دیپورت مگان!
دیپورت مگان!

خط امام : در حالی که آمارهای تولید نشان می دهد پارس خودرو تولید محصولی جدید از رنو را به نام «ساندرو» آغاز کرده است، خبر می رسد این شرکت گویا دیگر تمایلی به مونتاژ مگان (دیگر میهمان رنویی جاده مخصوص) ندارد. هر چند آمار چهار ماهه تولید از مونتاژ 19 دستگاه مگان حکایت داشت […]

خط امام : در حالی که آمارهای تولید نشان می دهد پارس خودرو تولید محصولی جدید از رنو را به نام «ساندرو» آغاز کرده است، خبر می رسد این شرکت گویا دیگر تمایلی به مونتاژ مگان (دیگر میهمان رنویی جاده مخصوص) ندارد.

هر چند آمار چهار ماهه تولید از مونتاژ 19 دستگاه مگان حکایت داشت و از همین رو گمان می رفت این خودرو 102 میلیون تومانی دوباره به جمع جاده مخصوصی ها بازگشته است، اما به گفته منابع آگاه، پارس خودرو دیگر قصدی برای ادامه تولید مگان ندارد.

شاهد این ادعا، بی میلی پارس خودرو به ثبت سفارش قطعات منفصله مگان است، چه آنکه رنوپارس (تامین کننده قطعات محصولات رنو در ایران)، هیچ سفارش جدیدی بابت تامین و ارسال قطعات مگان، از این شرکت (پارس خودرو) دریافت نکرده است. این در شرایطی است که هم اکنون یک پک بزرگ شامل قطعات منفصله یک هزار و 500 دستگاه مگان، در ترکیه قرار دارد و در صورت تمایل پارس خودرو، راهی خطوط تولید این شرکت خواهد شد؛ با این حال پارس خودرویی ها که همواره به واسطه رنوپارس، قطعات مگان را تامین می کردند، ظاهرا دیگر قصد این کار را نداشته و به نوعی قید مگان را زده اند.

* زندگی مگان در ایران

مگان اما در شرایطی این روزها دیگر خواهانی در جاده مخصوص ندارد که هشت سال پیش نیز بر سر آمدن و نیامدنش به ایران، دعوا بود. طی سال 85 و در شرایطی که دولت نهم تازه سکان هدایت کشور را به دست گرفته بود، خودروسازان داخلی به دنبال اجرای پروژه پلت فرم مشترک X90 بودند، پروژه ای که قرارداد آن با رنوی فرانسه منعقد و تندر-90 نیز اولین محصول آن به شمار می رفت.

با این حال، دولت وقت که پروژه پلت فرم مشترک X90 را بر خلاف مصالح کشور می دانست و از آن سو سنگ اندازی های گاه بی دلیلی نیز از طرف نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی بر سر راه این پروژه انجام می شد، اجرای پروژه موردنظر به تاخیر افتاد و تولید تندر-90 در موعد مقرر آغاز نشد. از آنجا که مگان نیز محصول رنو به حساب می آمد و همزمان با تندر-90 قرارداد مونتاژ آن در پارس خودرو بسته شده بود، دولت و مجلس همان طور که اجازه تولید تندر را در موعد مقرر آن ندادند، مونتاژ مگان را نیز به تاخیر انداختند و از همین رو این دو پروژه مدت ها بعد به خطوط تولید خودروسازان کشور راه یافتند.

اتفاقا آن زمان نیز قطعات منفصله مگان، تامین و حتی به گمرک کشور نیز رسیده بودند، اما وزارت صنایع وقت اجازه ترخیص قطعات این خودرو را نداد تا مگان در کنار تندر-90، معلق بماند. در نهایت نیز حدود دو سال طول کشید تا تندر و مگان مجوز تولید بگیرند، مجوزی که البته بسیار دیر صادر شد؛ یعنی زمانی که نرخ یورو دو برابر شده بود و دیگر امکان تولید این دو محصول با قیمت های پیش بینی شده وجود نداشت.

در واقع بزرگ ترین ضربه ای که آن زمان به تندر-90 و مگان زده شد، آغاز دیرهنگام تولید و مونتاژ آنها بود، زیرا این اتفاق اجازه نداد «تولید محصولات با کیفیت و در عین حال دارای قیمت مناسب»، به عنوان یکی از بزرگ ترین اهداف مشارکت خودروسازان ایرانی با رنو، محقق شود. هرچه بود، مونتاژ مگان در ایران پس از کلی کش و قوس و تاخیر، آغاز شد و اگرچه این محصول آن اوایل قیمتی حدود 35 میلیون تومان داشت، اما رفته رفته گران شد تا در بازار به محصولی لوکس تبدیل شود. یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت تدریجی مگان تا قبل از افزایش شدید نرخ ارز و تعلیق فعالیت های رنو در ایران، نوسان رابطه پارس خودرو و رنویی ها بود، چه آنکه گاهی به دلایلی از جمله «مسائل مالی»، تامین قطعات نیز به مشکل برمی خورد و در نتیجه تولید نیز کاهش می یافت؛ تاثیر این «کاهش» نیز در بازار خودرو چیزی نبود جز افزایش قیمت مگان، چه آنکه این میهمان فرانسوی به تدریج از مرزهای 40 میلیون و 50 میلیون و 60 میلیون و حتی 70 میلیون تومان نیز عبور کرد و برای بسیاری از مشتریان، غیر قابل دسترس شد. این اما پایان ماجرای مگان در جاده مخصوص نبود، چه آنکه این میهمان فرانسوی در توفان دو اتفاق مهم دیگر نیز گیر افتاد تا با سرعتی بیشتر، جاده قیمت را طی کند.

اولین اتفاق، رشد شدید نرخ ارز بود که سبب شد قیمت قطعات مگان رشد کرده و در نتیجه هزینه تولید آن افزایش شدیدی را تجربه کند. حالا دیگر مگان را با قیمت 70 میلیون تومان هم نمی شد در بازار خرید و هر کس می توانست تنها یک دستگاه آن را از نمایندگی های پارس خودرو بخرد، با فروش آن در بازار، یک شبه چند میلیون تومان کاسب می شد.

در نهایت نیز وقتی رنو به دلیل اعمال تحریم مستقیم ایالات متحده آمریکا علیه خودروسازی ایران، فعالیت هایش را در جاده مخصوص به حالت تعلیق درآورد، مگان بیشتر و بیشتر گران شد و قیمت آن از مرز 90 میلیون تومان نیز گذشت. از پس این اتفاق، اختلاف قیمت کارخانه و بازار مگان نیز بالا و بالاتر رفت و به بیش از 15 میلیون تومان رسید و این به آن معنی بود که «میهمان فرانسوی» حالا دیگر حکم طلا را در بازار خودرو داشت و البته کمتر کسی دستش به آن می رسید. با وجود آنکه گمان می رفت سرکشی های مگان پایان یافته، اما این خودرو همچنان در جاده قیمت پیش می رفت و کسی هم نمی توانست مانع آن شود و دلیل این موضوع نیز توقف تولیدش از ابتدای امسال بود.

طبق آمارهای موجود، مگان در سه ماه نخست امسال حتی یک دستگاه هم تولید نداشت، اما در تیر ماه 19 دستگاه از آن مونتاژ شد، آن هم در شرایطی که حالا قیمت مگان به بیش از 100 میلیون تومان رسیده است. تولید همین 19 دستگاه اگرچه امید مشتریان مگان را برای تداوم تولید این خودرو در جاده مخصوص زنده کرد، اما وقتی پارس خودرویی ها تمایلی به واردات قطعات مگان ندارند، این معنایی جز بی میلی سومین خودروساز بزرگ کشور به ادامه میزبانی از این میهمان فرانسوی ندارد؛ هر چند دلیل این «بی میلی» مشخص نیست، اما شاید «به صرفه نبودن تولید» یکی از دلایل پارس خودرو برای دیپورت مگان از ایران باشد. آن طور که پارس خودرویی ها عنوان می کنند، هزینه تولید مگان با توجه به نرخ بالای ارز و سایر مسائل، رشد شدیدی یافته و قیمت تمام شده آن بسیار بالا از آب درمی آید و با این شرایط، طبعا بسیاری از مشتریان مگان دیگر قدرت خرید آن را ندارند. مگان با وجود آنکه خودرو با کیفیتی به شمار می رود و مردم نیز از آن راضی هستند، اما شاید برای خیلی ها قابل هضم نباشد که بیش از 100 میلیون تومان برای خریدش هزینه کنند و با این حساب، طبیعی است که مگان بخش قابل توجهی از مشتریانش را از دست بدهد. با این اوصاف، شاید پارس خودرویی ها نیز در حساب و کتاب خود به این نتیجه رسیده اند که مگان را از سبد محصولات خود کنار گذاشته و جا را برای خودروهای ارزان تری مانند «ساندرو» باز کنند.

منبع: دنیای اقتصاد