خاطرات سردار علایی و مواجهه‌اش با عراقی‌ها در جنگ

هیچگاه در جنگ حس کشتن نداشتیم به همین دلیل هم تعداد اسرای عراقی بسیار زیاد بود. به عنوان مثال فقط در عملیات «الی بیت المقدس» حدود ۱۹هزار اسیر گرفتیم اما هرگز آنها را نکشتیم و در همان حال به آنها آب و دارو دادیم.
به گزارش خط امام ، جملات بالا بخشی از خاطرات سردار حسین علایی از فرماندهان دوران دفاع مقدس است که به موضوع نوع رفتار رزمندگان ایران با دشمن بعثی پرداخته است.
سردار علایی می‌گوید: خود من در اتاق فرماندهی یکی از این عراقی‌ها را بدون اینکه دستش بسته باشد نگه داشتم.از او می خواستم تا عربی به ما بیاموزد و گاهی هم صحبت‌های عراقی‌ها را برایمان ترجمه کند تا یاد بگیریم. این اسیر عراقی با ما زندگی می‌کرد و با ما غذا می‌خورد حتی در اتاق اسلحه نیز بود اما از آنجایی که این اعتماد دو طرفه بود هیچگاه مشکلی برایمان پیش نیامد.
در عملیات «والفجر۸»( آزادسازی فاو) نیز رزمندگان ایرانی توانستند هواپیمایی را ساقط کنند. خلبان این هواپیما با چتر نجات از درون هواپیما به بیرون پرید و در حال پایین آمدن بود. برخی از رزمندگان ما از آن جایی که تاکنون چنین چیزی را ندیده بودند با این تصور که این چتر بمب است به و سوی او در آسمان شلیک می‌کردند که خیلی سریع جلوی شلیک آن‌ها را گرفتیم. خلبان این هواپیما که بارها ما را بمباران کرده بود بسیار قوی هیکل و درشت اندام بود. بسیار ترسیده بود. اما اولین سوالی که از او پرسیدم، این بود که «توبا این هیکل بزرگت چگونه در کابین هواپیما جا شدی؟» او جا خورد و بعد به او آب دادیم تا سرحال شود.
******
حدود ۲۰۰ عراقی به دلیل جزر و مد آب در بستر رودخانه‌ای که باتلافی بود گیر کرده بودند و نمی‌توانستند بیرون بیایند. آنها در باتلاق فرو می‌رفتند و نمی‌توانستند حرکتی انجام دهند.ما می‌توانستیم همه آن‌ها را خلاص کنیم اما با این حال حتی یک نفر از رزمندگان ایران به طرف آنها شلیک نکرد و علیرغم اینکه به نیرو نیاز داشتیم اما تعدادی از آنها را در آن جا مستقر کردیم تا با طناب جان تک تک آنها را نجات دهند.
این مصداق‌ها نشان می‌دهد که حتی در شرایط خاص هم به عراقی‌ها تیر خلاصی شلیک نکردیم تا آنجا که من فرمانده بودم هیچگاه ندیدم کسی تیر خلاص شلیک کند. در حقیقت این رفتار نیروهای ایرانی برگرفته از عقیده امام(ره) بود که معتقد بودند: «عراقی‌ها فریب خورده‌اند و ما باید آنها را از دست صدام نجات بدهیم.»
سردار حسین علایی در کارنامه فعالیت‌های خود مسئولیت‌هایی همچون فرماندهی سپاه آذربایجان‌شرقی از ابتدای سال ۱۳۵۹، فرماندهی بسیج مستضعفین آذربایجان‌شرقی در زمان قبل از الحاق به سپاه از اواخر سال ۱۳۵۹، فرماندهی سپاه آذربایجان‌غربی در سال ۱۳۶۰، جانشینی واحد طرح و عملیات ستاد مرکزی سپاه در سال ۱۳۶۱،ریاست ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه از اواخر سال ۱۳۶۲، تشکیل «قرارگاه نوح نبی(ع)» و تصدی فرماندهی آن از سال ۱۳۶۳، تأسیس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۴ و تصدی فرماندهی آن در دوران دفاع‌مقدس و تا سال ۱۳۶۹، قائم مقامی وزیر دفاع وقت از سال ۱۳۷۰ و ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ را دارد.

نوشته شده توسط خط امام در جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰:۰۱ ق٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.