خط امام ، رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه در پایان سال 94 نرخ تورم را به 15 درصد کاهش خواهیم داد، گفت: این حداکثر تورمی است که می تواند محقق شود، ضمن اینکه حتما دستاورد حاصل از بسته خروج از رکود کمتر از این نرخ خواهد شد، همچنین احتمال دارد در ماه های […]

خط امام ، رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه در پایان سال 94 نرخ تورم را به 15 درصد کاهش خواهیم داد، گفت: این حداکثر تورمی است که می تواند محقق شود، ضمن اینکه حتما دستاورد حاصل از بسته خروج از رکود کمتر از این نرخ خواهد شد، همچنین احتمال دارد در ماه های آینده درصدهای نزدیکتری از نرخ تورم را نسبت به آنچه در واقعیت اتفاق می افتد، اعلام کنیم.

دولت بسته خروج از رکود را به زودی به مجلس ارائه می کند، بسته ای که به گفته تحلیلگران می تواند تبعات تورمی نیز داشته باشد.
دولت چندی پیش بسته پیشنهادی خود را رسانه ای کرد و از صاحب نظران و کارشناسان درخواست کرد تا درباره آن اظهار نظر کنند.
در روزهای آینده نیز همایش بزرگی برای بررسی مفاد این بسته و ارائه پیشنهاد ها و راهکارهای جدید برگزار می شود. در این همایش وزرای اقتصادی حضور پر رنگی خواهند داشت.
تاکنون نیز اقتصاددانان و صاحبنظران بیشماری در فرصت 10 روزه پیرامون این بسته صحبت کرده و انتقادها و پیشنهادهای خود را بیان کرده اند.
در این میان، رییس کل بانک مرکزی پیش بینی دولت از تورم احتمالی این بسته را اعلام کرد.
گزیده سخنان سیف در جمع خبرنگاران:
البته با اجرای این سیاست ها سرعت کاهش تورمی کمی کاسته می شود.
به همین دلیل اگر فرض کنیم تورم با ادامه این سیاست ها به 15 درصد یا زیر 20 درصد برسد، الان تورم را به میزان 25 درصد اعلام کردیم و این میزان اضافه را در جهت آثار سیاست های خروج از رکود طراحی می کنیم، ولی مهم این است که این سیاست ها باهم کنار بروند و در پایان سال 93 به اهدافمان برسیم.
در پایان سال 94 بناست نرخ تورم به 15 درصد برسد ولی عنایت داشته باشید، این حداکثر تورمی است که می تواند محقق شود، حتماً دستاور حاصل از این بسته کمتر از این نرخ خواهد شد.
احتمال دارد در ماه های آینده درصدهای نزدیکتری از نرخ تورم را نسبت به آنچه در واقعیت اتفاق می افتد، اعلام کنیم، اما الان نرخ 25 درصد را اعلام کردیم تا بتواند سیاست خروج از رکود عملیاتی شود.
سیاست های خروج از رکود می تواند آثار تورمی داشته باشد ولی در حد هدفگذاری شده برای تورم قابل قبول است.
در مهر ماه سال گذشته پیش بینی می کردیم که تورم در پایان مهر ماه سال 92 حدود 35 درصد خواهد بود که 34.7 درصد تحقق یافت. برای سال 93 پیش بینی حداکثر 25 درصد را داشتیم اما اطلاعاتی که داریم به ما نوید تورم 25 درصد را می دهد و در این خصوص اطمینان برای ما حاصل شده است.
در سال 93 فقط سیاست های مدیریت و کاهش تورم را نداریم بلکه سیاست خروج از رکود باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد، با وجود اجرای بسته بازهم تورم 25 درصد به عنوان حداکثر خواهد بود، بنابراین بعد از اجرای بسته هم باز تورم کمتر از 25 درصد می باشد. حتما تورم 15 درصدی در سال 94 محقق می شود، اما برای سال 93 تمرکز و پیش بینی بانک مرکزی روی تورم 20 درصدی است.
تک رقمی کردن نرخ تورم از اهداف مهم این بانک است و هدف اصلی بانک مرکزی تک رقمی کردن است و امیدواریم در سال 95 این هدف اجرایی شود.

راه اندازی صندوق پس انداز مسکن
مهم این است که اقداماتی که باید منجر به کار کارشناسی این طرح شود در حال انجام است و ما کاملاً با دیدگاه های وزارت مسکن موافقیم اما باید بررسی شود که آیا این فرمول ها می تواند خودکفا باشد یا نیازمند کمک و حمایت از دولت است.
اگر میزان این حمایت ها شود ما مشکلی نداریم و هر چقدر سیاست های بخش مسکن منجر به تجهیز منابع بیشتر شود می تواند به رونق بخش مسکن کمک کند.
سیاست های صندوق پس انداز مسکن و اجرای آن در شهریور ماه به صورت تدریجی ابلاغ می شود. حدود 280 هزار میلیارد تومان منابع بانکی در سال جاری قابل تجهیز و پرداخت است که اولویت اول، پرداخت سرمایه در گردش است