داعش ، صهیونیسم و نومحافظه کاران غرب صلاحیت نمایندگی ادیان را ندارند
داعش ، صهیونیسم و نومحافظه کاران غرب صلاحیت نمایندگی ادیان را ندارند

خط امام : رییس بنیاد باران با بیان اینکه وجدان بشری امروز بیش از همیشه از خشونت، ناامنی و تحقیر انسان به ستوه آمده است، گفت: داعش، صهیونیسم و نومحافظه کاران غربی گروههایی اهل گفت و گو نیستند و صلاحیت نمایندگی ادیان خود را ندارند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام از روابط عمومی بنیاد باران، حجت […]

خط امام : رییس بنیاد باران با بیان اینکه وجدان بشری امروز بیش از همیشه از خشونت، ناامنی و تحقیر انسان به ستوه آمده است، گفت: داعش، صهیونیسم و نومحافظه کاران غربی گروههایی اهل گفت و گو نیستند و صلاحیت نمایندگی ادیان خود را ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام از روابط عمومی بنیاد باران، حجت الاسلام والمسلمین «سید محمد خاتمی» در هفتاد و نهمین نشست ماهانه بنیاد باران که به مناسبت سالگرد طرح گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها در محل دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، افزود: صهیونیسم نماینده و سخنگوی دین یهود و داعش نماینده و سخنگوی تمدن اسلامی و مسلمانان نیست؛ چنانکه نومحافطه کاران نماینده تمدن غرب و فرهنگ مسیحیت نیستند.
رییس بنیاد باران اضافه کرد: طبیعی است که در این عرصه هنرمندان، اندیشمندان، متالهان و متفکران «گشاده عالم» می توانند گفت و گو کرده و نمایندگی ادیان و فرهنگ ها را داشته باشند.
خاتمی ادامه داد: البته چون وجدان بشر امروز این را می خواست، بسیاری از سیاستمداران هم که اهل گفت وگو نیستند به ناچار گفت و گوی تمدن ها را تایید کردند؛ ولی در عمل، قدرتمداران و سیاستمداران به جنگ دامن زدند.
وی افزود: آنچه که بعد از 11 سپتامبر پیش آمده، خود حجت موجهی است بر اصالت و درستی گفت و گو و نیاز جامعه بشری به آن است.
رییس جمهوری سابق با بیان اینکه «صاحبان عالم ها و هویت های بسته اهل گفت و گو نیستند»، تصریح کرد: صاحبان هویت های بسته نمی توانند ارتباط برقرار کنند. اگر هم سخنی بگویند، سخن یکدیگر را نمی فهمند یا آنگونه می فهمند که خود می پندارند.
به گفته رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها ،گفت و گو به کسانی تعلق دارد که دارای عالمی باز و گشوده باشند. برای برقراری ارتباط باید عالم آنها به روی دیگران گشوده باشد.
رییس جمهوری دولت اصلاحات افزود: صاحبان هویت و عالم بسته، تک گو هستند؛ چراکه دیگری را نفی و حذف می کنند. آنچه را که می بینند و می دانند اوهام سنگواره شده آنهاست، یا منافعی است که در تضاد با منافع دیگران تعریف می شود.
وی ادامه داد: آنها سخن نمی گویند، حذف می کنند. اگر قدرت دارند سرکوب و اشغال می کنند و به بردگی می کشند. اگر قدرت کمتری دارند، ترور می کنند. خشونت از اینجا زاده می شود.
خاتمی تاکید کرد: وقتی اساس رابطه خشونت شد، زمین به جهنم مبدل می شود؛ چنانکه امروز شده است. صاحبان عالم و هویت بسته، دین، هنر، اندیشه و همه دستاوردها و پدیده های مهم الهی و انسانی را در خدمت اوهام یا منافع خویش می گیرند.
خاتمی تصریح کرد:امروز وقتی صحبت از گفت و گوی تمدن ها، فرهنگ ها و دین ها می شود، باید بپرسیم که چه کسانی دین ها، تمدن ها و فرهنگ ها را نمایندگی می کنند، چه کسانی می توانند این نمایندگی را داشته باشند و چه کسانی می توانند گفت وگو کنند.
وی با بیان اینکه امروز بیش از پیش، هم نیاز جامعه بشری و هم لزوم گفت وگو برای رهایی از وضعیت فعلی قابل بحث است،افزود: به نظر من، وجدان بشری امروز بیش از گذشته مشتاق گفت و گوست و از خشونت، ناامنی و تحقیر انسان بیش از گذشته به ستوه آمده است.