خبرنگار آلمانی پرواز انقلاب، درگذشت
خبرنگار آلمانی پرواز انقلاب، درگذشت

خط امام : ˈپیتر شول لاتورˈ سرشناس ترین و با سابقه ترین خبرنگار و نویسنده آلمانی که در هواپیمای حامل امام خمینی(ره) در سفر ایشان از پاریس به تهران موسوم به ˈپرواز انقلابˈ حضور داشت، روز شنبه در سن 90 سالگی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بیماری درگذشت. به گزارش پایگاه اطلاع […]

خط امام : ˈپیتر شول لاتورˈ سرشناس ترین و با سابقه ترین خبرنگار و نویسنده آلمانی که در هواپیمای حامل امام خمینی(ره) در سفر ایشان از پاریس به تهران موسوم به ˈپرواز انقلابˈ حضور داشت، روز شنبه در سن 90 سالگی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از ایرنا، بنگاه انتشاراتی ˈ اول اشتاینˈ ناشر آثار شول لارتور روز شنبه در اطلاعیه ای از درگذشت این نویسنده و روزنامه نگار مشهور و باسابقه آلمانی در شهر کوچک ˈ رون دورفˈ در غرب آلمان خبر داد.
شول لاتور معروف ترین و با تجربه ترین خبرنگار آلمان بود که از شناخت بالایی درحوزه خاورمیانه، عراق و ایران برخوردار بود و در طول بیش از 50 سال فعالیت خبری و روزنامه نگاری خود تقریبا در تمام جنگ های منطقه خاورمیانه از سال 1967 تاکنون اعم از جنگ های اعراب و اسرائیل در سال های 67 و 73، جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، حملات نظامی رژیم صهیونیستی به لبنان و فلسطین به عنوان خبرنگار حضور داشته است.
بیشتر شهرت شول لاتور در بین مردم آلمان به خاطر حضور درجنگ ویتنام بود به طوری که وی به عنوان تنها خبرنگار آلمانی از پشت خطوط جنگی اخبار و گزارش های خود را مخابره می کرد.
شول لاتور اما به خاطر همراهی با امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در هواپیمای حامل ایشان در سفر تاریخی پاریس به تهران،برای ایرانی ها از شهرت بسیار بالایی برخوردار است.
این خبرنگار آلمانی که به طور معمول در مراسم های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در برلین،به عنوان کارشناس امور ایران و خبرنگار همراه امام(ره) در هواپیمای ایشان به بیان خاطرات خود از این همراهی اقدام می کرد و از همراه داشتن پیش نویس قانون اساسی ایران به دستور امام خمینی (ره) به خاطر اطمینان از عدم تعرض به آن درصورت بروز هر گونه مشکل به عنوان یکی از خاطرات مهم خود از این سفر یاد می کرد.
کتاب های متعددی که مرحوم شول لاتور درمورد تحولات خاورمیانه بویژه انقلاب اسلامی ایران به نگارش درآورده است،جزو پر فروش ترین کتاب های تاریخ آلمان است.
شول لاتور برای خبرنگاران تازه کار و جویای نام آلمانی همواره به عنوان یک الگو و اسطوره شناخته می شود.
وی در اظهارات و نوشته های خود همیشه بر اهمیت نقش ایران در خاورمیانه تاکید داشته و معتقد بود که غرب باید در نگاه و سیاست های خود در قبال این کشور بویژه بعد از وقوع انقلاب اسلامی،تجدید نظر کرده و در موضع برابر با گفت و گو با ایران برای حل مشکلات منطقه اقدام کند