«فرجی دانا» می‌خواهد محیطی فراهم کند تا «میرزاخانی»‌ها از آن بیرون بیایند
«فرجی دانا» می‌خواهد محیطی فراهم کند تا «میرزاخانی»‌ها از آن بیرون بیایند

به گزارش خط امام به نقل از روابط‌عمومی دفتر سیدمحمد خاتمی ، رییس‌جمهوری پیشین کشورمان با اشاره به اینکه این روزها یکی از مسایل مطرح سیاسی، استیضاح وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر فرجی‌داناست، گفت: «آقای فرجی‌دانا کیست؟ یک دانشمند، یک فرزند ایران که در سطح بالایی دانش را کسب کرده و […]

به گزارش خط امام به نقل از روابط‌عمومی دفتر سیدمحمد خاتمی ، رییس‌جمهوری پیشین کشورمان با اشاره به اینکه این روزها یکی از مسایل مطرح سیاسی، استیضاح وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر فرجی‌داناست، گفت: «آقای فرجی‌دانا کیست؟ یک دانشمند، یک فرزند ایران که در سطح بالایی دانش را کسب کرده و آمده به ایران برای خدمت. آقای فرجی‌دانا هم می‌توانست مثل خیلی از کسان دیگر در خارج بماند و امکانات فراوانی داشته باشد هم رشته‌اش هم تحصیلاتش، هم جایگاه علمی‌اش. آمده به ایران چون دلبسته به اینجاست و نه‌تنها به‌عنوان یک استاد عالم، به‌عنوان یک مدیر هم موفق بوده است و اتفاقا توفیق افرادی نظیر فرجی‌دانا این است که همان محیط را می‌خواهند فراهم کنند که «میرزاخانی»‌ها از آن بیرون بیایند یا «میرزاخانی»‌ها بتوانند به اینجا بیایند و در خدمت توسعه علم و دانش و کشور قرار بگیرند.»

«خاتمی» که در جمع اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم‌پزشکی تهران سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه «فرجی‌دانا» انسانی است که حتما گرایش سیاسی دارد، اصول دارد، معیار دارد، فکر دارد، افزود: «اما به‌عنوان یک مدیر برجسته آموزش‌عالی بنده شهادت می‌دهم که به‌هیچ‌وجه اعمال گرایش سیاسی نمی‌کند. حرفی که شما زدید، درست است که دغدغه فضای علمی و استقلال دانشگاه را دارند. اتفاقا این پرهیز از سیاست‌زدگی است. دانشگاه، سیاسی است، باید هم سیاسی باشد، حتما باید سیاسی باشد و اتفاقا مدیر آموزش‌عالی باید فضای فعالیت آزاد و امن سیاسی در دانشگاه را فراهم بیاورد.»

«خاتمی» افزود: «دانشگاه، برتر از این است که کسی از بیرون برایش تصمیم بگیرد. جریان‌ها، نهادها، گروه‌ها، دولت و احزاب؛ آنها نیستند که تعیین‌کننده تکلیف فعالیت‌های دانشگاه هستند دانشگاه باید خودش تصمیم بگیرد.» «خاتمی» در توصیف سیاست‌زدگی گفت: «سیاست‌زدگی یعنی اینکه امتیازاتی که در دانشگاه‌ها هست با ملاحظات سیاسی تقسیم شود. اگر بورس است باید فقط شایستگی‌های علمی و البته اخلاقی باشد و نه ملاحظات خاص سیاسی و جریانی در آن باشد. استقلال دانشگاه به این معناست که گزینش به‌عنوان یک مجازات برای دانشجو نباشد که اگر نپسندیم، کسی را با اعمال گزینش، محروم کنیم یا کار دیگری انجام دهیم. اعمال ملاحظات نادرست چه از طرف اصلاح‌طلبان چه از طرف اصولگرایان نتیجه بدی به بار خواهد آورد. من معتقدم کسانی مثل جناب آقای فرجی‌دانا این دغدغه را دارند. اینکه چقدر موفق بوده‌اند ما معتقدیم اینقدر مشکلات زیاد است که نمی‌توانیم توقع داشته باشیم همه مسایل یک‌شبه حل شود ولی بنده اعتراف می‌کنم از جمله وعده‌هایی که جناب آقای روحانی داده‌اند و ملت به آن رای داده است و جاهایی است که در آن توفیق داشته در آموزش عالی و محیط‌های دانشگاهی است. این قابل تشویق است و نه تحت‌فشار قرار گرفتن.»

«خاتمی» افزود: «امروز ببینید چه کسانی تایید می‌کنند سیاست‌های موجود در وزارت علوم و فعالیت‌هایش را و چه کسانی تقبیح می‌کنند. عمده دانشگاهیان، نمی‌خواهم بگویم فقط دانشگاهیان با گرایش‌های خاص سیاسی اصلاح‌طلبی یا غیراصلاح‌طلبی یا کس دیگر، نخبگان دانشگاهی استادانی که اصلا هیچ‌گونه وابستگی هم به جریانات ندارند و مجموعه دانشجویان راضی‌اند. منظورم از مجموعه، اکثریت قریب‌به‌اتفاق است. ممکن است دانشجویان یا استادانی باشند که وابسته به جریانات خاصی باشند حال آقای فرجی‌دانا را نمی‌پسندند آنها راضی نباشند ولی آنها در اقلیت محض‌اند. شما به محض اینکه اعلام می‌کنید چه کسانی حمایت می‌کنند در ظرف چند ساعت چند هزار نفر از استاد و دانشجو تاییدیه خود را اعلام می‌کنند.» «خاتمی» افزود: «اگر توضیح درست داده شود من معتقدم که مجلس تصمیم مناسب و درستی خواهد گرفت.»

«خاتمی» در انتها افزود: «به لطف خداوند انتظار داریم که مجلس هم این بلوغی را که جامعه ما پیدا کرده است نشان دهد. البته کسانی از این بلوغ خوششان نمی‌آید و آن را برهم می‌زنند، سختگیری می‌کنند که گویا همان روند و روالی که قبل از انتخابات وجود داشته باید ادامه پیدا کند که معتقدم اقلیتند ولی اقلیتی هستند که امکانات فراوانی دارند. انشاءالله مجلس هم نشان خواهد داد که با آن عقلانیت اکثریتی و تامین‌کننده مصالح کشور همراه است و تصمیمی که می‌گیرد انشاءالله تصمیم درست و خوبی باشد.»

«خاتمی» گفت: «ما باید همه سعی خود را کنیم که دولت جناب آقای دکتر روحانی موفق شود و همان‌گونه که بارها اظهار امیدواری کرده‌ام، باز هم امیدوارم که به سوی فضای بازتر و به سوی نزدیکترشدن دل‌ها به یکدیگر همکاری و همراهی با هرکس و هر نهاد برای جلوگیری از افراط و تفریط برویم، سختگیری‌ها کمتر شود، حصرها و حبس‌ها پایان داده شود و از این عقلانیت و اعتدالی که کم‌وبیش برای همه حاصل شده است در مسیر پیشبرد اهداف انقلاب و توسعه کشور و رفع مشکلات مردم حرکت بهتر و شتابان‌تری داشته باشیم.»