خط امام : بنا بر اعلام سازمان ملل، حدود 700 نفر از شیعیان ترکمن عراق که بیشتر آنها از زنان، کودکان و سالخوردگان بودند به دست تروریست های داعش قتل عام شدند. پس از حمله داعش به روستاهای ایزدیان در عراق، تمام امکانات رسانه ای غرب و خبرگزاریهای آنها بسیج شدند تا درخطر بودن جان […]

خط امام : بنا بر اعلام سازمان ملل، حدود 700 نفر از شیعیان ترکمن عراق که بیشتر آنها از زنان، کودکان و سالخوردگان بودند به دست تروریست های داعش قتل عام شدند.

پس از حمله داعش به روستاهای ایزدیان در عراق، تمام امکانات رسانه ای غرب و خبرگزاریهای آنها بسیج شدند تا درخطر بودن جان انسانها و نیاز مبرم به کمک های فوری از طریق شبکه های صوتی و تصویری خود به نمایش درآورند به طوریکه در بخش های مختلف خبری با تصویر لحظات فرار آوارگان از چنگ نیروهای داعش خود را به مانند ملکه نجاتی که عده ای را از مرگ حتمی نجات می دادند، برای مخاطبان جهانی خود به تصویر کشیدند.

این در حالی است که مقامات عراقی از بی توجهی جامعه جهانی به محاصره برخی از شهرها و مناطق عراق از جمله شهرهای مسلمان و شیعه نشین به خصوص منطقه آمرلی و قتل عام زنان و کودکان این منطقه به شدت انتقاد می کنند.

بیش از 17 هزار تن از اهالی «آمرلی»، شهری از توابع طوزخورماتو در استان صلاح الدین در شمال عراق، در معرض خطر کشتار جمعی توسط داعش و مرگ به دلیل بی آبی و گرسنگی هستند اما کمتر خبری از آنها بر تلکس خبرگزاریها و یا صفحات تلویزیونهای جهانی مشاهده می شود، مقامات عالی رتبه و سیاسی کشورها علاقه ای به اظهارنظر در این باره ندارند و حتی داعش را برای این کار به شکل جدی سرزنش نمی کنند، بر خلاف آنچه که در مورد ایزدیان انجام شد و اخبار حوادث مربوط به شکل لحظه ای به اطلاع افکارعمومی جهان می رسید.

ˈکامل امینˈ سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق می گوید: مساله مسیحیان و ایزدی هایی که با تهدیدات داعش در عراق مواجه بودند ، ابعاد بین المللی گسترده ای پیدا کرد، حال آن که مساله آمرلی که ساکنان آن ترکمن های شیعی هستند، مورد غفلت واقع شد.

نگاه تبعیض آمیز قدرتهای جهانی به کشتار انسانها و اولویت بندی کردن آنها براساس نوع دین، مذهب و ملیت رویکردی نژاد پرستانه است که در حال حاضر جامعه جهانی را برای کمک به انسانهای گرفتار در چنگ عده ای ددمنش به طبقات مختلف و با درجات مختلفی از حق زندگی رده بندی کرده است.

به گزارش ˈورلد بولتنˈ، ˈمارکو بابیلˈ نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در عراق، گفت که تروریست های داعش در عراق در تاریخ 11 الی 12 ژوئیه (20 و 21 تیرماه) در حدود 700 شهروند عراقی متعلق به جامعه شیعیان ترکمن را در روستای ˈبشیرˈ در نزدیکی شهر آمرلی قتل عام کرده اند.

وی افزود: در مناطقی که در ماه ژوئن (خرداد) به تصرف داعش درآمده است، رفتار و اقدامات خشونت بار علیه کودکان در قیاس با ماه های قبل به چهار برابر افزایش یافته است.

قوم ترکمن ها در حدود 4 درصد از کل جمعیت عراق را تشکیل می دهند. این گروه که مذهب شان شیعه است یکی از اهداف مستقیم داعش محسوب می شوند.

ˈناوی پیلایˈ رییس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز درباره شرایط وخیم هزاران ترکمن که اکنون بیش از دو ماه است تحت محاصره داعش قرار دارند، هشدار داده است.

وی طی بیانیه ای اعلام کرد که دست کم 13 هزار نفر از اعضای جامعه شیعیان ترکمن عراق از 15 ژوئن (25 خرداد) در آمرلی تحت محاصره داعش قرار دارند. از این تعداد 10 هزار نفر کودک و زن هستند. ساکنان این منطقه در شرایط بسیار دشوار به سر می برند و با کمبود شدید آب، غذا و دارو مواجه هستند.

وی همچنین درباره احتمال قتل عام قریب الوقوع این افراد هشدار داده بود.

نخستین بار گزارش قتل عام شیعیان ترکمن عراق توسط خبرگزاری ˈآسوشیتدپرسˈ منتشر شد. این خبرگزاری اعلام کرد داعش در ماه ژوئن (خرداد/تیر) با حمله به روستاهای بشیر، ˈچرداغلیˈ، ˈبراوچیˈ و ˈقره نازˈ ترکمن ها را قتل عام کرده است.

روزنامه آمریکایی ˈواشنگتن پستˈ نیز در همان زمان به نقل از معاون رییس پلیس شهر کرکوک گزارش داد که ˈهنوز هم مشخص نیست چند نفر از ساکنان این منطقه در حمله داعش به چهار روستای مذکور کشته شده ند.ˈ

طبق مصاحبه صورت گرفته با 200 نفر از بازماندگان و 16 نفر از شاهدان عینی این قتل عام، مهاجمان داعشی بین هزار تا 1500 نفر از اسرای ترکمن را سوار بر کامیون کرده و به منطقه خالی از سکنه همجوار منتقل کردند.

شاهدان عینی در باره یکی از کشتارها می گویند: داعشی ها به اسرا فحاشی کرده و آن ها را در چهار صف ردیف کرده و حدود 670 نفر را قتل عام کردند.

کمیسر عالی حقوق بشر در این رابطه گفت: قتل عام بی رحمانه اما عمدی و نظام مند غیر نظامیان به دست داعش پس از گزینش آن ها بر اساس مذهب درحکم جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

نگاه دو گانه و تبعیض آمیز آمریکایی ها در قبال قربانیان تجاوز گروه تروریستی تکفیری داعش در عراق، واکنش های منفی در این کشور به دنبال داشته است، بطوری که هیات علمای عراق، مهمترین مرجع روحانی اهل سنت این کشور نیز به این معیارهای دوگانه در قبال اقلیت های عراقی حمله کرد.

کامل امین سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق با طرح این پرسش که چرا مساله آمرلی در قطعنامه 2170 شورای امنیت نادیده گرفته شد و اسمی از این منطقه در آن مطرح نشد، افزود: ساکنان شهر آمرلی بیش از دوماه است که در محاصره هستند و کمک رسانی های بین المللی که به این منطقه شده، قابل مقایسه با کمک های ارسالی به منطقه ˈسنجارˈ و سد موصل نیست.