«عزت سینما» برای «غزه» گریست
«عزت سینما» برای «غزه» گریست

ساعتی مانده به 10صبح جمع کثیری از مردم مقابل مقر سازمان‌ملل در تهران تجمع کرده بودند؛ مردمی پلاکارد در دست با شعارهایی چون«هم غزه، هم لبنان، جانم فدای اسلام»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسراییل». برای اهالی بلوار شهرزاد و اطراف دفتر سازمان‌ملل در تهران این‌روزها تجمع‌هایی مثل تجمع روز دوشنبه 20مرداد تصاویر آشنایی است؛ […]

ساعتی مانده به 10صبح جمع کثیری از مردم مقابل مقر سازمان‌ملل در تهران تجمع کرده بودند؛ مردمی پلاکارد در دست با شعارهایی چون«هم غزه، هم لبنان، جانم فدای اسلام»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسراییل». برای اهالی بلوار شهرزاد و اطراف دفتر سازمان‌ملل در تهران این‌روزها تجمع‌هایی مثل تجمع روز دوشنبه 20مرداد تصاویر آشنایی است؛ اما این یکی با بقیه کمی تفاوت داشت.

147074_242

تفاوت به‌دلیل حضور چهارنسل از یک خانواده شناخته‌شده و در راسشان «عزت‌الله انتظامی»: دوربین‌ها در میان تجمع‌کنندگان به‌دنبال چهره‌ای آشنا می‌گشت که قرار بود برای حمایت از مردم غزه راس ساعت 10صبح در آنجا حاضر شود. بالاخره عزت‌الله انتظامی همراه با پسرش مجید و همسر او و دوفرزند و نوه‌ خردسالش از راه رسیدند؛ چهارنسل از یک خانواده هنرمند که دوشادوش هم به وقایع خونبار غزه اعتراض کردند.

در فلزی و سیاه‌رنگ دفتر سازمان‌ملل به روی آقای بازیگر باز شد و او و دیگر اعضای خانواده به داخل راهنمایی شدند. اما این‌سوی درها، تجمع‌کنندگان همچنان با شعارهای خود اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کردند و بیانیه‌ای توسط آنها در حال امضاشدن بود تا به نماینده سازمان‌ملل تحویل داده شود. همزمان با حضور انتظامی و خانواده‌اش گروهی از اعضای کانون وکلای ایران هم به اعتراض در مقابل دفتر سازمان‌ملل حضور داشتند.

147076_946

این‌روزها کم نیستند گروه‌هایی که برای حمایت از مردم مظلوم غزه همگام شده‌اند. سینماگران و هنرمندان ایرانی از نخستین گروه‌هایی بودند که در اعتراض به نسل‌کشی و کودک‌کشی وسیعی که در غزه رخ می‌دهد، اعتراض کردند. همین هفته پیش بود گروهی از هنرمندان از جمله اصغر فرهادی که کمپینی جهانی برای «نه به کشتار» راه‌اندازی کرد، به همراه حجت‌الله ایوبی و افسانه بایگان و جمع دیگری از هنرمندان به سازمان انتقال خون رفتند و با اهدای خون خود به صورت نمادین با مردم غزه همدردی کردند. عزت‌الله انتظامی نیز در ادامه همین واکنش‌ها به همراه خانواده‌اش به مقابل سازمان‌ملل رفت.

147078_431

همه سراغ آقای بازیگر را می‌گرفتند و در انتظار که آن در سیاه‌رنگ باز شود. بالاخره بعد از یک‌ساعت او در میان جمع خبرنگاران و عکاسان حاضر شد و سخن گفت. در کنار انتظامی، مجید انتظامی و همسرش آذرنوش صدرسالک و فرزندانش گلنوش و سروش به همراه پندار پسر شش‌ساله گلنوش ایستادند.
عزت‌الله انتظامی که بغضش برای کودکان غزه شکسته شده بود و اشک می‌ریخت با بیان اینکه برای همدردی با مردم غزه در دفتر سازمان‌ملل حاضر شده است، گفت: «امیدوارم هر چه زودتر این جنگ و خونریزی تمام شود. ما به اینجا آمده‌ایم تا بگوییم همچنان آماده‌ایم تا از آنها دفاع کنیم و تاکید می‌کنم برای جلوگیری از این کشتار هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم.» او که به‌خاطر بیماری خیلی زود خسته می‌شود، گفت: «به‌عنوان عضو کوچکی از جامعه جهانی هر کاری که برای جلوگیری از کشتار مردم بی‌دفاع و مظلوم غزه از دستم ساخته باشد، مضایقه نخواهم کرد.»

147080_726
مجید انتظامی بعد از صحبت‌های پدر، انتشار این فراخوان و علت حضورشان در مقر سازمان‌ملل را چنین تشریح کرد: «علت حضور ما در اینجا این است که انزجار خودمان را از کشتاری که در غزه اتفاق می‌افتد، اعلام کنیم. این حرکت کاملا خودجوش بود و ما به سفارش هیچ ارگان و سازمانی اینجا نیامده‌ایم و از این طریق اعلام می‌کنیم که از مردم غزه دور نیستیم، احساس آنها را می‌فهمیم. وقتی تمام دنیا در سلامت زندگی می‌کنند، چرا مردم یک کشور در خاورمیانه باید اینچنین درگیر جنگ باشند؟»

147081_568
مجید انتظامی به همراه پدرش و دیگر اعضای خانواده با پلاکاردهایی در دست، مقابل مقر سازمان‌ملل، در برابر دوربین عکاسان ایستادند. او درباره صحبت‌هایی که میان آنها و نماینده دبیرکل سازمان‌ملل در تهران در این چنددقیقه ردوبدل شد، گفت: «صحبت‌ها پیرامون این موضوع بود که هنرمندان ایرانی نسبت به این کشتار معترض هستند و از مردم بی‌دفاع غزه دفاع می‌کنند و قرار شد ایشان این موضوع را کتبا به سازمان‌ملل اعلام کنند.» با آغاز این تجمع، خبرنگاران به سمت اعضای خانواده انتظامی رفتند. خود عزت‌الله انتظامی به‌دلیل خستگی و گرما صحبت بیشتری نداشت. او قبل از ترک محل و در پاسخ به پرسشی درباره احساسش از دیدن صحنه‌های کشته‌شدن کودکان در غزه اظهار کرد: «طبیعتا دیدن تصاویر بچه‌هایی که هرروز کشته می‌شوند‌، به‌شدت ناراحتم می‌کند، ما آمده‌ایم جلو کشتار بچه‌های غزه را بگیریم.»

147083_289
مجید انتظامی درباره محتوای گفت‌وگوی استاد انتظامی با نماینده دبیرکل سازمان‌ملل در تهران به ایسنا گفت: «گفت‌وگوها پیرامون این موضوع بود که هنرمندان ایرانی نسبت به این کشتار معترض هستند و از مردم بی‌دفاع غزه دفاع می‌کنند و قرار شد ایشان این موضوع را کتبا به سازمان‌ملل اعلام کنند.» گلنوش انتظامی هم که بیشتر به‌عنوان منشی صحنه در سینما شناخته شده است در حاشیه این تجمع کوچک در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: «نسل‌کشی‌ای که در غزه در جریان است، جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و بدون درنظرگرفتن جایگاه اجتماعی و حرفه‌ای اشخاص، دل هر انسانی را به درد می‌آورد و من خوشحالم که خانواده من این فرصت را فراهم کرده‌اند تا به گونه‌ای اعتراض خودمان را اعلام کنیم.» وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که فکر می‌کنید حضور شما در این محل چه تاثیری داشته باشد، گفت: «به نظر من خاموش‌بودن در مقابل جنایاتی که علیه بشریت انجام می‌گیرد، اصلا قابل‌توجیه نیست و هر اعتراضی که صورت می‌گیرد، اعتراضی به‌دنبال اعتراضات دیگر است و شاید وجدان کسانی را که گوشی برای شنیدن دارند کمی بیدار کند.»سروش انتظامی نوه استاد انتظامی و فرزند مجید انتظامی نیز که در این تجمع اعتراضی حضور یافته بود، با اشاره به اینکه نسل‌کشی‌ای که در غزه اتفاق می‌افتد واقعا عذاب‌آور است، گفت: «تصاویری که از رسانه‌های گروهی از جنایات غزه مخابره می‌شود، بسیار دردناک است و من به‌عنوان نماینده‌ای از صنف موسیقی لازم دیدم خانواده‌ام را در این حرکت اعتراضی همراهی کنم.»

شرق / بهناز شیربانی