خط امام : دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز جمعه با اشاره به افزایش سطح تهدیدات تروریستی در این کشور غربی، داعش را یک تهدید امنیتی برای کشورش خواند و گفت: ما نگران احتمال وقوع این حملات در داخل بریتانیا هستیم. به گزارش ایرنا، وی در یک نشست خبری در لندن، این تهدیدات را مرتبط […]

خط امام : دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز جمعه با اشاره به افزایش سطح تهدیدات تروریستی در این کشور غربی، داعش را یک تهدید امنیتی برای کشورش خواند و گفت: ما نگران احتمال وقوع این حملات در داخل بریتانیا هستیم.

به گزارش ایرنا، وی در یک نشست خبری در لندن، این تهدیدات را مرتبط با ˈایدئولوژی مسموم ˈ گروه های افراطی و تندرو در سوریه و عراق که ˈهمه ادیان و رهبران دینی آن را محکوم دانسته اندˈ، ارزیابی کرد و اظهارداشت: آنچه در عراق رخ می دهد، امنیت همه منطقه را تهدید می کند. از همین رو، جامعه جهانی باید با افراط گرایی و تروریسم به مبارزه برخیزد.

کامرون یادآور شد: وزیر کشور انگلیس تایید کرده است که ˈمرکز مشترک تحلیل تروریسم ˈ، سطح خطر تروریسم را در بریتانیا از ˈقابل توجهˈ به ˈشدید ˈ افزایش داده است.

وی گفت:ˈ این اولین بار در طول سه سال گذشته است که تهدید تروریستی برای کشورمان به این سطح می رسد و اولویت من به عنوان نخست وزیر این است که هر کاری که برای تامین امنیت مردم لازم است، انجام دهم.ˈ

نخست وزیر انگلیس همچنین با بیان اینکه اعمال گروه های افراطی در عراق و سوریه ارتباطی با اسلام واقعی ندارد، تصریح کرد: اسلام دین رافت و صلح است، اما افراط گرایی اسلامی یک ایدئولوژی سیاسی مسموم است که از سوی یک عده اقلیت حمایت می شود.

وی گفت: ˈما باید با این نوع افراط گرایی مقابله کنیم و درهمین چارچوب، هماهنگی انگلیس با دستگاه های اطلاعاتی کشورهای همپیمان بریتانیا برای مقابله با افراط گرایان، ضروری است.ˈ

کامرون با بیان اینکه ˈما نگران گسترش فعالیت داعش در منطقه خاورمیانه هستیمˈ، افزود: مبارزه با تروریسم سال های طولانی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی گفت: ˈما همگی از قتل وحشیانه ˈجیمز فولیˈ روزنامه نگار آمریکایی بسیار ناراحت شدیم و این در حالی است که صدای کسی که سر روزنامه نگار آمریکایی را برید، مربوط به یک انگلیسی بود. بنابر این، کاملا روشن است که این یک جنگ و درگیری خارجی نیست که هزاران مایل از انگلیس فاصله داشته باشد و امیدوار باشیم که بتوانیم آن را نادیده بگیریم.ˈ

کامرون تاکید کرد: جاه طلبی برای ایجاد خلافتی تندرو در قلب عراق و سوریه تهدیدی برای امنیت ما در انگلیس به شمار می آید.

نخست وزیر انگلیس همچنین با اشاره به حضور نزدیک به 500 تن از اتباع این کشور در میان گروه های افراطی و تروریستی از جمله داعش در سوریه و عراق گفت: بریتانیا با خطر بازگشت این افراد روبرو است و باید با این خطر مقابله کرد.

وی افزود: ˈدر باره منبع تهدیدی که با آن روبرو هستیم، باید شفاف بگویم تهدیدهای تروریستی در منطقه خاورمیانه با جنگ ده سال پیش در عراق ایجاد نشده است بلکه این تهدیدات حتی قبل از حملات وحشتناک یازدهم سپتامبر هم وجود داشت.ˈ

به عقیده کامرون، این تهدید تنها از طریق رسیدگی به دغدغه ها و نارضایتی ها از سیاست خارجی غرب و یا تنها از طریق یافتن راه حلی برای مشکل فقر، دیکتاتوری و بی ثباتی در منطقه حل نمی شود، اگرچه حل این مسائل نیز مهم است بلکه ریشه این تهدیدات ˈایدئولوژی مسموم ˈ این گروه های افراطی است که همه ادیان و مذاهب و همه رهبران دینی آن را محکوم کرده اند.

وی اضافه کرد: در این دیدگاه افراطی، باور بر این است که از بیرحمانه ترین اشکال تروریسم و خشونت ( از جمله بریدن سر افراد و خشونت علیه زنان) می توان برای اعمال فشار بر مردم برای قبول دیدگاهی مردود در جهان استفاده کرد.

 

نخست وزیر انگلیس گفت: ˈبنابر این، این نبردی میان اسلام در یک طرف و تندروها در طرف دیگر است که تلاش می کنند از اسلام سوءاستفاده کنند.ˈ

* اسلام؛ مروج صلح

کامرون تصریح کرد: کاملا حیاتی است که ما میان مذهب و ایدئولوژی سیاسی تفاوت قائل شویم. اسلام دینی است که بیش از یک میلیارد نفر به آن ایمان دارند و ترویج صلح می کند. اسلام منبع راهنمای روحی است که هر روز میلیون ها نفر را به نیکوکاری بی شمار توصیه می کند.

وی افزود: اسلام گرایی افراطی، یک دیدگاه سیاسی مسموم است که گروهی اقلیت طرفدار آن هستند و این تندروها از دین اسلام برای توجیه ایدئولوژی وحشیانه خود استفاده می کنند.

نخست وزیر انگلیس با بیان اینکه ˈما این افراطی گری را قبلا نیز در کشورمان انگلیس تجربه کرده ایمˈ، خاطرنشان ساخت: آنچه که ما اکنون در عراق با آن روبرو هستیم یعنی داعش، تهدیدی بزرگتر و عمیق تر از آنچه که قبلا می شناختیم، برای امنیت بریتانیا بشمار می آید.

کامرون گفت: این گروه تروریستی به دنبال آن است که در کشورهای دیگر منطقه یعنی اردن و لبنان تا مرز ترکیه گسترش پیدا کند و ممکن است در نهایت شاهد تشکیل کشور و حکومتی تروریستی باشیم که مرزهای آن تا ساحل مدیترانه و مرزهای یک عضو ناتو کشیده می شود.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی توانیم با این ایدئولوژی کنار بیاییم، بلکه باید با آن در داخل و خارج کشور مقابله کنیم، افزود: برای این منظور ما به رویکردی قاطع، سختگیرانه، صبورانه، هوشمندانه و جامع برای شکست دادن این تهدید تروریستی نیاز داریم.

 

* برنامه های انگلیس برای مقابله با داعش

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: پاسخ قاطع و سختگیرانه به معنای دادن یک پاسخ امنیتی قاطع و محکم است که شامل تعقیب تروریست ها، همکاری بین المللی در زمینه اطلاعاتی و ضد تروریسم و همچنین اتخاذ تدابیری جدی علیه تروریستها در داخل کشور باشد. همچنین لازم است یک پاسخ سیاسی هوشمند به این مشکل بدهیم و در همین راستا ما از تمامی منابعی که در اختیار داریم، از جمله نیروی نظامی استفاده خواهیم کرد.

کامرون افزود: ما اقداماتی را برای محدود کردن سفر افراد مشکوک اتخاذ خواهیم کرد و در این زمینه راهبردی را برای مقابله با هر کسی که از تروریسم حمایت می کند، حتی اگر خارج از انگلیس باشد، در نظر گرفته ایم.

وی با اشاره به بازداشت افرادی که برای پیوستن به گروه های افراطی و تروریستی چون داعش قصد سفر به خارج دارند، گفت: روز دوشنبه آینده در پارلمان تدابیر لازم در این خصوص از جمله سخت گیری های بیشتر درخصوص دادن گذرنامه به کسانی که به گروه های افراطی می پیوندند، اعلام خواهد شد.

کامرون با بیان اینکه از سال گذشته تا کنون بازداشت افراد مرتبط با سوریه پنج برابر شده است، گفت : ما به روشنی اعلام کرده ایم کسانی که پرچم داعش را دارند یا دنبال جذب نیرو برای داعش هستند، بازداشت و وسایل آنها توقیف می شود.

وی همچنین با اشاره به رویکرد جدید دولتش برای مقابله با بنیادگرایی و افراطی گری در انگلیس اظهارداشت: لازم است با ایدئولوژی اسلامگرایی افراطی در نطفه مقابله کنیم و آن را در ریشه بخشکانیم پیش از آنکه به شکل خشونت و تروریسم درآید.

کامرون افزود: این بدان معناست که تفکر مروجان دیدگاههای افراطی را به چالش بکشیم، گروههایی را که در انگلیس برنامه های افراطی دارند، شناسایی کنیم و با تقویت و حمایت از اکثریت قریب به اتفاقی که به ارزش های دموکراسی و احترام به اقلیت ها باور دارند، با این گروه های افراطی مقابله کنیم.

در همین حال،ˈ ترزا میˈ وزیر کشور انگلیس نیز روز جمعه با اعلام اینکه سطح تهدیدات تروریستی در این کشور از قابل توجه به ˈجدیˈ افزایش یافته است، گفت به رغم این مساله ، تهدید خاصی درحال حاضر وجود ندارد.

 

وزیر کشور انگلیس با بیان اینکه افزایش سطح تهدید مربوط به تحولات عراق و سوریه است، تاکید کرد هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد یک حمله قریب الوقوع در جریان است.

به گفته وی، تصمیم «مرکز مشترک تحلیل تروریسم» براساس اطلاعات دریافتی، گرفته شده و مستقل از دولت است.

وزیر کشور انگلیس اخیرا نیز اعلام کرده بود که لندن به دنبال ایجاد سازوکار جدید قانونی به منظور مقابله با گروه های افراطی است.

به گفته وی، این قانون که شامل ˈنظم بخشی به رفتارهای ضداجتماعیˈ است علاوه بر برخورد با گروه های افراطی، فعالیت مبلغان مذهبی تندرو که در حال حاضر جرم محسوب نمی شود و نیز ادبیات مورد استفاده آنها را محدود خواهد کرد.

وی همچنین فاش کرد براساس این قانون، پیوستن افراد به گروههای افراطی که دیدگاه های خشونت طلبانه دارند، جرم محسوب خواهد شد حتی اگر آنها به طور مستقیم درگیر فعالیت های تروریستی نباشند.

به دنبال سر بریده شدن یک روزنامه نگار آمریکایی توسط یکی از اعضای انگلیسی گروه داعش، فشارها بر دولت انگلیس برای مقابله با افراد مظنون به همکاری با گروه های افراطی در سوریه وعراق افزایش یافته است .

هم نمایندگان مجلس عوام و هم نمایندگان مجلس لردها و همچنین برخی از شخصیت های سیاسی ازجمله شهردار لندن، از دولت انگلیس درخواست کرده اند برای مبارزه علیه گروه های افراطی این کشور تغییراتی را در قوانین صورت دهد.

گفته می شود سخت تر شدن قوانین مهاجرتی و نیز محدود کردن حقوق افراد خارجی که در بریتانیا زندگی می کنند، از جمله تدابیری است که ممکن است دولت انگلیس برای مقابله با گروه های افراطی و تروریستی به کار ببندد.

این درحالی است که یک عضو ارشد شورای مسلمانان بریتانیا اخیرا در سخنانی ، سیاست ها و راهبردهای دولت انگلیس را فراهم کننده زمینه برای رشد گروه های افراطی دراین کشور ارزیابی کرد.

ˈهارون خانˈمعاون دبیرکل این تشکل بزرگ اسلامی در بریتانیا روزسه شنبه در گفت وگو با بی بی سی، نسبت به تبعات منفی آنچه آن را راهبرد به اصطلاح دولت انگلیس در قبال گروه های افراطی خواند، هشدار داد و گفت این راهبرد ˈشکست خوردهˈ و دارای ˈتاثیرات منفیˈ است.

این عضو ارشد شورای مسلمانان بریتانیا گفت:دولت انگلیس با این راهبرد بدنبال کاهش نفوذ تفکر افراط گرایی است اما در حقیقت این طرح سبب بیگانه سازی جوانان و هول دادن آن به طرف گروه های افراطی خواهد شد.

پلیس اسکاتلندیارد روز سه شنبه گذشته اعلام کرد از اوایل سالجاری میلادی تاکنون، 69 نفر مظنون که با هدف پیوستن به گروه های افراطی قصد سفر به سوریه یا عراق داشته اند، در بریتانیا دستگیر شده اند.

،ˈمارک روولیˈاز افسران ارشد متروپلیتن لندن (اسکاتلندیارد)،به خبرنگاران گفت در سال جاری میلادی شمار بریتانیایی های که در این ارتباط دستگیر شده اند، پنج برابر افزایش یافته است.

این مقام اسکاتلندیارد با بیان اینکه افزایش شمار افراد خطرناک مظنون به اعمال تروریستی در سوریه و عراق یک چالش امنیتی به شمار می رود، از مردم بریتانیا خواست برای شناسایی این افراد مظنون به پلیس کمک کنند.

مارک روولی همچنین گفت که میزان پول نقد ضبط شده که این افراد سعی کرده اند برای کمک به فعالیت های تروریستی در سوریه ، از بریتانیا خارج کنند،امسال دو برابر شده است.