گستاخ‌تر شدن رژیم صهیونیستی نتیجه انفعال شورای امنیت است
گستاخ‌تر شدن رژیم صهیونیستی نتیجه انفعال شورای امنیت است

به گزارش خط امام ، رئیس جمهوری به عنوان سخنران ویژه نشست یک روزه کمیته فلسطین جنبش غیر متعهدهایک بار دیگر از بی تفاوتی مجامع بین المللی نسبت به فجایع غزه گلایه کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد، در سخنانی بابیان اینکه بیش از 6 دهه است که مردم فلسطین همچنان از […]

به گزارش خط امام ، رئیس جمهوری به عنوان سخنران ویژه نشست یک روزه کمیته فلسطین جنبش غیر متعهدهایک بار دیگر از بی تفاوتی مجامع بین المللی نسبت به فجایع غزه گلایه کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد، در سخنانی بابیان اینکه بیش از 6 دهه است که مردم فلسطین همچنان از حقوق اولیه خود درسرزمین آبا و اجدادی خویش محروم هستند، تحت شدیدترین فشارها قرار دارند واز حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی رنج می‌برند، از کم تحرکی و برخوردانفعالی مجامع بین‌المللی بویژه شورای امنیت سازمان ملل در اعمال فشار بهرژیم صهیونیستی برای توقف جنایات ضد بشری در فلسطین انتقاد کرد و گفت: ازاین رو، جنبش عدم تعهد بر اساس موازین بنیادین خود، باید در فضای بی‌عملی وانفعال حاکم بر سازمان ملل متحد آستین همت بالا زده و برای توقف روند فعلیجنایات جنگی و نسل کشی رژیم اشغالگر صهیونیستی و احقاق حقوق عادلانه مردمبی‌گناه فلسطین وارد عمل شود. رئیس جمهوری تصریح کرد: تداوم بی‌تفاوتی وبی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی اعضایدائم شورا با رژیم صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌ترکرده است، به گونه‌ای که اینک به نظر می‌رسد درصدد برآمده تا با آتش افروزیخود ساخته و توسل به نسل کشی، بخشی از ملت مظلوم و سرزمین قطعه قطعه واشغال شده فلسطین را در بدترین شرایط قرار دهد.
بی اعتنایی شورای امنیت، نماد آشکار بی‌عدالتی
روحانی، بی‌عملی وبی‌اعتنایی بارز شورای امنیت سازمان ملل متحد در فاجعه جاری در فلسطینبویژه در غزه را نماد آشکار بی‌عدالتی در شورای امنیت دانست و تصریح کرد: استمرار بحران خاورمیانه ناشی از بی‌توجهی و سکوت جامعه بین‌المللی در قبالعلت اصلی بحران مزبور یعنی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط رژیم صهیونیستیاست. به باور رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد، تا هنگامی که ایالات متحده باهمراهی برخی اعضای دائم شورای امنیت در سیاست‌های اعلامی و اجرایی خود، چشمبر واقعیت‌ها بسته و دفاع از ظالم به هر قیمتی را به عنوان رکن رکین سیاستخارجی و منطقه‌ای خود اعلام می‌کنند، هیچ امیدی به مساعدت آن‌ها برایبهبود شرایط کنونی وجود نخواهد داشت.
روحانی، براساس این واقعیت‌ها، خواستار فعالیت جدی‌تر اعضای جنبش عدم تعهدشد و افزود: در فضای بی‌عملی کنونی سازمان ملل متحد بویژه شورای امنیت آن،مشارکت مؤثر دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد به منظور اعمال فشار بر شورا وسازمان ملل متحد برای اتخاذ اقداماتی مؤثر با هدف توقف هرچه سریعتر تمامعملیات ارتش متجاوز رژیم صهیونیستی و رفع فوری و کامل حصر علیه مردم غزه،ضرورتی انکارناپذیر برای جنبش عدم تعهد است.
وی با بیان اینکه در این تجاوز جنایتکارانه، ارتش رژیمِ کودک کش صهیونیستیبه شکلی کاملاً هدفمند و برنامه‌ریزی شده، سیاست همیشگی خویش یعنی کشتار ونسل کشی یک ملت از طریق کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان و انهدام مراکزغیرنظامی از جمله تأسیسات زیربنایی، مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مدارس،مساجد و حتی گروه‌های امداد رسان و رسانه‌ای را ادامه داده است، کشته ومجروح شدن بیش از 10 هزار نفر از افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان وبی‌خانمان و آواره شدن ده‌ها هزار نفر دیگر به همراه تخریب عامدانه تمامزیرساخت‌های غزه را دلیلی محکم بر این مدعا دانست.
رئیس جمهوری با این مقدمات، این طور نتیجه‌گیری کرد: در چنین شرایطی،کم تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی بویژه شورای امنیتسازمان ملل متحد در اعمال فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات ضد بشریآن، جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده است که در نهایت بی‌رحمی،حتی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه، مواد غذایی، دارویی و تجهیزاتدرمانی به غزه برای تأمین احتیاجات ضروری مردم بی‌پناه و درمان مجروحان شدهاست. روحانی با بیان اینکه ضرورت واکنش سریع و مؤثر به این تجاوز آشکار،مبنای تشکیل نشست حاضر بوده است، افزود: جنبش عدم تعهد به عنوان مجمعیبین‌المللی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان می‌تواند و باید در جهت تحققصلح حقیقی و عدالت اجتماعی در راستای استیفای حقوق مسلم ملت مظلوم فلسطینگام‌هایی اساسی و مستحکم بردارد.
راهکار جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران
رئیس شورای عالی امنیت ملی بابیان اینکه ما بحران جاری غزه را جزئی از یک سیاست ثابت و مستمر رژیماشغالگر و جنایتکار صهیونیستی می‌دانیم که هدف آن ادامه اضمحلال تدریجی وزدودن هویت ملت فلسطین از طریق تغییر بافت جمعیتی و جغرافیایی سرزمین‌هایفلسطینی بویژه بیت المقدس و ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی نشین درسرزمین‌های اشغالی است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است کهدرگیری‌ها و اختلافات درازمدت خاورمیانه و برقراری صلحی عادلانه و پایداردر منطقه جز از طریق حل و فصل مشکل فلسطین و پایان دادن به اشغال تمامسرزمین‌های اشغالی، اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین، بازگشت تمامآوارگان به سرزمین آبا و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی بهپایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه پرسی با شرکت تمام اقوام و ساکنینتاریخی این سرزمین به سرانجام نخواهد رسید.
رئیس جمهوری در ادامه رویکرد انسانی ایران برای بحران را این طور تشریحکرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع بحران اخیر در غزه تمام ظرفیت خودرا برای رفع ظلم و محاصره اعمال شده علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرارداده است. روحانی با قدردانی از حضور وزرای خارجه در نشست کمیته فلسطینجنبش عدم تعهد در تهران، این حضور را نشان دهنده اهمیتی دانست که دولت‌هایعضو جنبش عدم تعهد برای موضوع فلسطین به عنوان کهنه‌ترین بحران حل نشدهجهان معاصر قائل هستند. گفتنی است عصر دیروز رئیس جمهور دیدارهایجداگانه ای با برخی مهمانان نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد داشت.