سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

قابلیت های فیس بوک

خط امام ، شبکه اجتماعی فیس بوک از گسترده ترین و مشهورترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان است و کاربران فراوانی هر روز از این ابزار ارتباطی استفاده می کنند، به طوری که در آمریکا ۵۷ درصد افراد بالغ بالای ۱۸ سال و ۷۳ درصد افراد ۱۲ تا ۱۷ سال عضو این شبکه هستند. ۶۴ درصد کاربران این شبکه اجتماعی نیز بیان کرده اند که روزانه به صفحه شخصی خود در فیس بوک مراجعه می کنند.

این شبکه و جامعه ی گسترده ی ارتباطی که از تمام ملت های جهان عضو دارد بهانه ای به موسسه پژوهشی «پیو» داده است تا در زمینه کیفیت و دلایل استفاده و نکات مورد علاقه یا تنفر از این شبکه اجتماعی نظرسنجی انجام دهد.

این نظرسنجی به کمک موسسه تحقیقاتی پرینستون به صورت تلفنی از تاریخ ۱۶ مرداد تا ۲۵ شهریور سال گذشته (۲۰۱۳ میلادی ) در آمریکا و با جامعه آماری یک هزار و ۸۰۱ فرد بالغ بالای ۱۸ سال به دو زبان اسپانیولی و انگلیسی انجام گرفته و نتایج آن بر روی تارنمای این موسسه قرار گرفته است.

** دلایل استفاده از فیس بوک برای مردان و زنان

بر پایه نتایج به دست آمده از نظرسنجی پیو ،۴۷ درصد کاربران نخستین دلیل استفاده از فیس بوک را تماشای عکس ها و ویدیو های دوستان خود اعلام کردند و ۴۶ درصد نیز به دلیل توانایی به اشتراک گذاشتن مطالب (پست) در یک لحظه با کاربران دیگر به قیس بوک مراجعه می کنند.

از سوی دیگر ۳۹ درصد کاربران اظهار کردند که برای با خبر شدن و دیدار دوستان خود در فیس بوک به این شبکه اجتماعی می روند و همین میزان از افراد هم برای امور تفریحی و مطالعه مطالب سرگرمی و خنده آور سری به فیس بوک می زنند. شماری از افراد هم برای پیگیری اخبار و مطالب اجتماعی روز به این شبکه اجتماعی مراجعه می کنند.

بر پایه نتایج نظرسنجی پیو، زنان و مردان برای اهداف مختلفی به فیس بوک مراجعه می کنند. ۵۴ درصد زنان برای تماشای عکس ها و ویدیوهای دوستان به فیس بوک می روند اما در این مورد سهم مردان تنها ۳۹ درصد است.

۵۰ درصد زنان برای به اشتراک گذاشتن مطلب یا عکسی با افراد جدید به فیس بوک می روند در حالی که ۴۲ درصد مردان بدین قصد به فیس بوک سر می زنند.

۳۵ درصد مردان برای امور تفریحی و سرگرم کننده از فیس بوک استفاده می کنند که در این زمینه نیز زنان با ۴۳ درصد از مردان پیشتازند.

همچنین ۱۶ درصد مردان و ۲۹ درصد زنان هم برای دریافت کمک های حمایتی مردم در شبکه های اجتماعی به فیس بوک مراجعه می کنند.

نتایج نشان می دهد که مردان و زنان به نسبت مساوی برای ۳ موضوع به فیس بوک خود مراجعه می کنند: ۳۹ درصد مردان و زنان برای به روز کردن صفحه، ۳۱ درصد مردان و زنان برای دسترسی به اخبار و وقایع جدید و ۱۷ درصد آن ها نیز برای دیدن باز خورد مطلب (همان دیدن لایک ها و کامنت ها) یا عکسی که در میان دوستانشان انتشار دادند به فیس بوک سر می زنند.

بر پایه نظرسنجی صورت گرفته، اندکی بیش از نیمی از کاربران اینترنت (۵۲ درصد) که عضو شبکه فیس بوک نیستند اعلام کردند که یکی از افراد خانواده اشان در فیس بوک عضو است. ۶۶ درصد والدین آمریکایی اظهار داشتند که عضو فیس بوک نیستند اما فرزند یا فرزندانشان در این شبکه اجتماعی عضوند و از کاربران این شبکه به شمار می آیند.

** دلایل نارضایتی از فیس بوک

هر شبکه اجتماعی در کنار نکات مثبت و قوتش، نکات منفی و ضعف هایی نیز دارد که فیس بوک هم از این قاعده مستثنا نیست. بسیاری از کاربران از برخی قابلیت های فیس بوک ناراضی هستند اما ترس دور ماندن از روابط اجتماعی، آن ها را مجبور به پذیرش این قابلیت ها می کند.

در واقع یکی از دلایل تن دادن کاربران به بعضی از قابلیت های فیس بوک بر خلاف میل ذاتیشان، ترس از خوردن برچسب اجتماعی نبودن و منزوی شدن است. برای نمونه می توان به این نکته توجه کرد که بیشتر کاربران فیس بوک از انتشار بیش از حد مطالب شخصی خود بدون اجازه به وسیله ی دوستانشان، متنفرند.

انتشار عکس شخصی کاربر توسط دوستش در فضای فیس بوک یکی از کارهای رایج است که موجب رنجش افراد شده است. در این راستا پدر و مادرها صفحه ی فیس بوک فرزندان زیر ۱۸ سال خود را چک و کنترل می کنند و از انتشار عکس آن ها بدون اجازه جلوگیری می کنند، با این وجود ۵۷ درصد از کاربران بالغ فیس بوک که دارای فرزندان زیر ۱۸سال هستند از این موضوع ناراحتند.

یکی دیگر از موارد ناراحتی کاربران از فیس بوک این موضوع است که افراد، بسیاری از اطلاعات شخصی خود را در اختیار این شبکه اجتماعی قرار می دهند. ۲۷ درصد کاربران فیس بوک از این موضوع که دیگر کاربران می توانند عکس ها و مطالبی را که برای آن ها نوشته نشده است ببینند، ناراضی هستند.

همچنین بر اساس نتایج، فضای این شبکه اجتماعی کاربر را وسوسه می کند تا اطلاعات شخصی بیشتری از خود را در این محیط به اشتراک بگذارد. بر پایه نظرسنجی پیو ۲۴ درصد کاربران فیس بوک این وسوسه را همیشه دارند.

در این نظرسنجی، پیو از کاربران خواسته تا اعلام کنند چه تعداد دوست در فیس بوک دارند؟ تنها ۱ درصد افراد اعلام کردند که در شبکه اجتماعی فیس بوک عضو هستند و هیچ دوستی ندارند. ۳۹ درصد کاربران بین ۱ تا ۱۰۰ دوست ، ۲۳ درصد بین ۱۰۱ تا ۲۵۰ دوست،۲۰ درصد بین ۲۵۱ تا ۳۰۰ دوست و ۱۵ درصد بیش از ۵۰۰ دوست در این شبکه اجتماعی دارند. ۲ درصد از کاربران اعلام کردند که نمی دانند چند دوست دارند و ۱ درصد نیز از پاسخ به این پرسش خودداری کردند.

بر پایه نتایج به دست آمده، افراد ۱۸ تا ۲۹ سال به طور متوسط ۳۰۰ دوست دارند. افراد ۳۰تا ۴۹ سال به طور متوسط ۲۰۰ دوست و افراد ۵۰ تا ۶۴ سال به طور میانگین ۷۵ دوست را به ثبت رساندند. افراد بالای ۶۵ سال نیز به طور میانگین ۳۰ دوست در لیست فیس بوک خود دارند.

افراد جوان تر تمایل بیشتری به داشتن دوست بیشتر و