دست های پنهان در آتش سوزی تنها جزیره ایرانی خزر + تصاویر
دست های پنهان در آتش سوزی تنها جزیره ایرانی خزر + تصاویر

خط امام : فرماندار شهرستان بندرترکمن در استان گلستان گفت: براساس بررسی میدانی آتش سوزی هفته اخیر در ˈآشورادهˈ تنها جزیره ایرانی دریای خزر ناشی از دست های پنهان بوده که هنوز شناسایی نشده اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام مرجان نازقلچی در گفت و گو با ایرنا در گرگان اظهار کرد: آتش […]

خط امام : فرماندار شهرستان بندرترکمن در استان گلستان گفت: براساس بررسی میدانی آتش سوزی هفته اخیر در ˈآشورادهˈ تنها جزیره ایرانی دریای خزر ناشی از دست های پنهان بوده که هنوز شناسایی نشده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام مرجان نازقلچی در گفت و گو با ایرنا در گرگان اظهار کرد: آتش سوزی ناشی از سهل انگاری نیروی انسانی و تا حدودی نیز به صورت عمدی بوده و نداشتن گشت حفاظتی محیط زیست در منطقه کار شناسایی این عوامل را سخت کرده است.مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (8)

وی اضافه کرد: این منطقه واقع در حوزه بندرترکمن، تحت مدیریت اداره محیط زیست شهرستان بهشهر در استان مازندران قراردارد و از لحاظ امکانات تجهیزاتی و گشت حفاظتی هیچ پیش بینی برای آن صورت نگرفته است.

فرماندار بندرترکمن افزود: این درحالیست که از لحاظ امنیتی و حفاظتی باید مدیریت محیط زیست شهرستان بهشهر گشت حفاظتی از نیروی انسانی موجود در منطقه را راه اندازی می کرد.

نازقلچی اظهارکرد: علاوه بر آن نیروهای حفاظتی که از سوی اداره محیط زیست شهرستان بهشهر بر این جزیره به کار گرفته شدند، فاقد هر گونه امکانات و تجهیزات نیمه مدرن برای اطفاء حریق هستند.

به گفته وی بخش زیادی از خسارت های وارد شده به فضای طبیعی و اداری جزیره آشوراده در استان گلستان بر اثر آتش سوزی اواسط هفته جاری ناشی از نبود تجهیزات و نیروی انسانی کافی محیط زیست در منطقه بود.

وی اضافه کرد: بر اساس برآورد میدانی دستگاه ج پی اس براثر این آتش سوزی حدود 90 هکتار از درختچه های موجود در جزیره آشوراده از بین رفته است.

مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستانرییس ستاد مدیریت بحران شهرستان ترکمن گفت: علاوه بر آن ساختمان اردوگاه آموزش و پرورش استان گلستان واقع در این جزیزه نیز دچار آسیب شده که نیاز به مرمت دارد.

نازقلچی اضافه کرد: تاکنون دستگاه های متولی گزارشی از ارزش ریالی خسارت های وارده آتش سوزی به مدیریت شهرستان بندرترکمن ارایه نداده اند.

بامداد سه شنبه 24 شهریورماه سال جاری بخشی از اراضی جزیره آشوراده درشهرستان بندرترکمن در استان گلستان دچار آتش سوزی شد که با کمک نیروهای امدادی و مردمی مستقر در منطقه آتش مهار و خاموش شد.

جزیره آشوراده در حوزه استان گلستان تنها جزیره ایرانی واقع در دریای خزر است که حدود یک هزار و 760 هکتار وسعت دارد و از لحاظ مدیریتی تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان مازندران در قالب جزیره میانکاله است.

مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (7) مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (10) مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (14) مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (11) مهار آتش سوزی در جزیره آشوراده استان گلستان (9)