تمامیت ارضی و وحدت ملی و توسعه عراق را توسعه و امنیت خود می‌دانیم
تمامیت ارضی و وحدت ملی و توسعه عراق را توسعه و امنیت خود می‌دانیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از خبرنگار اعزامی ایسنا به عراق ، محمد جواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با رییس اقلیم کردستان عراق گفت: خطر افراط و ترور را نه علیه یک قوم در عراق یا حتی علیه عراق و سوریه، بلکه علیه کل منطقه و جهان می‌دانیم ، ظریف […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از خبرنگار اعزامی ایسنا به عراق ، محمد جواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با رییس اقلیم کردستان عراق گفت: خطر افراط و ترور را نه علیه یک قوم در عراق یا حتی علیه عراق و سوریه، بلکه علیه کل منطقه و جهان می‌دانیم ، ظریف در این کنفرانس خبری تاکید کرد : ما از هر گونه توافقی که میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق صورت گیرد، حمایت می‌کنیم.

وی گفت: داعش خطری است که همان اندازه که علیه مردم کرد عراق است، علیه شیعیان و مردم اهل سنت و گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی دیگر و مردم منطقه و حتی علیه کسانی که در زمانی با داعش مسامحه کرده و از آن‌ها حمایت کردند، است.

وزیر امور خارجه افزود: ما در این مبارزه در کنار مردم عراق بوده و خواهیم بود و بسیار هم خوشحالیم با درایت مرجعیت عالی و رهبران سیاسی روند تشکیل دولت با موفقیت پیش رود و دولتی فراگیر، کارآمد و سالم به‌زودی برای همه مردم عراق تشکیل شود. ما در این روند در کنار مردم عراق خواهیم بود که ان‌شاءلله به زودی تشکیل خواهد شد و با جدیت و قدرت از آن حمایت می‌کنیم.ظریف بارزانی

او اضافه کرد: ما از هر گونه توافقی که میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق صورت گیرد، حمایت می‌کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حضور نیروهای ایرانی در منطقه کردستان تاکید کرد: ما حضور نظامی در عراق نداریم اما همکاری نظامی با دولت مرکزی و اقلیم کردستان در حزوه‌های مختلف داشتیم و خوشحالیم که توانستیم وظایف خود را انجام دهیم. معتقدیم کشورهای غربی‌ نیز تعهداتی نسبت به دولت مرکزی عراق داشتند که متاسفانه آن‌ها را اجرا نکردند و باید از آن‌ها پرسید که چرا به تعهدات‌شان پایبند نبودند؟ در عین حال ما کماکان در کنار مردم عراق خواهیم بود.

ظریف تاکید کرد: ما یک نیروی مسلح داریم و آن هم نیروی مسلحی است که تحت امر جمهوری اسلامی ایران است؛ اگر گروه دیگری باشد گروه تروریستی است که ما آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم.

وی درباره درخواست مهمات از سوی کردستان از ایران گفت: ما وظیفه خود می‌دانیم که به دوستان‌مان در عراق کمک کنیم. در خصوص اختلاف‌ها میان دولت عراق و اقلیم کردستان از هر گونه توافقی حمایت می‌کنیم و امیدواریم با تشکیل دولت هر چه سریع‌تر دولت فراگیر تشکیل و موضوعات و مسایل دیگر هم مورد بحث و توافق گروه‌های عراقی قرار گیرد.

ظریف ادامه داد: امروز همه مردم عراق و منطقه یک کشور مشترک هستند و باید با هم کار کنند و این پیام دولت، ملت و رهبری ایران به مردم و دولت عراق و اقلیم کردستان است.

او درباره دیدارش با طالبانی نیز گفت که برای ملاقات طالبانی به عنوان دوست قدیمی خود و ایران به سلمانیه خواهد رفت.

وزیر خارجه ایران هم‌چنین از شرکتش در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان خبر داد.

ظریف در پاسخ به اینکه در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای به توافق می‌رسیم؟ اظهار کرد: اگر اراده سیاسی در طرف مقابل باشد حتما امکان رسیدن به راه‌حل و توافق وجود دارد.

به گزارش ایسنا،‌ در ادامه این کنفرانس مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق با تاکید بر روابط دوستانه ایران و اقلیم گفت امیدواریم بتوانیم خطر داعش را پایان دهیم.

وی درباره برخی اخبار مبنی بر پیشروی و تصرف سد موصل توسط داعش با تکذیب این اخبار گفت: بعد از رسیدن کمک‌ها و اراده‌ای که ملت کرد از خود نشان دادند داعش نتوانست به اهدافش دست یابد.