گزارش گاردین از پوشش مریم میرزاخانی و نحوه انتشار اخبار مربوط به وی در ایران
گزارش گاردین از پوشش مریم میرزاخانی و نحوه انتشار اخبار مربوط به وی در ایران

خط امام : با وجود تحسین‌های آنلاین، رسانه های محلی ایران اما با چالش هایی بر سر پوشش خبر برنده شدن میرزاخانی مواجه شدند. روزنامه دولتی ایران با فتوشاپ تصویر میرزاخانی برای وی روسری گذاشت در حالی که روزنامه اصلاح طلب شرق نیز تنها صورت میرزاخانی را در تصویر روی جلد خود نشان داد. سایت […]

خط امام : با وجود تحسین‌های آنلاین، رسانه های محلی ایران اما با چالش هایی بر سر پوشش خبر برنده شدن میرزاخانی مواجه شدند. روزنامه دولتی ایران با فتوشاپ تصویر میرزاخانی برای وی روسری گذاشت در حالی که روزنامه اصلاح طلب شرق نیز تنها صورت میرزاخانی را در تصویر روی جلد خود نشان داد.
سایت روزنامه گاردین در این باره می‌نویسد: در فوریه سال 1998(1377) اتوبوس حامل دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف تهران در حال بازگشت از مسابقات در غرب شهر اهواز، از کنترل خارج شد و تصادف کرد.
به گزارش خط امام به نقل از نامه نیوز، هفت برنده جایزه ریاضیات و دو نفر از رانندگان در این حادثه جان خود را از دست دادند و یکی از بازماندگان، مریم میرزاخانی بود که هفته گذشته نخستین زنی بود-همچنین اولین ایرانی بود- که جایزه فیلدز را به خود اختصاص داد، جایزه ای که از آن به عنوان نوبل ریاضیات یاد می شود.
انتشار این خبر با استقبال و جشن بسیاری در سراسر ایران مواجه شد، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز خود را در معرض خطر واکنش تندروها قرار داد و تصویری بی حجاب از میریم میرزاخانی منتشر کرد و در ذیل آن نوشت: تبریک به مریم میرزاخانی برای کسب عنوان اولین زنی که جایزه فیلدز را دریافت کرده است، این جایزه ما ایرانیان را بسیار مغرور کرد. روحانی این متن را با دو تصویر از میرزاخانی، یکی با حجاب و دیگری بدون حجاب در روز چهارشنبه نیز توییت کرد.
بر اساس قانون ایران، زنان باید بدن و سر خود را از سر تا پا بپوشانند و کسانی که این ممنوعیت را نقض کنند با خطر بازداشت مواجه خواهند شد. یک فعال شبکه های اجتماعی در واشنگتن در این باره گفت که اقدام رئیس جمهور در نشر تصویری از میرزاخانی غیرقابل پیش بینی بود.
بسیاری از ایرانیان نیز روحانی را به خاطر این توییت تحسین کردند، یک نفر در این باره نوشته بود: این اقدام روحانی بیانگر آن است که رئیس جمهور، میرزاخانی را به خاطر هوشش ارزش گذاری کرده است.
آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نیز در پستی در فیس بوک به میرزاخانی تبریک گفت.
با وجود تحسین‌های آنلاین، رسانه های محلی ایران اما با چالش هایی بر سر پوشش خبر برنده شدن میرزاخانی مواجه شدند. روزنامه دولتی ایران با فتوشاپ تصویر میرزاخانی برای وی روسری گذاشت در حالی که روزنامه اصلاح طلب شرق نیز تنها صورت میرزاخانی را در تصویر روی جلد خود نشان داد.
پیروزی میرزاخانی در کسب این جایزه همچینن بحث و جدل های فراوانی درباره پدیده فرار مغزها در ایران را افزایش داد. بر اساس آخرین آمار رسمی، بیش از 70 درصد از مدال آوران ایرانی در المپیاد در رشته های فیزیک و ریاضی ایران را ترک کرده اند و برخی از آنها در دانشگاه‌های برتر آمریکا تدریس می کنند.
حسن روحانی، سال گذشته در حاشیه حضورش در مقر سازمان ملل متحد، به ایرانیان ساکن خارج از کشور وعده تسهیل راه بازگشت آنها به ایران را مطرح کرد و گفت که همه ایرانیان حق بازگشت دارند.
میرزاخانی با یک مرد اهل چکسلواکی ازدواج کرده و دارای یک دختر است.