خط امام : خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد : آمریکا روز جمعه اعلام کرد ˈهیچ برنامه ایˈ برای هیچگونه هماهنگی نظامی با ایران در مبارزه علیه داعش ندارد. براساس این گزارش، ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش هایی مبنی براینکه ایران چنین هماهنگی را تائید کرده است، گفت : […]

خط امام : خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد : آمریکا روز جمعه اعلام کرد ˈهیچ برنامه ایˈ برای هیچگونه هماهنگی نظامی با ایران در مبارزه علیه داعش ندارد.

براساس این گزارش، ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش هایی مبنی براینکه ایران چنین هماهنگی را تائید کرده است، گفت : ما درصدد هماهنگی اقدام نظامی یا تبادل اطلاعات با ایران نیستیم وبرنامه ای برای این کار نداریم.

وی افزود : آمریکا ازتعامل با ایران همانند گذشته درمورد موضوعات خاص استقبال می کند چنانکه دراواخر سال 2001 درافغانستان برای به قدرت رسیدن حامد کرزی درپی سقوط طالبان با ایران تعامل کرد.

وی گفت : اما ما اقدامات خود را با ایران هماهنگ نمی کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش را تکذیب کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، مرضیه افخم خبر شبکه خبری بی بی سی مبنی بر موافقت ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش در عراق را تکذیب کرد و گفت: مواضع ما در این خصوص پیش از این، اعلام شده و خبر مزبور صحت ندارد.

بی بی سی به نقل از منابعی مدعی شد که ایران با همکاری با آمریکا علیه داعش در شمال عراق موافقت کرده است.

بر اساس گزارش‌هایی که بی‌بی‌سی مدعی شده، مقامات ارشد ایران اجازه داده اند مقام‌های نظامی این کشور با مقام‌های نظامی آمریکا در عراق دیدار داشته باشند.

فواد معصوم، رئیس جمهور عراق در مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان تایید کرده است که این همکاری میان ایران و آمریکا در جریان است.

اما توماس ادربرینک، خبرنگار نیوریورک تایمز در ایران در توییتر خود نوشته یک مقام نزدیک به عالی ترین مقام ایران این گزارش را تکذیب کرده و به او گفته “حتی اگر چنین چیزی صحت داشته باشد” آن را تایید نمی‌کند.

بی بی سی همچنین مدعی شد که مقامات ارشد ایران مجوز همکاری و هماهنگی نظامی با آمریکا را به فرماندهان نظامی ایران اعطا کرده اند.
پیشتر گزارش‌های متعددی درباره حضور آقای سلیمانی در عراق منتشر شده است. در شبکه‌های اجتماعی، هم‌زمان با نبرد شبه‌نظامیان عمدتا شیعه برای بازپس گرفتن شهر ترکمان‌نشین آمرلی، تصاویر و فیلمی منسوب به آقای سلیمانی در شمال عراق منتشر شد که گفته می‌شود اخیرا گرفته شده است.

ایران و آمریکا پیش‌تر هم در جریان جنگ آمریکا علیه طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان همکاری داشتند.

رئیس‌جمهوری ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفته بود ایران در صورت درخواست عراق برای حل بحران داعش، همکاری با آمریکا را در نظر خواهد گرفت.

به گزارش منابع خبری ایران، این درحالیست که عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با فرانس ۲۴ در آخرین موضعگیری ایران درباره همکاری ایران با آمریکا علیه داعش تاکید کرد که تهران و واشنگتن ممکن است در عراق منافع مشترکی داشته باشند اما این معنای همکاری میان دو کشور نیست و دلیلی برای این کار وجود ندارد.
به نقل از شفقنا