چهارشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۷

ماشاءالله شمس‌الواعظین

کارنامه مطبوعاتی دولت یازدهم

در یک سالی که از فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد، سه تحول مثبت در حوزه رسانه‌ها شکل گرفته و سه امر منفی همچنان این حوزه را آزار داده است. نخستین تحول مثبت پاره شدن تور ممیزی یا سانسور است. به گواهی اصحاب رسانه، ممیزی بشدت کاهش یافته و حتی سانسوری که قبل از انتشار رسانه‌ها را بررسی می‌کرد، کاملاً از بین رفته است. دومین نکته، بالارفتن اعتماد افکار عمومی به رسانه‌ها است، امری که باعث افزایش اعتماد افکار عمومی به رسانه‌های داخلی شده است. سومین تحول مثبت هم وعده‌هایی بود که درباره انتشار نشریات جدید داده شد و تعدادی از آن‌ها اجرا شده و نشریات جدیدی منتشر شده یا در حال انتشار هستند که «ایران فردا» و «سخن روز» از آن جمله هستند.
با این همه در این مدت امور منفی حوزه رسانه‌ها نیز به حیات خود ادامه داده‌اند. نخست اینکه هنوز حق آزادی انتشار روزنامه به رسمیت شناخته نشده و به جای آن امتیاز انتشار به قوت خود باقی است. امتیاز داشتن نشریه به افراد ویژه داده می‌شود و به همین دلیل است که اکنون بخش زیادی از صاحبان روزنامه‌ها، روزنامه‌نگار نیستند، بلکه به دلیل نفوذ و ارتباط، صاحب امتیاز روزنامه شده‌اند. از آن سو کسانی که چهار دهه سابقه فعالیت رسانه‌ای دارند، از این حق محرومند. در محور دوم هنوز حق امنیت شغلی در پیکره روزنامه‌نگاری کشور دیده نمی‌شود و اگر روزنامه‌ای بسته شود، کسی پاسخگوی خیل روزنامه‌نگاران ‌شاغل در این رسانه نیست. سومین نکته منفی حق برخورداری از دادرسی عادلانه برای روزنامه‌نگاران هنگام طرح دعاوی حقوقی علیه آنان است. روزنامه‌نگاران همچنان در دادگاه‌های بعضاً غیرمعمول محاکمه می‌شوند و احکام سنگین برای آنان صادر شده یا بازداشت می‌شوند.
وجود ممیزی‌های سختگیرانه در رسانه‌ها و موانعی که گردش آزاد اطلاعات را مختل می‌کنند، مانع اقبال مردم به رسانه‌های داخلی می‌شود، امری که باعث افزایش توجه به رسانه‌های خارجی خواهد شد. باید به خاطر داشت که وقتی قضاوت یا احساس عمومی این باشد که کشور از آزادی مطبوعات کم بهره یا محروم است، مردم دیگر مطبوعات را مطالعه نمی‌کنند و به دنبال رسانه‌های جایگزین می‌روند. به همین دلیل است که وزنه سنگین مدیریت افکار عمومی، چه در ارتباط با تحولات داخلی و چه تحولات خارجی، در آن سوی مرزها افتاده است و این خلاف منافع نظام است.
با توجه به همه این واقعیت‌ها، اگر بخواهیم منصفانه‌تر قضاوت کنیم، دولت دکتر روحانی به لحاظ نظری با اعمال ممیزی برای مطبوعات مخالف است و بارها گفته است که از بسته شدن مطبوعات رنج می‌برد. این امر مثبتی است، اما به نظر می‌رسد در شرایط موجود، اولویت اصلی دولت روحانی، مطبوعات نیست؛ اولویت‌های دولت آقای دکتر روحانی عمدتاً پرونده هسته‌ای به عنوان مادر گرفتاری‌های کشور و بحران‌های اقتصادی است. این موضوع هم مورد توجه مردم و هم روزنامه‌نگاران قرار گرفته است. باوجود این، روحانی وعده‌هایی به مردم داده است که باید به آنها وفا کند. گرچه دولت با موجی که علیه مطبوعات به راه می‌افتد، موافقتی ندارد، اما باید برای عملی ساختن این وعده‌ها تدابیری بیندیشد که گردش آزاد اطلاعات و افزایش سرعت اینترنت از جمله این وعده‌هاست

نوشته شده توسط خط امام در یکشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۹:۳۱ ق٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.