سخنان امام خمینی درباره فلسطین بر قلب و دل امت اسلامی نقش بسته است
سخنان امام خمینی درباره فلسطین بر قلب و دل امت اسلامی نقش بسته است

خط امام :  این روزها همچنان جنگ 50 روزه غزه و توافقات آتش بس، در صدر اخبار جهان اسلام قرار دارد. هنوز زخم‌هایی که از غم غزه بر دل ملت‌های آزادیخواه جهان نشست، التیام نیافته و در عین حال، همچنان انسانیت از پیروزی مقاومان غزه خشنود است. پیروزی‌های گذشته و حال مقاومت، نشان از این […]

خط امام :  این روزها همچنان جنگ 50 روزه غزه و توافقات آتش بس، در صدر اخبار جهان اسلام قرار دارد. هنوز زخم‌هایی که از غم غزه بر دل ملت‌های آزادیخواه جهان نشست، التیام نیافته و در عین حال، همچنان انسانیت از پیروزی مقاومان غزه خشنود است. پیروزی‌های گذشته و حال مقاومت، نشان از این دارد که دست برتر در فلسطین از آن مقاومت است. از سویی، اجماع ملت‌های آزادیخواه جهان در حمایت از مظلومیت فلسطین و غزه، در طول جنایت جنگی 50 روزه صهیونیسم، دستاورد مهم دیگری بود که اتفاق افتاد.
در این میان، کسی نیست که یارای انکار نقش ایران اسلامی در طول همه 36 سال گذشته در حمایت از ملت مظلوم فلسطین را داشته باشد؛ نقشی که پایه‌گذار آن حضرت امام خمینی(س) بود و به گفته همگان، این امام خمینی بود که فلسطین را واقعا به «پاره تن اسلام» و انسانیت تبدیل کرد؛ آن هم درست در زمانه‌ای که بخش عمده‌ای از علمای جهان اسلام خاموش بوده و همچنان نیز مهر سکوت بر لب دارند.
به گزارش خط امام ، در همین زمینه، «شیخ عبدالغنی شمس‌الدین»، دبیرکل تجمع علمای جنوب شرق آسیا از کشور مالزی، در گفت‌وگویی با خبرنگار جماران، با بیان اینکه «فرموده امام خمینی مبنی بر اینکه فلسطین پاره تن اسلام است، در قلب و دل امت اسلامی نقش بسته است»، عنوان کرد: این سخن، بسیار مهم است و ایران به عنوان یک کشور اسلامی، نقش بسیار مهمی در دفاع از فلسطین دارد.

وی حمایت علمای اسلام از فلسطین را قاطعانه خواند و گفت: پیش از این علمای اسلام نقش پررنگی در دفاع از فلسطین نداشتند؛ اما با اقدامات سازماندهی شده و جدی جمهوری اسلامی، نقش علمای جهان اسلامی در این زمینه ارتقا خواهد یافت.

عبدالغنی شمس الدین درخصوص جایگاه رسانه‌ها در تغییر نگرش به مسئله فلسطین اظهار داشت: درخصوص رسانه‌های ایران باید بگویم آنها نقش مؤثر و مطلوبی ایفا می‌کنند، ولی در اغلب رسانه‌های کشورهای اسلامی این اتفاق نمی‌افتد؛ چراکه این رسانه‌ها توسط کشورهای غربی کنترل می‌شوند و آنها در تلاش هستند تا مردم فلسطین را نادیده بگیرند و این درحالی است که بیت المقدس متعلق به همه مسلمانان جهان است نه فقط اعراب و ما تمام تلاش‌مان را برای آزادی مسجدالاقصی انجام می‌دهیم.

دبیر جماعت اسلامی هند: تحولی که امام خمینی در جهان اسلام ایجاد کرد، تاریخی و بسیار بزرگ بود

«محمد احمد» دبیر جماعت اسلامی هند نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار جماران، اظهار داشت: ما دریافته‌ایم که امام خمینی(س) به عنوان یک فرد انقلابی، تحولی را رقم زده است که بسیار بزرگ بود و می‌توان وی را از جمله اشخاص تأثیرگذار در تاریخ خواند.

وی تصریح کرد: سیاست ایران درخصوص فلسطین بسیار انقلابی است و تأثیر به‌سزایی در دنیا دارد؛ این درحالی است که می‌بینیم سایر رسانه‌های کشورهای اسلامی درخصوص مسئله فلسطین سکوت اختیار کرده‌اند؛ چراکه آنها تحت فشار آمریکا و سایر کشورهای اروپایی هستند. درحقیقت این فقط ایران است که از فلسطین حمایت کافی می‌کند.

محمد احمد، با تأکید بر نقش علمای اسلام در حمایت از فلسطین، ابراز امیدواری کرد که خود علمای جهان اسلام، این نقش را درک کرده و در این زمینه با هم متحد شوند.

عالم تانزانیایی: علمای اسلام در انجام نقش خود در حمایت از فلسطین کوتاهی می‌کنند

همچنین، «شیخ محبوب جعفر سمجی» از اندیشمندان مسلمان که از کشور تانزانیا به ایران آمده و طی هفته گذشته میهمان اجلاس علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین بوده است، طی گفت‌وگو با خبرنگار جماران، تأکید کرد: اینکه امروز با قاطعیت می‌گوییم که فلسطین قطعا پاره تن و بخش مهمی از پیکر جهان اسلام است، دستاوردی که با اثرگذاری امام خمینی در امت اسلامی به دست آمده است.

این اندیشمند مسلمانان آفریقایی ادامه داد: مردم فلسطین هم مسلمان هستند، گرچه برای وطن‌شان می‌جنگند ولی بر کشورهای جهان اسلام واجب است از مردم مظلوم فلسطین حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

وی ضمن تأکید بر تأثیرگذاری رسانه‌ها بر افکارعمومی جهانیان گفت: ما باید از رسانه‌ها حداکثر استفاده را ببریم و از فلسطینی‌ها حمایت کنیم و در واقع باید نگاه به این مهم را تغییر دهیم.

این اندیشمند تانزانیایی در ادامه با اشاره جعل نام اسلام برای گروهک‌های تروریستی ساخته دست صهیونیسم اضافه کرد: همان طور که می‌دانید دشمنان اسلام در تلاش هستند چهره‌ای متفاوت از اسلام را تصویر کنند و این درحالی است که جنایتکارانی مانند داعش و از این دست گروهک‌ها مسلمان نیستند. متأسفانه رسانه‌های وابسته به صهیونیسم و رسانه‌های وابسته به سران جاهل عرب، با تبلیغات خود سعی دارند این تفکر را به جهانیان القا کنند که اسلام یک جنبش تروریستی است. از این رو بر تمام مسلمانان واجب است که سعی کنند از راه درست، اسلام راستین را در رسانه‌ها ترویج دهند.

وی ادامه داد: با وجود این شرایط باید بگویم بسیاری از رسانه‌های کشورهای اسلامی در دفاع از فلسطین شرم دارند. می‌بینیم تمام کشورهای عربی ساکت هستند و وقتی خاک فلسطین مورد تهاجم قرار می‌گیرد، آنها حتی یک جمله هم نمی‌گویند و این یعنی تمام سران کشورهای عربی تحت تأثیر قدرت‌های غربی هستند.

شیخ محبوب جعفر سمجی در پایان تأکید کرد: علمای اسلام باید باور کنند نقش بسیار زیادی در حمایت از فلسطین دارند ولی متأسفانه از انجام آن کوتاهی می‌کنند و این قصور شاید به دلیل نادیده گرفتن این مسئله باشد و یا اینکه این افراد از حمایت امت اسلامی بهره نمی‌برند. درحقیقت آنها به نوبه خود از فلسطین حمایت می‌کنند ولی برای رسیدن به هدف نهایی تأکید آنها باید برای تمامی مسلمانان جهان و در حمایت از مردم فلسطین باشد.

وی اظهار داشت: متأسفانه اغلب علمای اسلام مانند رسانه‌های کشورشان در سکوت به سر می‌برند. باید از رسانه‌ها در جایگاه درست و برای تبلیغ در مورد اهمیت مسئله فلسطین استفاده کنیم؛ اما برخی از علما و متفکران جهان اسلام، درک درستی از این وضعیت ندارند.

این اندیشمند مسلمان در پایان از علمای اسلام خواست با تأسی از حضرت امام خمینی(س)، نقش خود را در مسئله فلسطین به درستی ایفا کنند چراکه باید پاسخگوی رسول الله باشند و هر کس که سکوت کرده شرمگین خواهد بود.

گفت و گو از فاطمه قوتی / جماران