خط امام : سقوط هواپیمای ایران 140 شرکت هسا در حالی وارد چهارمین هفته می‌شود که هنوز کمیسیون سوانح هیچ اطلاعاتی درباره‌ی علل سقوط آن ارائه نکرده است. از ظهر روز یکشنبه 19 مرداد‌ماه و چند ساعت پس از سقوط هواپیمایی که به کشته‌شدن 39 نفر انجامید، کمیسیون سوانح با هدف بررسی ابعاد مختلف این […]

خط امام : سقوط هواپیمای ایران 140 شرکت هسا در حالی وارد چهارمین هفته می‌شود که هنوز کمیسیون سوانح هیچ اطلاعاتی درباره‌ی علل سقوط آن ارائه نکرده است.

از ظهر روز یکشنبه 19 مرداد‌ماه و چند ساعت پس از سقوط هواپیمایی که به کشته‌شدن 39 نفر انجامید، کمیسیون سوانح با هدف بررسی ابعاد مختلف این حادثه و البته مشخص‌شدن علت اصلی سقوط آغاز به کار کرد.

کار این کمیسیون زمانی مورد توجه قرار گرفت که گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره‌ ممنوعیت پرواز این هواپیما و حتی محدودیت‌های ساعتی آن مطرح شد.

با این وجود اما این کمیسیون هرگونه اظهار‌نظر قطعی درباره‌ی دلایل سقوط را منوط به تکمیل شدن مراحل تحقیقات دانست. مراحلی که بنا به گفته معاون مدیریت بحران وزیر راه و شهرسازی می‌تواند تا 400 روز نیز ادامه پیدا کند.

با این وجود جلسات کمیسیون سوانح برگزار شد و اطلاعات دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده مورد بازخوانی قرار گرفت تا در پایان جلسه هشتم تمام اطلاعات آن بررسی شود.

اما علی‌رغم انتظار مردم با پایان یافتن این مرحله نیز هیچ اطلاعاتی درباره‌ی دلایل سقوط منتشر نشد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: این اطلاعات و نتیجه دیگر بررسی‌های کمیته‌های 11‌گانه کمیسیون سوانح برای بررسی‌های تخصصی به ازمایشگاه‌های معتبر داخلی یا در صورت نیاز مراکز خارجی ارسال خواهند شد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد کار شناسایی علل حادثه مرداد‌ماه گذشته وارد مرحله‌ جدیدی شده که احتمالا زمان‌بر نیز خواهد بود و با توجه به سکوت چند هفته گذشته در قبال سقوط و مشخص نشدن مسئولان آن شاید خانواده‌های حادثه دیده و افکار عمومی مجبور به صبر بیشتری باشند.

منبع: ایسنا