از فیس بوک استفاده می کنند که در این زمینه نیز زنان با 43 درصد از مردان پیشتازند.

همچنین 16 درصد مردان و 29 درصد زنان هم برای دریافت کمک های حمایتی مردم در شبکه های اجتماعی به فیس بوک مراجعه می کنند.

نتایج نشان می دهد که مردان و زنان به نسبت مساوی برای 3 موضوع به فیس بوک خود مراجعه می کنند: 39 درصد مردان و زنان برای به روز کردن صفحه، 31 درصد مردان و زنان برای دسترسی به اخبار و وقایع جدید و 17 درصد آن ها نیز برای دیدن باز خورد مطلب (همان دیدن لایک ها و کامنت ها) یا عکسی که در میان دوستانشان انتشار دادند به فیس بوک سر می زنند.

بر پایه نظرسنجی صورت گرفته، اندکی بیش از نیمی از کاربران اینترنت (52 درصد) که عضو شبکه فیس بوک نیستند اعلام کردند که یکی از افراد خانواده اشان در فیس بوک عضو است. 66 درصد والدین آمریکایی اظهار داشتند که عضو فیس بوک نیستند اما فرزند یا فرزندانشان در این شبکه اجتماعی عضوند و از کاربران این شبکه به شمار می آیند.

** دلایل نارضایتی از فیس بوک

هر شبکه اجتماعی در کنار نکات مثبت و قوتش، نکات منفی و ضعف هایی نیز دارد که فیس بوک هم از این قاعده مستثنا نیست. بسیاری از کاربران از برخی قابلیت های فیس بوک ناراضی هستند اما ترس دور ماندن از روابط اجتماعی، آن ها را مجبور به پذیرش این قابلیت ها می کند.

در واقع یکی از دلایل تن دادن کاربران به بعضی از قابلیت های فیس بوک بر خلاف میل ذاتیشان، ترس از خوردن برچسب اجتماعی نبودن و منزوی شدن است. برای نمونه می توان به این نکته توجه کرد که بیشتر کاربران فیس بوک از انتشار بیش از حد مطالب شخصی خود بدون اجازه به وسیله ی دوستانشان، متنفرند.

انتشار عکس شخصی کاربر توسط دوستش در فضای فیس بوک یکی از کارهای رایج است که موجب رنجش افراد شده است. در این راستا پدر و مادرها صفحه ی فیس بوک فرزندان زیر 18 سال خود را چک و کنترل می کنند و از انتشار عکس آن ها بدون اجازه جلوگیری می کنند، با این وجود 57 درصد از کاربران بالغ فیس بوک که دارای فرزندان زیر 18سال هستند از این موضوع ناراحتند.

یکی دیگر از موارد ناراحتی کاربران از فیس بوک این موضوع است که افراد، بسیاری از اطلاعات شخصی خود را در اختیار این شبکه اجتماعی قرار می دهند. 27 درصد کاربران فیس بوک از این موضوع که دیگر کاربران می توانند عکس ها و مطالبی را که برای آن ها نوشته نشده است ببینند، ناراضی هستند.

همچنین بر اساس نتایج، فضای این شبکه اجتماعی کاربر را وسوسه می کند تا اطلاعات شخصی بیشتری از خود را در این محیط به اشتراک بگذارد. بر پایه نظرسنجی پیو 24 درصد کاربران فیس بوک این وسوسه را همیشه دارند.

در این نظرسنجی، پیو از کاربران خواسته تا اعلام کنند چه تعداد دوست در فیس بوک دارند؟ تنها 1 درصد افراد اعلام کردند که در شبکه اجتماعی فیس بوک عضو هستند و هیچ دوستی ندارند. 39 درصد کاربران بین 1 تا 100 دوست ، 23 درصد بین 101 تا 250 دوست،20 درصد بین 251 تا 300 دوست و 15 درصد بیش از 500 دوست در این شبکه اجتماعی دارند. 2 درصد از کاربران اعلام کردند که نمی دانند چند دوست دارند و 1 درصد نیز از پاسخ به این پرسش خودداری کردند.

بر پایه نتایج به دست آمده، افراد 18 تا 29 سال به طور متوسط 300 دوست دارند. افراد 30تا 49 سال به طور متوسط 200 دوست و افراد 50 تا 64 سال به طور میانگین 75 دوست را به ثبت رساندند. افراد بالای 65 سال نیز به طور میانگین 30 دوست در لیست فیس بوک خود دارند.

افراد جوان تر تمایل بیشتری به داشتن دوست بیشتر و یا دست کم نشان دادن تعداد دوستان بیشتر در فیس بوک را دارند؛ به طوری که 27 درصد افراد 18 تا 29 سال بیش از 500 دوست و 72 درصد افراد بالای 65 سال کمتر از 100 دوست در لیست فیس بوک خود دارند.

همچنین از کاربران پرسیده شد که آیا تا به حال کسی از آنها خواسته تا دوست دیگر شان را در فیس بوک حذف کنند؟

این پرسش در کنار 88 درصد پاسخ منفی،12 درصد پاسخ مثبت داشته است. در واقع 12 درصد از کاربران فیس بوک مدعی شدند که فردی از آشنایانشان به آن ها توصیه کرده که به دوستی خود با شخصی خاص در فیس بوک پایان دهند. این اتفاق بیشتر برای کاربران جوان تر افتاده است. 19 درصد کاربران 18 تا 29 سال بیان کردند که از آنها خواسته شده تا یکی از دوستان خود را از لیست فیس بوک حذف کنند.

در همین راستا از کاربران پرسیده شد که چه کسی از آنها این درخواست را کرده است ؟
پاسخ های متفاوت و جالبی در این مورد بیان شده است. بدین صورت که کاربران اعلام کردند: 35 درصد از دوستان، 23 درصد شریک زندگی یا نامزد، 17 درصد یکی از اعضای فامیل یا خانواده، 12 درصد همسر یا نامزد سابق، 3 درصد والدین، 2 درصد فرزند آن فرد، 1 درصد همکار، 1 درصد یک آشنای دور و 4 درصد هم افراد دیگر این خواسته را از آنها داشته اند.

** لایک (تایید) کردن

بیشترین عمل یا اقدام رایج در شبکه اجتماعی فیس بوک عمل لایک کردن (تایید کردن) است. اگر از کاربران این شبکه اجتماعی در مورد بیشترین عمل و در عین حال ساده ترین عمل در زیر مطالب و عکس ها پرسش شود بی شک لایک کردن را عنوان می کنند. در واقع این عمل به عنوان دیده شدن مطلب یا عکس شخصی کاربر از طرف دوستان و مورد تصدیق واقع شدن آن در فیس بوک است.

44 درصد کاربران دست کم یک بار در روز مطالب و عکس های دوستانشان را در فیس بوک لایک (تایید) می کنند و 29 درصد از این افراد نیز بیش از یک بار این عمل را در روز انجام می دهند.

31 درصد نیز روزانه زیر عکس های دوستانشان حداقل یک کامنت (توضیح) می گذارند و 15درصد افراد نیز بیش از یک بار کامنت (توضیح) در روز می گذارند.

19 درصد افراد هر روز حداقل یک پیامک خصوصی فیس بوکی به دوستانشان ارسال می کنند و 10 درصد افراد نیز بیش از یک پیام خصوصی در روز می دهند.

10 درصد افراد روزانه عبارت یا استاتوس (وضعیت) فیس بوکی خود را تغییر می دهند و یا به روز می کنند، 4 درصد نیز روزانه چندین بار این عمل را انجام می دهند و 25 درصد کاربران می گویند که هرگز استاتوس (وضعیت) یا عبارت خود را تغییر نمی دهند یا به روز نمی کنند.

منبع : ايرنا