به گزارش خط امام ‘رابرت ادواردز هانتر’ دیپلمات ارشد آمریکایی و سفیر سابق این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در نیویورک اظهار داشت : اگرچه از جزییات گفت وگو ها هسته ای میان گروه 1+5 با ایران اطلاعات دقیقی در اختیار ندارد،اما معتقد است که در […]

به گزارش خط امام ‘رابرت ادواردز هانتر’ دیپلمات ارشد آمریکایی و سفیر سابق این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در نیویورک اظهار داشت : اگرچه از جزییات گفت وگو ها هسته ای میان گروه 1+5 با ایران اطلاعات دقیقی در اختیار ندارد،اما معتقد است که در جریان یک مذاکره ،داشتن اراده سیاسی لازم برای حل اختلافات و رسیدن به توافق به مراتب با اهمیت تر از جزییات مربوط به موضوع مذاکره است.

وی توضیح داد: با نگاهی کلی به نحوه تعامل ایران در جریان مذاکرات اخیر ،به نظر می رسد که ایران بویژه در زمان ریاست جمهوری روحانی از این اراده سیاسی برخوردار است.

هانتر با یادآوری اینکه هریک از طرفین مذاکرات ،طبعا با اهداف و انگیزه های مشخصی موضوعات را دنبال می کنند، افزود: تردیدی نیست که حل اختلافات و آزاد سازی دارایی ها و لغو هرچه سریع تر تحریم ها از جمله مباحث مذاکره است.

‘هانتر’گفت: ایران در مذاکرات هسته ای،بارها به صراحت اعلام کرده است که فعالیت های هسته ای این کشور دارای اهداف نظامی نیست ، اما طرف مقابل مذاکره خواهان بررسی اثبات این موضوع است.

این دیپلمات آمریکایی گفت که مشکل دیگری که هر دوکشور ایران و آمریکا با آن روبه رو هستند مقاومت های ژئوپولیتیکی منطقه ای در مقابل تحقق اهداف این مذاکرات است و افزود: برخی ها بخصوص اسراییل و عربستان سعودی دراین منطقه به هیچ وجه مایل نیستند این گفت وگو ها به نتیجه سازنده ای برسد.

وی گفت: اسراییل و عربستان سعودی مایل نیستند که ایران با برقراری مناسبات سیاسی و اقتصادی با جامعه بین المللی از دستآورد های ناشی از این مناسبات در چهت رشد و توسعه بیشتر استفاده کند.

سفیر سابق آمریکا در ناتو یاد آور شد که نکته مهم و قابل توجه این است که تل آویو و ریاض مهمترین متحدان و دوستان آمریکا درمنطقه بشمار می روند و با این ادعا که ایران قصد ساختن سلاح هسته ای را دارد،برنامه های هسته ایران را بهانه ای قرار داده اند تا با تمام قدرت درمقابل این گفت وگو ها بایستند.

وی افزود: درداخل آمریکا نیز گروه های مخالفی وجود دارند که در مقابل این گفت وگو ها ایستادگی و کارشکنی می کنند اما دلیل مخالفت این گروه بیشتر به رقابت های سیاسی و بازی قدرت در داخل آمریکا مربوط می شود.