کمک میلیاردی که احمدی نژاد دستور داد
کمک میلیاردی که احمدی نژاد دستور داد

خط امام : هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ملکی را به مبلغ یک میلیارد و 55 میلیون تومان برای این اتحادیه خریداری کرده است که نادر قدیانی رئیس این اتحادیه ماجرای نحوه تامین آن را در روزهای پایانی دولت قبل بازگو کرد. به گزارش مهر، نادر قدیانی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران […]

خط امام : هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ملکی را به مبلغ یک میلیارد و 55 میلیون تومان برای این اتحادیه خریداری کرده است که نادر قدیانی رئیس این اتحادیه ماجرای نحوه تامین آن را در روزهای پایانی دولت قبل بازگو کرد.

به گزارش مهر، نادر قدیانی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران چندی پیش در سرمقاله تازه‌ترین شماره خبرنامه این اتحادیه از خرید ملکی در خیابان فخر رازی نرسیده به خیابان جمهوری خبر داده و اظهار امیدواری کرد که مراحل ساخت آن بعد از انجام کارهای ثبتی توسط کارگروهی که شکل خواهد گرفت آغاز شود.

 رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این باره گفت: من 4 سال قبل که به عنوان رئیس اتحادیه انتخاب شدم، این اتحادیه دو طبقه از 4 طبقه ساختمان شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان که متعلق به این تعاونی است، در اختیار داشت. در حدود نزدیک به 50 سال گذشته، هیچ وقت بین تعاونی و اتحادیه فرقی نبوده و اجاره‌ای هم رد و بدل نمی‌شده است ولی من می‌دیدم که تعاونی شرایط منظم اقتصادی ندارد و بلکه به سمت مشکلاتی می‌رود و من این نگرانی را داشتم که اگر یک روز مشکل حادی برای تعاونی به وجود بیاید، تکلیف اتحادیه چه خواهد شد؟

وی افزود: بر همین مبنا من در آذرماه سال 91 در ملاقاتی با رئیس جمهور وقت که درخواست وقت آن را برای حل مشکل مربوط به معافیت مالیاتی کتابفروشان و تعدادی دیگر از مشکلات ناشران، تقاضا کرده بودم، ضمن طرح این مشکلات، طی نامه‌ای مشکل جا و مکان اتحادیه را هم به ایشان اعلام کردم و به آقای احمدی‌نژاد گفتم که اکثر فعالیت‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در حوزه نشر است اما بودجه‌های مربوط به این حوزه در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ مثلاً فعالیت کمیسیون آموزش، کمیسیون حل اختلاف، کمیسیون فنی، کمیسیون شکایات و حقوقی، اینها و موارد دیگر، از مسائلی بوده که اتحادیه مرتباً در حال حل و فصل آنها بوده در صورتی که مجوز اعضا همگی از طرف وزارت ارشاد صادر می‌شود و اگر سرفصل و ردیف بودجه‌ای هم در این خصوص از طرف مجلس مصوب می‌شود، در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گیرد نه اتحادیه.

قدیانی ادامه داد: من در آن جلسه از آقای احمدی‌نژاد خواستم که اگر صلاح می‌دانند برای حل این مشکل و در واقع تامین جا و مکانی برای اتحادیه قدم بردارند که ایشان هم زیر نامه نوشتند «یک میلیارد تومان کمک کنید» و آن را پاراف کردند برای آقای مرادی (مسئول وقت معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری). بعد از آن ما 15، 16 ماه دوندگی کردیم و دوباره به آقای احمدی‌نژاد نامه نوشتیم که ایشان هم تائیدیه‌هایی کردند اما در هر حال من موفق نشدم که این پول را در دولت قبلی بگیرم تا اینکه کار کشیده شد به آخرین لحظه‌های فعالیت دولت دهم که موضوع توسط آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور در هیئت وزیران مطرح شد و مصوب کردند که این یک میلیارد تومان به اتحادیه داده شود.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: از آنجا که این مصوبه مربوط به آخرین جلسه هیئت وزیران بود و بعد از آن دولت عوض شد، ما باز هم نتوانستیم به این کمک برسیم تا اینکه در اسفند سال 1392 بنده خدمت آقای جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) رسیدم و ایشان بعد از اینکه مدارک مربوطه را دیدند، نامه‌ای نوشتند برای آقای نوبخت و خودشان هم لطف کردند و نامه را بردند برای ایشان و امضا را از آقای نوبخت گرفتند. جا دارد من همین جا از ایشان سپاسگزاری ویژه بکنم. در نهایت در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری ما مبلغ 990 میلیون تومان را دریافت کردیم و خود اتحادیه هم توانست حدود 50 میلیون تومان جمع و جور کند و یک ملک کلنگی به متراژ 150 مترمربع و به مبلغ یک میلیارد و 55 میلیون تومان به نام اتحادیه و البته بعد از 50 سال خریداری کردیم.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که «فکر نمی‌کنید گرفتن پول از دولت به هر عنوان، برای یک تشکل صنفی مثل اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران شایسته نبوده و به استقلال صنفی آن لطمه می‌زند؟» ادامه داد: این موضوع از طرف بعضی از دوستان هم مطرح شد ولی دفاعیات من از این قرار است که ما نرفته‌ایم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پول بگیریم تا وامدار آن بشویم، ما از نظام جمهوری اسلامی ایران و بر اساس مصوبه هیئت وزیران، گرفته‌ایم. از طرف دیگر در کشور ما حدود 10، 15 شغل هستند که عملاً برای فعالیت باید از دو مرکز مجوز بگیرند، مثل داروخانه‌ها، هتلدار‌ها، خانه هنرمندان و اتحادیه ناشران و در موارد اخیر، بودجه‌های آنها همه‌اش در اختیار وزارت ارشاد است و ما در تمام این سال‌ها نتوانسته‌ایم حق و حقوق خودمان را بگیریم.

قدیانی گفت: ردیف بودجه‌ای تحت عنوان «حمایت از صنعت نشر» وجود دارد و مجلس هر ساله آن را مصوب می‌کند ولی ما نتوانستیم برای فعالیت‌هایی مثل کمیسیون آموزش و حقوقی و غیره اتحادیه – که همه آنها وظیفه وزارت ارشاد بوده و نه اتحادیه – پولی بگیریم و این پول (990 میلیون تومان) هم فقط گوشه‌ای از حق و حقومان بوده که گرفته‌ایم. من صادقانه می‌گویم که اتفاقاً «این به آن در» هم نیست چون یک این مبلغ یک صدم پولی که باید به ما می‌دادند، نیست