خط امام : دولت انگلیس بدنبال فشار احزاب سیاسی و افکارعمومی، روز سه شنبه اعلام کرد در صورت شروع مجدد درگیری ها در غزه، برخی از مجوزهای صادر شده برای صدور کالا و تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق درمی آورد. به گزارش خط امام ، در بیانیه وزارت بازرگانی،نو آوری و […]

خط امام : دولت انگلیس بدنبال فشار احزاب سیاسی و افکارعمومی، روز سه شنبه اعلام کرد در صورت شروع مجدد درگیری ها در غزه، برخی از مجوزهای صادر شده برای صدور کالا و تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق درمی آورد.
به گزارش خط امام ، در بیانیه وزارت بازرگانی،نو آوری و مهارت انگلیس، اعتراف شده است که برخی از تجهیزات نظامی فروخته شده به رژیم صهیونیستی ، در حمله این رژیم به غزه مورد استفاده قرار گرفته است.

براساس تصمیم دولت انگلیس، تعلیق مجوز صادرات تجهیزات نظامی به رژیم صهونیستی، شامل تجهیزات مربوط به سپردفاع موشکی این رژیم، معروف به سپر آهنین نخواهد شد.

براساس این بیانیه، در این میان، دوازده مجوز برای صادرات تجهیزات شناسایی شده که می توانستند در حمله نیروهای اسراییل به غزه مورد استفاده قرار گیرند.

در این بیانیه با اشاره به برقراری آتش بس موقت در غزه و درخواست دولت انگلیس از طرفین درگیری برای پایان دادن به دشمنی ها از طریق مذاکره، آمده است: به هرحال در صورت از سرگیری مخاصمات و با توجه به نگرانی دولت انگلیس از احتمال استفاده از تجهیزات یاد شده در درگیرهای آتی، به عنوان یک پیش شرط احتیاطی، مجوزهای مربوط به صادرات این تجهیزات به حالت تعلیق درمی آید.

درادامه بیانیه آمده است: دولت انگلیس به نظارت دقیق بر وضعیت کنونی میان اسراییل و غزه ادامه خواهد داد و اگر مجوزی مغایر با معیارهای تعریف شده ، دیده شود، آن مجوز لغو خواهد شد.

در این بیانیه تصریح شده است: مجوزهای صادراتی که به حالت تعلیق درمی آمدند، مجوز های مربوط به تجهیزاتی است که می توانند از سوی نیروهای نظامی اسراییل در غزه مورد استفاده قرار گیرند که اینها شامل تجهیزات مربوط به سیستم های رادار نظامی، تانک ها و هواپیماهای جنگی است.

در این بیانیه عنوان شده است که تعلیق صورت گرفته،شامل مجوز صادرات تجهیزات رمزنگاری سیستم های مخابراتی به ارزش 7 میلیارد و 700 میلیون پوند به اسراییل که در فوریه سال 2013 میلادی داده شده است، نخواهد شد.

درهمین حال ˈونیس کیبلˈ وزیر بازرگانی انگلیس روز سه شنبه گفت: ما از برقراری آتش بس در غزه استقبال می کنیم و امیدواریم که این آتش بس منجر به صدور یک قطعنامه صلح آمیز شود.

وی با بیان اینکه دولت انگلیس قادر نیست به روشنی مشخص کند که کدامیک از مجوزهای صادر شده (درمورد صادرات تجهیزات نظامی ) می توانند در درگیری های احتمالی مورد استفاده اسراییل قرار گیرند، گفت: با توجه به این عدم قطعیت، ما تصمیم گرفتیم در صورت از سرگیری خصومت ها درغزه، این مجوزهای صادراتی را به حالت تعلیق درآوریم.

وی اضافه کرد: دراین دوره بازنگری مجوزها، هیچ مجوز جدیدی برای صادرات تجهیزات نظامی برای استفاده ارتش اسراییل داده نشده است و اقدامات احتیاطی از این دست تا زمان پایان یافتن خصومت ها در غزه ادامه خواهد یافت.

پیش از این علاوه بر حزب مخالف کارگر و نهادهای مدنی و ضدجنگ،رهبران حزب لیبرال دمکرات که متحد حزب محافظه کار در دولت ائتلافی انگلیس است، ضمن انتقاد صریح به سیاست های دیوید کامرون نخست وزیر این کشور در قبال حمله اسراییل به غزه، خواهان ممنوعیت فروش سلاح به اسراییل به دنبال مرگ نزدیک به دو هزار فلسطینی در غزه، شده بودند.

روزنامه ˈایندیپندنتˈ همزمان با درگیری های خونین غزه، طی مقاله ای با اشاره به نقش انگلیس در مسلح ساختن رژیم صهیونیستی با استناد به شواهد بدست آمده ، افشا کرد که نیروهای اسراییلی در حال استفاده از سلاح های انگلیسی در حملات خود به غزه هستند.

در مقاله ایندیپندنت عنوان شده بود، تسلیحات یاد شده در برگیرنده طیف گسترده ای از سلاح ها از جمله سلاح های کنترل شونده، هواپیماهای بدون سرنشین و خودروهای زرهی است.

ایندیپندنت افزود: شواهد در اختیار این روزنامه نشان می دهد که مجوز صدور سلاح به ارزش 42 میلیون پوند از سال 2010 میلادی به 130 شرکت تولید کننده تجهیزات نظامی انگلیس به اسراییل داده شده که در برگیرنده سلاح های کنترلی، بمب های هدایت شونده، هواپیماهای بدون سرنشین و خودروهای جنگی است.

به نوشته این روزنامه، از میان کارخانجات انگلیسی که مجوز فروش سلاح داشتند، دو شرکت دیده می شود که یکی از آنها تامین کننده قطعات برای هواپیماهای بدون سرنشین ˈهرمسˈ است که نیروهای هوایی اسراییل از این هواپیما به عنوان ˈستون فقراتˈ ماموریت های شناسایی نام برده و دیگری تامین کننده تجهیزات برای ساخت تانک های اسراییلی است.

این روزنامه افزود: هواپیماهای بدون سرنشین هرمس به طور گسترده از سوی ارتش اسراییل در عملیات غزه و حملات موشکی استفاده می شود.

به دنبال افشاگری روزنامه ایندیپندنت،سخنگوی دولت انگلیس اعلام کرد که لندن در حال بازنگری تمامی مجوزهای مربوط به صادرات اسلحه به رژیم صهیونیستی است.

روزنامه دیلی تلگراف نیز هفته گذشته به نقل از منابع دولت انگلیس نوشت که لندن قصد دارد تدابیر سخت گیرانه ای برای صادرات سلاح به اسراییل به کار ببندد.

به نوشته این روزنامه؛ آن طور که از ظواهر برمی آید،از دولت انگلیس انتظار می رود اقدامات سختگیرانه ای را برای صادرات سلاح به اسراییل به اجرا در آورد، اما تمامی مجوزهای صدور سلاح به این رژیم را به حالت تعلیق در نخواهد آورد.

برپایه گزارش ماه اخیر کمیته پارلمانی انگلیس، ارزش قراردادهای تایید شده دولتی برای صادرات کالاهای نظامی و کالاهایی با کارکرد دوگانه به رژیم صهیونیستی بیش از 7 میلیارد و 800 میلیون پوند (13 میلیارد و 120 میلیون دلار) است.

منبع : ایرنا