خط امام: وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: کمک به داعش از طریق قاچاق مواد مخدر صورت می گیرد و داعشی ها خود قاچاقچیان مواد مخدر هستند. «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز سه شنبه در نشست با ائمه جمعه استان تهران، با بیان اینکه برای مبارزه با مواد مخدر مردم باید پای […]

خط امام: وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: کمک به داعش از طریق قاچاق مواد مخدر صورت می گیرد و داعشی ها خود قاچاقچیان مواد مخدر هستند.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» روز سه شنبه در نشست با ائمه جمعه استان تهران، با بیان اینکه برای مبارزه با مواد مخدر مردم باید پای کار بیایند، افزود: 10 هزار میلیارد تومان خسارت اقتصادی ناشی از مواد مخدر در کشور است.
وی افزود: آگاهی لازم درباره خطرات مصرف مواد مخدر به مردم بسیار ضروریست که باید در قالب فیلم، مطلب، طنز و غیره به آنان اطلاع رسانی وسیع شود تا هرکسی مواظب افراد خانواده خود باشند که معتاد نشوند.
وزیر کشور با بیان اینکه سیاست اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر امری بسیار مهم است، ادامه داد: اکنون مشکل ما این است که خانواده ها متوجه اعتیاد اعضای خانواده خود نمی شوند زیرا مواد مخدر صنعتی بی بو بوده و دارای علامت و نشانه خاصی نیست.
وی با اشاره به تنوع زیاد مواد مخدر صنعتی در تولید، مصرف و تبلیغات افزود: سه میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر است، از این رو هر روز با تنوع بسیار زیاد این مواد مواجه هستیم.

** تروریست ها حامی مواد مخدر هستند
رحمانی فضلی همچنین با اشاره به همسایگی ایران با افغانستان و زیر کشت بودن 210 هزار هکتار از اراضی این کشور در حوزه مواد مخدر تصریح کرد: متاسفانه تروریست ها حامی مواد مخدر بوده و کمک به داعش از طریق مواد مخدر انجام می شود و خود آنها قاچاقچی مواد مخدر هستند.
رحمانی فضلی تاکید کرد: به همین دلیل بدنبال مسدود کردن مسیرها رفتیم و اکنون 90 درصد مرزها قابل مدیریت شده اند و مسیر ترانزیت به سمت آبهای آزاد تغییر کرده و داد کشورهای حاشیه خلیج فارس را درآورده است.

** بیش از یک میلیون کودک در خطر ورود به چرخه اعتیاد
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با هشدار نسبت به مصرف 573 تن مواد مخدر در کشور گفت: یکصد هزار معتاد کف خیابانی داریم که متولی نگهداری و ترک آنها ما هستیم و یک میلیون و 400 هزار کودک در مدار بعدی وارد چرخه اعتیاد می شوند.
رحمانی فضلی افزود: بر اساس آمارهای شیوع شناسی یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور داریم که با احتساب خانوارهای آنها، 5.5 میلیون نفر به صورت مستقیم با مواد مخدر درگیرند.
وی ادامه داد: 53 درصد از معتادان متاهل هستند که اگر هر خانواده دو فرزند داشته باشدف یک میلیون و 400 هزار کودک در خانواده معتاد وجود دارد که اگر مراقبت نشوند در مدار بعدی وارد چرخه اعتیاد می شوند.
رحمانی فضلی افزود: هفت درصد از معتادان بی سوادند و بقیه دیپلم و لیسانس دارند، همچنین رقم اعتیاد در زنان که قبلا حدود پنج درصد بود، اکنون دو برابر شده و به 9.3 درصد رسیده است.
وزیر کشور ادامه داد: نوع مصرف مواد مخدر تغییر کرده بطوریکه در دو تا سه سال گذشته، مصرف شیشه از 3.6 درصد به 22 درصد افزایش یافته است.
به گفته وی، 60 درصد معتادان شاغل هستند که این به اقتصاد لطمه می زند.
رحمانی فضلی افزود: در بازرسی های انجام شده مشخص شد مواد مخدر صنعتی در آرایشگاه های زنانه و فروشگاه ها به فروش می رسد، و چون بو و دود ندارد خانواده ها آن را حس نمی کنند.
وی سیاست های ستاد مبارزه با مواد مخدر را در بحث پیشگیری، بهترین راه حل دانست و گفت: در پیشرفته ترین کشورها، 30 درصد معتادان با درمان پاک می مانند اما در ایران به 20 درصد رسیده و 80 درصد به اعتیاد باز می گردند.
رحمانی فضلی گفت: 55 درصد طلاق، 24 درصد قتل، 35 درصد سرقت، 27 درصد همسرآزاری و کودک آزادی و 40 درصد زندانی شدن به دلیل مواد مخدر است.
وی ادامه داد: به همین منظور در شهرهایی که اجتماعی شدن و پیشگیری را اجرا کردیم، در ایام عید نوروز 35 درصد از سرقت کاهش یافت و این به دلیل جمع آوری معتادان و بردن آنها به مراکز نگهداری بوده است.
رحمانی فضلی افزود: 27 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور داریم که 60 درصد به دلیل تزریق مواد مخدر و سرنگ مشترک بوده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد درگیری های مسلحانه به سمت مناطق مرزی رفته، گفت: در سال گذشته دو هزار و 836 گروه و باند را متلاشی و 395 لابراتور را منهدم کرده ایم که عمدتا در تهران و کرج بوده اند.
رحمانی فضلی گفت: روزی 1.5 تن مواد مخدر که برابر با 573 تن است در کشور کشف شده که حداقل همین میزان مصرف داخلی هم داریم.
وی از تشکیل صندوق حمایت از معتادان خبر داد و گفت: مهارت آموزی، صیانت و ایجاد اشتغال از اقداماتی است که برای معتادان ترک داده شده، انجام می شود و از نظر روحی و مددکاری باید تقویت شوند.
وزیر کشور افزود: 2.6 درصد از دانشجویان وزارت علوم، 1.6 درصد در وزارت بهداشت و چهار دهم درصد در سطح دانش آموزان دچار اعتیاد هستند، اما در مقابل 97.4 درصد مردم معتاد نیستند.
وی گفت: همه روش های ترک در دنیا وجود دارند، اما قوی ترین آن اعتقادات دینی است و این در حالیست که در شهر تهران 500 مسجد، 31 مرکز صدا وسیما و با هنرمندان، جامعه مداحان و غیره توافقنامه هایی امضاء شد تا اجتماعی کردن را به پیش ببریم.
رحمانی فضلی در رابطه با نتیجه ملموس اجتماعی شدن مواد مخدر در کشور افزود: بحث پیشگیری موضوعی است که قابل اندازه گیری نیست، اما اثر خود را خواهد گذاشت بطوریکه کمیته حمایت از خانواده ها فعال شده و فعلا در حال شناسایی خانوارها هستیم، همچنین ظرفیت ها در حال ایجاد بوده و به آنها کمک خواهیم کرد