خط امام : معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به اینکه الان پرونده شش بانک در هیات انتظامی بانک ها در حال رسیدگی است، گفت: این اقدام جزای سنگینی برای بانک هایی است که ضوابط بانک مرکزی درباره نرخ های سود را رعایت نکرده اند. به گزارش خط امام از گزارش روز دوشنبه ایرناٰ ، […]

خط امام : معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به اینکه الان پرونده شش بانک در هیات انتظامی بانک ها در حال رسیدگی است، گفت: این اقدام جزای سنگینی برای بانک هایی است که ضوابط بانک مرکزی درباره نرخ های سود را رعایت نکرده اند.

به گزارش خط امام از گزارش روز دوشنبه ایرناٰ ، حمید تهرانفر در نشستی خبری با اعلام فعالیت 34 بانک و موسسه اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در نظام بانکی، اظهار داشت: این بانک ها در جمع 20 هزار و 262 شعبه در سطح کشور دارند.

** بانک های کشور 714 هزار میلیارد تومان سپرده دارند

معاون نظارتی بانک مرکزی جمع سپرده بانک های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری را هفت هزار و 143 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: سرانه سپرده هر شعبه 352 میلیارد ریال است.

وی با بیان اینکه مانده تسهیلات تا پایان تیرماه 600 میلیارد تومان پرداخت شده، تصریح کرد: یکصد و دوازده هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ها به شرکت های زیرمجموعه شان پرداخت شده است.

تهرانفر با اشاره به اینکه سرمایه گذاری بانک ها در سهام شرکت ها 245 هزار میلیارد ریال است، افزود: 10 هزار و 660 میلیارد ریال کل دارایی بانک هاست. دارایی های ثابت بانک ها نیز برابر با 500 هزار میلیارد ریال تا پایان تیرماه بوده است.

وی با بیان اینکه سپرده های قرض الحسنه پس انداز نزد بانک ها 300 هزار میلیارد ریال است، تصریح کرد: تسهیلاتی که از این محل پرداخت شده حدود 263 هزار میلیارد ریال است. هرچند پرداخت تسهیلات جدید از این محل خیلی کم و ضعیف است.

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره کفایت سرمایه بانک ها نیز گفت: در نظام بانکی کشور رقم کفایت سرمایه به طور میانگین 6.40 درصد است که این رقم برای بانک های دولتی 5.9 و خصوصی ها 8.4 درصد است.

تهرانفر به اصلاح ضوابط و بخشنامه های بانک مرکزی طی یک سال گذشته اشاره و تصریح کرد: از مهمترین این ضوابط اصلاح تعهدات کلان، نرخ های سود بانکی و اساسنامه بانک های دولتی و خصوصی است.

وی بهبود فضای کسب و کار در نظام بانکی کشور را از دیگر اقدامات انجام شده در بانک مرکزی ذکر کرد و افزود: مسئولان بانک ها شب ها راحت تر می خوابند اگر بدانند که توانسته اند به بخش تولید کمک کنند.

تهرانفر با اشاره به اینکه الان سایت بانک مرکزی به روز شده است، گفت: قبلا نام موسساتی در سایت بانک مرکزی وجود داشت که اصلا تحت نظارت این بانک نبودند اما الان رویه نظارت در بازار غیرمتشکل پولی تشدید شده و هماهنگی های زیادی با سایر دستگاه های نظارتی از جمله نیروی انتظامی در این خصوص انجام داده ایم.

معاون نظارتی بانک مرکزی از ارائه مجوز به یک موسسه اعتباری جدید خبر داد و تاکید کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه نمی پذیرد که تعاونی اعتباری غیرمجاز در جامعه وجود داشته باشد و فعالیت کند.

تهرانفر با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم به طور ریشه ای ساختار نظارت بانک مرکزی را اصلاح کنیم، افزود: از همین رو نیاز است که قانون پولی و بانکی بازنگری شود و مجلس تصویب کند که اختیارات بهتری به بخش نظارت این بانک داده شود.

** صندوق های قرض الحسنه چند شعبه ای مشمول پرداخت سپرده قانونی به بانک مرکزی می شوند

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: براساس برنامه ها قرار است صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای را مشمول سپرده قانونی کنیم تا با این کار ساماندهی در بازار صندوق های قرض الحسنه شکل گیرد.

** لیزینگ مسکن فعلا متوقف است چون به صلاح نیست

تهرانفر درباره وضعیت بررسی پرونده لیزینگ مسکن در بانک مرکزی نیز افزود: این طرح در بانک مرکزی مطرح شد ولی در جمع بندی نهایی متوقف ماند چرا که با توجه به شرایط کشور الان به صلاح نیست این طرح را نهایی کنیم بنابراین لیزینگ مسکن فعلا متوقف می ماند.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طی هفته های اخیر به دفعات از سوی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شاهد اظهاراتی مبنی تغییر نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار هستیم، آیا بناست در هفته های آتی نرخ سود تغییر کند؟ اظهار داشت: سود سپرده ها بخاطر تورم نزولی باید مجددا بررسی شود اما الان تصمیمی نداریم و چیزی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار ندارد.

وی افزود: اینکه روشی را برای تغییر نرخ سود به شورای پول و اعتبار ببریم مطرح نیست. هنوز چیزی در این خصوص روی کاغذ نیامده و آنچه گفته شده در حد حرف است.

تهرانفر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه نمی خواهید طرحی را برای تغییر نرخ سود به شورا ببرید؟ گفت: فعلا خیلی زود است که بخواهیم این کار را بکنیم چرا که باید منتظر ادامه روند تورم باشیم.