خط امام : وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که موضوع هسته‌ای وارد مرحله حساسی شده است، گفت: روسیه همواره نقش فعال و مثبتی در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده است. به گزارش ایسنا محمدجواد ظریف که هم‌اکنون در مسکو به سر می‌برد،‌ روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: روسیه هم به عنوان عضو 1+5 و […]

خط امام : وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که موضوع هسته‌ای وارد مرحله حساسی شده است، گفت: روسیه همواره نقش فعال و مثبتی در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده است.

به گزارش ایسنا محمدجواد ظریف که هم‌اکنون در مسکو به سر می‌برد،‌ روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: روسیه هم به عنوان عضو 1+5 و هم به عنوان کشوری که ایران بیشترین همکاری هسته‌ای را با آن دارد، روابط فعالی در حوزه هسته‌ای در آینده با ایران خواهد داشت.

وی اضافه کرد: به‌ویژه با چشم‌اندازی که در مورد همکاری‌های هسته‌ای میان دو کشور ایران و روسیه وجود دارد، انتظار داریم مسکو نقش فعال و مثبت خود در مذاکرات هسته‌ای را که همواره دارای این نقش بوده است، تقویت کند و برای رسیدن به راه حل، کمک جدی به روند مذاکرات انجام دهد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی که در این سفر با آقای لاوروف خواهم داشت، برای حرکت به این سمت کمک خواهد کرد.

ظریف در تشریح اهداف سفر خود به روسیه گفت: پس از سفر به ترکیه و حضور در مراسم تحلیف آقای اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سفری کاری به روسیه انجام دادم.

وی با بیان اینکه در این سفر می‌خواهم ملاقات جدی کاری با آقای لاوروف داشته باشم، افزود: نیاز داریم در موضوع هسته‌ای و موضوعات منطقه‌ای به‌ویژه افغانستان، عراق، سوریه و فلسطین و تحولاتی که در حال انجام شدن است گفتگوهایی انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بحران حضور یک نیروی افراطی همراه با اقدامات وحشیانه در منطقه ما خطری است که کل منطقه را تهدید می‌کند.

ظریف با یادآوری اینکه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در یک سال اخیر پس از دولت یازدهم، تحول جدی به سمت روابط راهبردی بوده است، خاطرنشان کرد: در این راستا رؤسای جمهور دو کشور سال گذشته دو دیدار انجام دادند و دیدار سوم نیز در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: فصل جدیدی از روابط دوجانبه میان ایران و روسیه در راه است که نیازمند گفت‌وگوهای مستمر و مرتب میان مقامات دو کشور است.

به گزارش واحد مرکزی خبر وی افزود: ما این گفت‌وگوها را در ماه‌های گذشته در سطوح مختلف انجام دادیم و این سفر به مسکو نیز در همین راستاست.

بر اساس این گزارش ظریف با لاوروف صبح امروز دیدار کرد.

پس از این دیدار، وزرای امور خارجه ایران و روسیه در نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌دهند.