خط امام : بهبود بهی‌زادی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، خبر از افتتاح سه پروژه مهم در هفته دولت در جزیره کیش داد. تصفیه‌خانه 10 هزار مترمکعبی یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که با بهره‌برداری این پروژه بهداشت و سلامت کیش تضمین می‌شود. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش گفت: در هفته دولت برحسب […]

خط امام : بهبود بهی‌زادی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، خبر از افتتاح سه پروژه مهم در هفته دولت در جزیره کیش داد. تصفیه‌خانه 10 هزار مترمکعبی یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که با بهره‌برداری این پروژه بهداشت و سلامت کیش تضمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش گفت: در هفته دولت برحسب دستور مونسان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، این پروژه به صورت آزمایشی به مدت یک ماه شروع به کار می‌کند و از مهرماه سال جاری بهره‌برداری اصلی از آن آغاز خواهد شد و پسآبی که از تصفیه فاضلاب به وجود خواهد آمد نیز آخرین گندزدایی‌ها روی آن انجام خواهد گرفت و برای مصارف کشاورزی و فضای سبز بسیار بهداشتی خواهد بود. بوی نامطبوعی که فضا را در برگرفته بود، از بین خواهد رفت و هم‌چنین امکان استفاده صنعت از لجن خشک را مهیا می‌کند. در هر دوره نیز از طرف موسسه بهداشت پسآب حاصل مورد آزمایش قرار خواهد گرفت که احیانا اگر اشکالی در سیستم بود، برطرف شود. این تصفیه‌خانه یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های کشور به حساب می‌آید.

بهی‌زادی درباره افتتاح سایت بازیافت نخاله‌های ساختمانی که در هفته دولت در جزیره کیش به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: این پروژه در نوع خود در ایران بسیار منحصربه‌فرد است. ما هر ساله حدود چهارمیلیارد تومان هزینه داشتیم تا نخاله‌های ساختمانی را از جزیره خارج کنیم که این موضوع معضل بزرگی را در بنادر برای ما به وجود آورده بود. بازیافت نخاله‌های ساختمانی تا به حال در کشور انجام نشده و اگر هم انجام شده، به صورت بسیار خام است. اما با دستور ویژه مهندس مونسان راه‌اندازی این سایت را از بهمن‌ماه سال گذشته در دستور کار قرار دادیم که هم از هزینه‌های سنگین مالی جلوگیری به عمل آید و هم بتوانیم بازیافت خوب و مستمر داشته باشیم.

در این سایت، سنگ‌شکن‌ها کار گذاشته شده است و شن و ماسه و قطعات بتنی خوبی از آن تولید می‌شود. نکته قابل توجه این است که در نخاله‌های ساختمانی مواد مختلفی چون آهن، سنگ، چوب و مواد دیگر وجود دارد و چوب‌هایی که جمع می‌شدند، خطر آتش‌سوزی را به وجود آورد بود که به‌زودی تفکیک این نخاله‌ها از مبدأ آغاز خواهد شد. هم‌چنین مواد پلاستیکی، فلزی و چوبی از هم جدا می‌شوند و مواد باقی‌مانده تبدیل به شن و ماسه و پریورس می‌شود و چوب باقی‌مانده هم تبدیل به کود خواهد شد و به مصرف فضای سبز جزیره خواهد رسید. با این کار قیمت کود ورودی به جزیره نیز یک‌سوم کاهش پیدا خواهد کرد.

مهندس بهی‌زادی هم‌چنین از پارک خانواده به‌عنوان سومین پروژه‌ای که در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید، نام برد و گفت: غرب جزیره با توجه به بافت آن منطقه، نیاز مبرم به پارکی خوب و با امکانات برای اهالی منطقه میرمهنا را طلب می‌کرد.

پارک خانواده با تمام ویژگی‌ها و امکانات پارک شهر احداث شده است و دارای امکاناتی چون دو آب‌نما همراه با رود خروشان، زمین بازی، رینگ (پیست) دوچرخه‌سواری، آمفی‌تئاتر، خانه فرهنگ و بازارچه بانوان و فضای سبز بسیار زیباست. این پروژه نیز در کنار دو پروژه دیگر به منظور رفاه بیشتر کیشوندان در هفته دولت رسما افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش در انتهای صحبت‌هایش به این نکته اشاره کرد که در مراسم افتتاحیه تصفیه‌خانه 10 هزار مترمکعبی و سایت بازیافت نخاله‌های ساختمانی گروه‌های مختلف به‌خصوص از شهرداری‌های شهرهای بزرگ کشور شرکت خواهند کرد و جزیره کیش در این امر می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای شهرهای دیگر باشد.