خط امام: رییس جمهوری عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت با دفاع از عملکرد و مدیریت دکتر رضا فرجی دانا تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با ابراز اعتماد مجدد به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بار دیگر وحدت و انسجام بیشتر نظام را در شرایط حساس کنونی به جامعه و جهانیان نشان خواهد داد. به […]

خط امام: رییس جمهوری عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت با دفاع از عملکرد و مدیریت دکتر رضا فرجی دانا تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با ابراز اعتماد مجدد به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بار دیگر وحدت و انسجام بیشتر نظام را در شرایط حساس کنونی به جامعه و جهانیان نشان خواهد داد.
به گزارش پایگاه خبری نهاد ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، طرح استیضاح وزیر علوم در مجلس را فرصتی برای تقویت روابط بین دولت و مجلس دانست و افزود: مدیریت دکتر فرجی دانا در دوره کوتاه 9 ماهه توانسته است فضای کم سابقه ای از آرامش و نشاط را در دانشگاه ها ایجاد کند.
رییس جمهوری با مقایسه شرایط ملتهب گذشته با وضعیت همدلی و همکاری کنونی بین دولت و مجلس تأکید کرد: دولت وظیفه خود می داند که از حسن روابط با مجلس حراست کند.
دکتر روحانی در این جلسه با اشاره به نخستین سالگرد آغاز کار دولت تدبیر و امید، تغییر شرایط کشور و بهبود فضای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه را موهبت الهی و حاصل حماسه سیاسی مردم و همکاری دولت و ملت توصیف کرد.
رییس دولت تدبیر و امید، «آرامش و امید» را دستاورد بزرگ ملت در نخستین گام برشمرد و افزایش همبستگی در جامعه و انسجام ارکان نظام را مایه ثبات و اقتدار کشور در شرایط پرتلاطم منطقه دانست.
رییس جمهوری از اعضای دولت خواست در هفته دولت، با حضور در استان های کشور و گفت وگو با مردم، صاحب نظران و رسانه ها، گزارش تلاش ها و دستاوردهای دستگاه های اجرایی را به مردم که صاحبان اصلی کشور هستند، ارایه کنند و زمینه بهره گیری گسترده تر از نظرات مردم و نخبگان را در حوزه خدمات خود فراهم سازند.
دکتر روحانی همچنین پس از استماع گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در باره «وضعیت معادن کشور» در نشست امروز هیأت وزیران، بخش معدن را برای دولت دارای اهمیت زیاد دانست و بر توسعه سرمایه گذاری در این بخش و فعال تر شدن حوزه معدن و صنایع معدنی تأکید کرد.
* شمول معافیت مالیاتی برای اصحاب فرهنگ و هنر از سال 1381
در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب اعضای دولت رسید.
هیأت وزیران در این نشست همچنین آیین نامه اجرایی تبصره (3) ماده 139 قانون مالیات های مستقیم را اصلاح کرد. براساس این اصلاحیه آن دسته از اصحاب فرهنگ و هنر که طی سال های 1381 تا 1390 اظهارنامه مالیاتی تنظیم و تسلیم نکرده اند نیز می توانند از معافیت مالیاتی موضوع ماده 139 قانون مالیات های مستقیم استفاده کنند.
بنا بر نص ماده 139 قانون مالیات های مستقیم (مصوب 1380.11.27) فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات بر درآمد معافند ولی در آیین نامه اجرایی این ماده استفاده از معافیت مذکور مشروط به ارایه اظهارنامه شده است. در مصوبه جدید دولت شرط اضافی فوق برای سال های 1381-1390 حذف شده است.
* اصلاح تعرفه برق چند شهرستان جنوب کشور
اصلاح تعرفه برق خانگی شهرستان های لارستان، خنج و گراش نیز از جمله مصوبات این جلسه هیأت وزیران بود. براساس این مصوبه، شهرستان های مذکور از اول خرداد تا پایان شهریور به عنوان منطقه گرمسیر(1) و برای ماه های اردیبهشت و مهر به عنوان منطقه گرمسیر(2) تعیین می شوند.
آیین نامه اجرایی ماده (9) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار از دیگر مصوبات هیأت وزیران در این جلسه بود. براساس این آیین نامه، به وزارت امور خارجه مأموریت داده می شود تا ضمن معرفی فرصت های سرمایه گذاری و تجاری ایران در کشورهای دیگر، تبادل هیأت های سرمایه گذاری و تجاری بین ایران و کشورهای دیگر را تسهیل کند.
** تمدید اجرای قانون مقابله با فساد
با تصویب دولت، همچنین مهلت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد – مصوبه 1387.2.29 – به مدت سه سال دیگر تمدید شد.
وزارت دادگستری نیز به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد مکلف است با همکاری دستگاه های ذی ربط به ویژه ستاد مبارزه با مفاسد اداری و شورای دستگاه های نظارتی ظرف حداکثر 18 ماه نسبت به بازنگری قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد – مصوب 1387 – اقدام و اصلاحات لازم را برای ارایه لایحه دایمی قانون مذکور به هیأت وزیران ارایه کند.