|خطر نسل کشی در آمرلی عراق | شهر امید و انتظار |
|خطر نسل کشی در آمرلی عراق | شهر امید و انتظار |

خط امام : آمرلی ها منتظرند؛ هنوز چشم در راهند؛ همچنان امید هست، اما شبح مرگ هم هست که بر سر همه ساکنان این شهر منتظر سایه انداخته است. برای جمعیت 17 هزار نفری آمرلی، همه جا را سکوت فرا گرفته است، صدایی از سر همدردی شنیده نمی شود. شاید فقط عده ای که توان […]

خط امام : آمرلی ها منتظرند؛ هنوز چشم در راهند؛ همچنان امید هست، اما شبح مرگ هم هست که بر سر همه ساکنان این شهر منتظر سایه انداخته است.
برای جمعیت 17 هزار نفری آمرلی، همه جا را سکوت فرا گرفته است، صدایی از سر همدردی شنیده نمی شود. شاید فقط عده ای که توان کمک ندارند، برایشان دعا می کنند.
شهر آمرلی که بیشتر ساکنین آن را ترکمن های شیعه تشکیل می دهند مدت زیادی است که در محاصره نیروهای داعش قرار دارد و ساکنین آن در شرایط بدی به سر می برند. نیروهای داعش همه روزه برای شکستن مقاومت این شهر، به آن هجوم می آورند، با اینحال، مردم تا بحال در برابر این گروه تروریستی مقاومت کرده اند.
آیت الله العظمی سیستانی ، در رابطه با شرایط بد مردم در شهر آمرلی ابراز نگرانی کرده است، زیرا این مردم در گرمای شدید تابستان، بدون آب آشامیدنی و برق در شرایطی بحرانی قرار گرفته اند. مواد غذایی و دارویی در این شهر نیز به شدت رو به تحلیل رفته و در شرف اتمام است.آمرلی11
برخلاف ایزدی هایی که در کوه سنجار گرفتار شده بودند، اما نیروی هوایی آمریکا برای آنان بسته های آب آشامیدنی و مواد غذایی و دارویی پرتاب می کرد، شیعیان آمرلی، هیچ بسته امدادی دریافت نکرده اند.
سازمان ملل هشدار داد: اگر اقدامی فوری برای نجات مردم تحت محاصره در آمرلی صورت نگیرد، احتمال قتل عام مردم این شهر بسیار زیاد خواهد بود.
شیعیان ترکمن آمرلی، سومین قوم بزرگ عراقی پس از اقوام عرب (شیعه و سنی) و کردهای عراقی به حساب می آیند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز سه شنبه نسبت به بروز فاجعه انسانی در شهر آمرلی در شمال عراق و روستاهای اطراف آن و قتل عام مردم بیگناه به دست تروریست ها هشدار داد ، مرضیه افخم با یادآوری وضعیت بسیار بد و بحرانی شهر آمرلی در شمال عراق ، مقاومت دو ماهه مردم این منطقه را در مقابل تروریست ها به رغم فقدان سلاح و آذوقه تمجید و از رویکرد دو گانه کشورهای غربی به خصوص دولت آمریکا در برخورد با تروریسم و حتی مسائل انسان دوستانه انتقاد کرد.
روز سه شنبه بالگردهای ارتش عراق ضمن ریختن بسته های کمک های امدادی بر روی این شهر،صدها نفر از ساکنین این شهر را که بیشتر زنان و کودکان هستند را به مکانی امن منتقل کردند. گفته می شود ارسال کمک ها برای اهالی شهرک آمرلی از طریق هوا بسیار خطرناک است و بالگردهای نظامی در حین پرواز و فرود در این شهرک به شدت هدف حملات خمپاره ای و گلوله باران تروریست های داعش قرار می گیرند .
سرهنگ مصطفی البیاتی از فرماندهان نیروی هوایی عراق هم اعلام کرده جنگنده های ارتش دیروز دست کم نه بار مواضع و محل استقرار عناصر داعش را در اطراف شهرک تحت محاصره آمرلی بمباران کردند
آمرلی 2اما هنوز نشانه ای از یک اقدام عاجل دیده نمی شود. آنطور که آمرلی ، شهری از توابع طوز خورماتور در استان صلاح الدین عراق ، برای اهالی آن اکنون کانون مهمترین خبر روز جهان باید باشد، برای جهانیان نیست؛ این یک حقیقت تلخ است.

تکلیف قهرمان جام جهانی هم مشخص شد، اما مسی همچنان سوژه روز دنیاست و وضعیت نیمار همه را نگران کرده است و وقایع زندگی براد پیت…، اما کسی از کودکان بی غذا در آمرلی در گوشه کوچکی از جهان، خبری نمی گیرد.

در بغداد هم هیچ نشانه ای از یک تحرک جدی دیده نمی شود. ارتش ، پیشمرگها و نیروهای مردمی هر کدام در گوشه ای سرگرم نبرد با داعش، گروهی تروریستی که بخش مهمی از کشور را بطور صد در صد آلوده کرده است، می باشند.

حالا اما وحشت از یک کشتار جمعی، شبیه آنچه در دهه 80 میلادی در صبرا و شتیلای لبنان و یا در دهه 90 میلادی در سربرنیستای بوسنی، رخ داد فضای منطقه را فرا گرفته است.

این شهر بیش از 80 روز در محاصره داعش است و مقاومت کرده، اما دیگر همه منابع در حال ته کشیدن است، حتی روحیه بسیار بالای مردم این شهر!

آنها در دفاع از ناموس و خانه و کاشانه خود مردانه جنگیده اند و می گویند تا آخرین گلوله خواهند ایستاد و راهی هم جز این نیست، اما زندگی در آمرلی تنها دو گزینه مقابل اهالی اش قرار داده است، ˈ مرگ یا مرگˈ!

از یک طرف گرسنگی و مصرف آب آلوده و کمبود دارو آنها را به مرگ تهدید می کند و از طرفی هر لحظه امکان هجوم گسترده داعش و ورود تروریست ها به شهر وجود دارد که نتیجه اش قتل عام جمعی و نسل کشی است.

آمرلی ها امروز بیش از هرچیز به یک اقدام نظامی چشم دوخته اند چرا که در صورت سقوط شهر معلوم نیست چه بر سر مردم آن خواهد آمد.

هفته گذشته بر سر بحران انسانی در آمرلی، نمایندگانی توانستند با اصرار و تقلای فراوان یک جلسه اضطراری برای آن اختصاص دهند، اما تمام سرو صداها این هفته فروکش کرد. حتی سر و صدای رسانه ای هم گویا خوابیده است، اما شبح مرگ همچنان در آسمان آمرلی حاضر است.

ˈعمار البغدادیˈ یک نویسنده عراقی در اعتراض به بی تحرکی نسبت به بحران آمرلی می نویسد: ارتش هر روز از پیروزی هایش در رسانه ها می گوید ، حال آنکه آمرلی بدون امکانات نظامی و آب و غذا در محاصره است. ˈآمرلی عراق1

او سپس این سوال را مطرح می کند:چرا از آن صدها هزار داوطلب مردمی که به خواست مرجعیت برای مقابله با تروریسم بسیج شده بودند، بهره گرفته نمی شود؟

ارتش عراق هم اکنون در دو منطقه جنوب و شمال بغداد سرگرم شدیدترین نبردهای دهه های اخیر است؛ جایی که داعش تلاش دارد از طریق منافذ آن خود را به پایتخت برساند.

جرف الصخر در استان بابل و سامرا و تکریت در صلاح الدین، فلوجه در الانبار و نیز جلولا در استان دیالی از جمله مناطقی هستند که ارتش عراق به همراه نیروهای داوطلب در جنگی سخت با داعش بسر می برد.

داعشی ها در مناطقی که تحت کنترل داشته اند، بیشترین موانع مانند بمب های کنار جاده ای یا مین های ضد نفر کار گذاشته اند و پیشروی نیروها به کندی صورت می گیرد.

هفته گذشته دو بار این نیروها برای پاکسازی تکریت ، تا مرکز شهر پیش رفتند، ادارات پلیس، بیمارستان علوم پزشکی و حتی ساختمان شورای استان را به تصرف خود در آوردند ، اما فشار داعش باعث شد مجبور به ترک شهر شده و در پشت دروازه های آن برای باردیگر به انتظار بنشنند.

ارتش و داوطلبان ، برای شکستن محاصره آمرلی باید مناطقی از دو استان دیالی و صلاح الدبن را پاکسازی کنند. ارتش عراق برای رسیدن به آمرلی باید از شهرهای المقدادیه، خالص، کلار، کفری و حتی جلولا در استان دیالی و نیز مناطق شرقی صلاح الدین از جمله منطقه عمومی تکریت و سلسله ارتفاعات حمرین عبورکند ، در حالی که حرکت نیروها کند است.

بنابراین عملیات هوایی، استفاده از بالگردهای جنگی و عملیات هلی بورن، به عنوان سهل ترین راههای کمک به اهالی آمرلی اولویت دارد و این خواسته کوچکی در برابر هزاران رنجی است که آمرلی ها می برند.

با این همه در بغداد گفته شده که بزودی عملیات بزرگ ارتش عراق برای شکستن محاصره آمرلی آغاز می شود و سازمان ملل هم در بیانیه ای ضمن هشدار به وقوع یک فاجعه انسانی خواستار اقدام فوری نظامی و انساندوستانه برای نجات محاصره شدگان آمرلی شده است.

خط امام / پژوهش تحلیل خبر

منابع : ایرنا / جام جم آنلاین / واحد مرکزی خبر