خانواده در گرداب وایبر
خانواده در گرداب وایبر

کافی است اراده کنیم و در چشم برهم زدنی با خانواده هایمان از هزاران فرسنگ دورتر صحبت کنیم و تصویرشان را ببینیم و با آنها گپ بزنیم. کافی است در طرفه العینی با دوستانمان در وایبر و واتس آپ و … سخن بگوییم و از حال و روزشان باخبر شویم. ازدواج یا تولد فرزندشان را […]

کافی است اراده کنیم و در چشم برهم زدنی با خانواده هایمان از هزاران فرسنگ دورتر صحبت کنیم و تصویرشان را ببینیم و با آنها گپ بزنیم. کافی است در طرفه العینی با دوستانمان در وایبر و واتس آپ و … سخن بگوییم و از حال و روزشان باخبر شویم. ازدواج یا تولد فرزندشان را تبریک بگوییم، از خرید خانه و خودرویشان خوشحال و احتمالا از شنیدن مشکلاتشان دلگیر شویم.

همه اینها خوب است و امکاناتی است که ابزارهای جدید برای زندگی شیرین تر به ما ارزانی می کند، اما همین فناوری های خوب همچون چاقویی دو لبه است که گاه به جان زندگی و خانواده مان می افتد.

امروز دسترسی سهل و آسان به ابزارهایی چون وایبر روی تلفن های همراه، نهاد خانواده را نشانه گرفته است و چون گردابی سهمگین ناخواسته ما را در خود می کشد.

بسیاری از زنان و مردان از طریق همین نرم افزارهای نوین به جای سخن گفتن با اعضای خانواده، با دوستان و آشنایان وایبری خود حرف می زنند و طلاق عاطفی آسمان زندگی آنها را ابری کرده است.

چه بسیار زنان و مردانی که از همین طریق با آشنایی آسان و فوری و حتی تصادفی با غریبه ها، هستی خانواده را نابود کرده و تن به خیانت و بی وفایی داده اند.

امروزه آسیب های ناشی ازفناوری های جدید موجب از هم پاشیدگی خانواده ها شده است. باور ندارید، کافی است سری به راهرو دادگاه های خانواده بزنید تا با خیل بی شمار افرادی مواجه شوید که به همین دلیل دادخواست جدایی داده اند.

خیانت، بی وفایی و طلاق عاطفی تنها مشکلات ناشی از این فناوری ها و عضویت در شبکه های اجتماعی نیست. این ابزارها اعتیادآور است، همچون شیشه و کراک که وقتی به آن مبتلا شدیم، نمی توانیم براحتی از شرش خلاص شویم.

وایبر وقت و زمان را برایمان می کشد و ما لحظه ای چــشم می گــشاییم که به دلیل حضور بی حد و مرز و اعتیادگونه در وایبر و … حتی فراموش کرده ایم احوال پدر و مادر بیمارمان را بپرسیم. باور کنید این واقعیت تلخ این روزهای بسیاری از ماست.

خیانت همسران، بی توجهی و بی مسئولیتی در قبال خانواده، حضور غریبه ها در حریم خصوصی زندگی، چشم و همچشمی، انتشار اخبار دروغ و شایعات بی اساس که نگرانی و ترس را در جانمان می ریزد، دوست یابی های خطرناک نوجوانان، ازدواج های بی پایه و اساس و … از آسیب هایی است که به دلیل نبود فرهنگ استفاده صحیح و قانونمندانه از ابزارهای جدید فناوری بر ما و خانواده وارد می شود.

ما هر هفته در ضمیمه خانوادگی چاردیواری یکی از این آسیب ها را واکاوی می کنیم و نسبت به آن هشدار می دهیم، این هفته به وایبر به عنوان سارق جدید زمان نگاهی افکنده ایم.

ضمن این که تاکید می کنیم این نوشتارها به معنای نفی همه امکانات مثبتی نیست که ابزارهای نوین ارتباطی به ما عرضه می کنند، همه این ابزارها خوب است، مشروط به این که ما از آنها خوب بهره بگیریم. گزارش «وایبر، سارق جدید زمان» را در ضمیمه این هفته چاردیواری بخوانیدو دیگر موضوعات را هفته های بعد دنبال کنید.

منبع: جام جم